Słodziutki. Biografia cukru (recenzja książki)
Kiedyś uznawany za lekarstwo na wszystkie choroby, teraz za „białą śmierć”. Wiesz o czym mowa? Chodzi o cukier. Jest on bohaterem tej książki, który od „króla świata” stał się powodem wielu chorób.
Tytuł: Słodziutki. Bibliografia cukru |
Autor: Dariusz Kurtko, Judyta Watoła |
Wydawnictwo: Agora |
Liczba stron: 373 |
Rok wydania: 2018 |
Pierwsze słowa jakie czytamy w książce to: „ –Panie doktorze, jedną nogę mam krótszą!-krzyczy od progu pacjent w gabinecie lekarskim. Niewysoki, otyły, od lat choruje
na cukrzycę, ale nogi miał dotąd równe. Do gabinetu wpadają inni lekarze i pielęgniarki. Chcą zobaczyć co się stało. Wchodzą i bledną. Z buta mężczyzny wystaje zakrwawiony gwóźdź, a pod butem kawałek deski, gruby na kilka centymetrów.
Mężczyzna nadepnął na deskę z gwoździem, który przeszedł na wylot przez stopę. Nie widział co się stało, bo stopy zastawiał mu wielki brzuch. Nic nie czuł, bo nerwy w nodze już dawno zniszczył mu cukier”
Te słowa dość mocno i drastycznie obrazują to, co może stać się, gdy nie panujemy
nad ilością spożywanych kalorii i składem diety. Opisany przypadek, to przypadek ciężkiego powikłania cukrzycy, a dokładnie stopy cukrzycowej. To powikłanie, które objawia się początkowo zanikiem czucia najczęściej w jednej ze stóp, a następnie postępującym martwiczym zanikiem tkanek, prowadzącym czasami do przymusu amputacji kończyny. To naprawdę zaskakujące, że w XXI wieku nadal takich przypadków jest wiele w szpitalach…
Przez długi czas jako winowajcę otyłości i wielu chorób uznawało się tłuszcz, okazuje się, że to nie do końca prawda. W książce autorzy wyjaśniają, dlaczego to właśnie cukier jest odpowiedzialny za wystąpienie nie tylko otyłości, ale i cukrzycy. Tej ostatniej chorobie poświęcony jest cały rozdział – wyjaśniający nie tylko wpływ cukru, ale i całą historię tej choroby. Przedstawia ona także podejście do leczenia cukrzycy w jej początkowej fazie. Kiedyś cukrzyca była leczona przez głodzenie chorych, do takiego stopnia, że wielu z nich umierało. Dużo czasu minęło, zanim odkryto insulinę, a następnie uznano dietę za nieodłączny element i sposób leczenia cukrzycy.
Podsumowanie:
Pozycja ta nie jest typową książką historyczną, a zbiorem opowieści o tym, jak odkryto,
a następnie postrzegano cukier. Poszerzy wiedzę na temat cukrzycy, insuliny
i stomatologii, pozwoli bardziej krytycznie spojrzeć na wszechobecny w produktach cukier.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka Książki » Słodziutki. Biografia cukru (recenzja książki)
Jestem absolwentka UM w Lublinie na kierunku dietetyka, a obecnie magistrantką dietetyki w UM im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jestem przekonana, że żywienie ma być czymś prostym, przyjemnym, pomagającym nam i towarzyszącym przez całe życie, a nie mnóstwem wyrzeczeń i obowiązków. Dlatego w swojej pracy stawiam na ciekawe i proste przepisy, a przede wszystkim na kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Prywatnie natomiast rysuje, zwłaszcza ołówkiem i uwielbiam długie, piesze wycieczki.