Smart Pharma Finder+: w 60 sekund do zarządzania interakcjami lek-żywność i lek-suplement

spf

Wielochorobowość pacjenta — wyzwanie dla dietetyków

W czasach, kiedy wiele mówi się o pacjencie wielochorobowym, należy mieć na uwadze, że jest to pacjent, który jednocześnie stosuje wiele farmaceutyków. Często to nie jest tylko pacjent z cukrzycą, ale również z nadciśnieniem tętniczym czy hipercholesterolemią. W gabinecie dietetycznym taki pacjent wymaga szczególnej uwagi, gdyż optymalizacja diety czy suplementacji  nie powinna obniżać skuteczności farmakoterapii, czy wręcz zwiększać ryzyko wystąpienia interakcji z lekami, które i tak jest bardzo duże.

Efektywna optymalizacja czasu pracy specjalistów

Jak sobie radzić w przypadku, gdy pacjent stosuje wiele farmaceutyków? Można skorzystać z rozwiązania, które aktualnie rewolucjonizuje świat farmaceutyczny.

Czym jest Smart Pharma Finder+

Smart Pharma Finder+ to nowoczesne rozwiązanie opracowane przez zespół doświadczonych farmaceutów, które pozwala specjalistom w dziedzinie zdrowia – w tym dietetykom – na efektywne zarządzanie interakcjami między lekami a żywnością oraz suplementami. System wykorzystuje najnowsze publikacje naukowe, dostarczając aktualną i rzetelną wiedzę w tej kluczowej dziedzinie. Całość opiera się na solidnej bazie interakcji utworzonej na zasadach Evidence-Based Medicine. Te informacje umożliwiają precyzyjne i wiarygodne zarządzanie ryzykiem wystąpienia interakcji u pacjenta, zwiększając poziom uwagi na ryzyka interakcji. Patrząc na dziesiątki tysięcy interakcji jakie są opisane w literaturze, pamiętanie o nich codziennie jest trudne.

Interakcje lek-żywność: dostosowanie terminologii do realiów pracy w gabinecie dietetycznym

Smart Pharma Finder+ umożliwia identyfikację i analizę interakcji między lekami a poszczególnymi kategoriami żywności, takimi jak produkty bogate w tłuszcze, błonnik czy kwas cytrynowy. System korzysta z terminologii zrozumiałej dla dietetyków, co ułatwia szybkie znalezienie i zrozumienie potrzebnych informacji. Na przykład, wyróżnione są interakcje dla żywności bogatej w błonnik lub w kwas cytrynowy. Dodatkowo interakcje te mają przypisany typ mechanizmu, który pozwala przewidzieć skutki interakcji. Wśród nich znajdziemy takie typy jak:obniżenie biodostępności substancji leczniczych, zwiększenie ryzyka działań niepożądanych, zmiany w efektywności leków, zwiększenie działania substancji leczniczych.

Komplementarność interakcji lek-pożywienie oraz lek-suplement

Interakcje lek-pożywienie są komplementarne w stosunku do interakcji lek-suplement. W tym przypadku, zamiast szukać interakcji dla kategorii bogatej w wapń czy witaminę C wystarczy odnaleźć informacje według dostępnych, opisanych kategorii składników suplementów diety, takich jak: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, białka i enzymy, lipidy, węglowodany, bakterie i grzyby probiotyczne oraz postbiotyki i prebiotyki, rośliny i składniki pochodzenia roślinnego.

Dzięki takiemu podejściu można sprawdzić interakcje dla żywności z dominującym składnikiem wchodzącym w interakcję oraz łatwo zmapować te dane na opakowania preparatów, które często są wieloskładnikowe. I tutaj następuje ogromna oszczędność czasu: w przypadku przyjmowania wielu leków i suplementów przez pacjentów analizy mogą być bardzo czasochłonne – użycie Smart Pharma Finder+ ogranicza je do kilku minut.

Wisienka na torcie: interakcje między składnikami suplementów diety

Świat współdziałania składników suplementów diety jest przebogaty, a literatura zawiera wiele rzetelnych badań potwierdzających określoną zależność. W tym przypadku narzędzie posiada opisane synergizmy między składnikami suplementów diety wraz z przypisanymi typami zależności, jak na przykład: poprawa wchłanialności/przyswajalności, zwiększony efekt działania jednej lub obu substancji.

Dodatkowo w zasobach Smart Pharma Finder+ znajdziemy antagonizmy, gdzie między innymi opisane są interakcje typu: gorsza wchłanialność/przyswajalność, jeden składnik osłabia działanie drugiego składnika.

Najbardziej jednak ciekawą i zróżnicowaną grupą interakcji są zależności skategoryzowane jako “inne”, definiowane jako wzajemna interakcja między składnikami preparatów, która w zależności od kontekstu wywiera efekt pozytywny lub negatywny. W takim przypadku ocena rezultatu powinna być pod kontrolą specjalisty. Na przykład łączenie dwóch czy trzech roślin o działaniu hipoglikemicznym może doprowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu glukozy w organizmie. Czasami jednak taki efekt jest pożądany.

Korzyści dla dietetyka: Efektywność pracy i bezpieczeństwo pacjenta

Dostęp do tak przemyślanego i wszechstronnego narzędzia jak Smart Pharma Finder+ może przynieść dietetykom ogromne korzyści. Centralizacja danych w jednym miejscu, wraz z rzetelnymi i na bieżąco aktualizowanymi informacjami, znacząco skraca czas potrzebny na opracowywanie skutecznych i bezpiecznych planów żywieniowych i suplementacyjnych dla pacjentów. Dzięki temu dietetycy mogą skupić się na dostarczaniu najlepszej możliwej opieki, mając pewność, że uwzględnione są wszystkie potencjalne interakcje i ich wpływ na zdrowie pacjentów.

Zobacz również
udar

Zapisz się na webinar!

Odkryj nowe możliwości z Smart Pharma Finder+ na premierze interakcji lek-pożywienie. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 13 maja 2024 roku o godzinie 18:00.

https://supplement.clickmeeting.com/szkolenie-techniczne-z-smart-pharma-finder-wraz-z-prezentacja-nowosci/register

O Smart Supplement:

Firma Smart Supplement rozpoczęła swoją działalność badawczo-rozwojową w styczniu 2021. Zatrudnia ekspertów z różnorodnych dziedzin – od farmacji, poprzez matematykę i informatykę, aż po specjalistów ds. sztucznej inteligencji. Dzięki multidyscyplinarnemu podejściu, podejmuje wyzwania wykraczające poza tradycyjne granice farmacji i łącząc naukę o zdrowiu z najnowszymi technologiami, otwierając nowe ścieżki dla przyszłości medycyny i opieki zdrowotnej.

O autorkach:

Marta Dudek jest magistrem farmacji, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Od początku swojej drogi zawodowej pracuje w aptekach ogólnodostępnych. W codziennej pracy skupia się na przekazywaniu informacji dla pacjentów na jak najwyższym poziomie. Jest pasjonatką zdrowego odżywiania i nauk o żywieniu. Odkąd pamięta interesowała się prawidłową suplementacją i starała się konsekwentnie podnosić swoje kompetencje w tym zakresie.Ceni sobie możliwość dalszego zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Marta Jasiewicz posiada wykształcenie z zakresu zdrowia publicznego i matematyki, pracowała jako data scientist. Zdobyła unikalne doświadczenie w Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów przy Polskiej Akademii Nauk, co umocniło jej umiejętności w myśleniu systemowym. Od ponad dekady związana jest z branżą farmaceutyczną. Rozwinęła kompetencje w tworzeniu modeli przyczynowo-skutkowych, co poszerzyło jej perspektywę w kontekście potrzeb pacjentów i konsumentów. Ceni pracę interdyscyplinarną, współpracując z matematykami, ekspertami AI i farmaceutami. Jako CEO & Head of Product w projekcie Smart Supplement, koncentruje się na rozwijaniu systemów wspierających bezpieczeństwo farmakoterapii i suplementacji.