Spożywanie alkoholu podczas diety – czy trzeba zrezygnować z napojów procentowych?

Różnego rodzaju diety cieszą się największym zainteresowaniem w okresie poprzedzającym wakacje, ponieważ wiele osób chce wówczas dobrze wyglądać. O ile jednak dla wielu osób nie jest problemem tymczasowa rezygnacja z ulubionych przekąsek, to nie zawsze pamiętają o tym, że podczas odchudzania należy odstawić również alkohol. Czy jednak rzeczywiście jest to konieczne, aby można był uzyskać oczekiwane efekty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Dlaczego należy odstawić alkohol podczas stosowania diety?
  2. Czym wyróżniają się alkomaty półprzewodnikowe?
  3. Dlaczego warto kupić alkomat elektrochemiczny?
  4. Kiedy należy skalibrować alkomat?

Dowiesz się również, dlaczego po takim tymczasowym odstawieniu alkoholu warto pomyśleć o zakupie alkomatu, który może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Kupując porządne urządzenie, można zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich na lata, ponieważ tego typu sprzęty są trwałe, a jedyną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest przeprowadzanie corocznej kalibracji, którą wykonuje firma alkopatrol.

Dlaczego należy odstawić alkohol podczas stosowania diety?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj alkoholu ktoś preferuje, należy go ograniczyć, a najlepiej całkowicie odstawić podczas stosowania diety. W przeciwnym razie spożywanie wysokoprocentowych napojów może negatywnie wpłynąć na efekty, co może działać demotywująco na odchudzającą się osobę. Jeżeli jednak podczas diety nadarzy się specjalna okazja i trzeba będzie spożyć alkohol, warto zadbać o to, aby była to mała ilość wina. Najlepszym wyborem w takim przypadku będzie wino wytrawne, którego lampka o pojemności 150 ml ma zaledwie 102 kcal. Dla porównania kufel (500 ml) jasnego piwa to aż 245 kcal, a w przypadku piwa ciemnego 340 kcal. Wino wytrawne ma również mniej kalorii niż inne rodzaje wina, czego przykładem jest czerwone półsłodkie (144 kcal). Popularny w ostatnich latach cydr ma natomiast 133 kcal (szklanka 250 ml).  

Czym wyróżniają się alkomaty półprzewodnikowe?

Alkomat to urządzenie, które powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego kierowcy. W końcu nawet niewielka ilość alkoholu może doprowadzić do wielu problemów. Z tego powodu po spożyciu alkoholu warto sprawdzić, jakie stężenie występuje w wydychanym powietrzu. W przypadku osób, które niedawno zakończyły dietę, jest to o tyle istotne, że po dłuższym odstawieniu alkoholu nawet niewielka ilość może zadziałać mocniej niż w przypadku osób, które regularnie piją. Jeżeli chodzi o zakup alkomatu, zdecydowanie nie warto decydować się na pierwszy lepszy model, który będzie dostępny w supermarkecie lub na stacji paliw. Bardzo często są to alkomaty półprzewodnikowe, które nie są tak wiarygodne, jak porządne modele elektrochemiczne. W alkomatach półprzewodnikowych do pomiaru zawartości alkoholu wykorzystywana jest zmiana rezystencji, do której dochodzi wraz z utlenianiem się alkoholu na powierzchni elektrody.

Czujniki elektrochemiczne zapewniają jednak dużo bardziej wiarygodne pomiary, więc jedyną rzeczą, która tak naprawdę przemawia na korzyść modeli półprzewodnikowych, jest niska cena. 

Dlaczego warto kupić alkomat elektrochemiczny?

Oprócz wyboru alkomatu elektrochemicznego trzeba również upewnić się, że alkomaty sprzedawane są przez sprawdzoną firmę, która zajmie się również kalibracją. Wybierając alkomaty elektrochemiczne, można być spokojnym o wiarygodność pomiarów, szczególnie że takie alkomaty charakteryzują się dużą powtarzalnością pomiarów. Sprawdza się tu jednak znana zasada, że tanie alkomaty elektrochemiczne mogą nie spełnić oczekiwań klientów. Warto więc dopłacić do droższego modelu znanej firmy, który jest wyposażony w sensor elektrochemiczny i dzięki temu mieć dobry sprzęt na lata.

Wówczas trzeba jedynie będzie pamiętać o corocznej kalibracji, która kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, a daje klientowi pewność, że urządzenie działa prawidłowo. Osoby, które chcą uniknąć problemów z działaniem alkomatów, powinny też zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi użytkowania. Często popełnianym błędem jest zbyt szybkie sięgnięcie po alkomat. Sprawdzając alkomatem zawartość alkoholu od razu po spożyciu, można uszkodzić sensor, który nawet w najlepszych urządzeniach z sensorem elektrochemicznym jest delikatnym elementem. 

alkohol

Kiedy należy skalibrować alkomat?

Alkomat powinno się kalibrować zawsze wtedy, gdy zachodzi podejrzenie, że sprzęt nie działa prawidłowo. Podczas kalibracji profesjonalny serwis będzie mógł od razu zdiagnozować ewentualną usterkę, co uchroni użytkownika przed bazowaniem na nieprawidłowych pomiarach. Dodatkowo wszyscy producenci zalecają, aby przynajmniej raz w roku przeprowadzona została profesjonalna kalibracja alkomatu, co na szczęście nie generuje dużych kosztów. W takim przypadku wystarczy dobrze zapakować sprzęt i wysłać go na adres firmy, która specjalizuje się w przeprowadzaniu kalibracji. Jeżeli sprzęt jest sprawny, to użytkownik zapłaci jedynie od kilkudziesięciu złotych (ta cena obowiązuje przy większości popularnych alkomatach) do kilkuset złotych (przy modelach specjalistycznych, które wykorzystywane są w zakładach pracy do kontrolowania wielu osób lub przez policję). Trzeba więc pamiętać, że każdy dobry alkomat, w tym również alkomaty policyjne typu alkomat przesiewowy wymagają kalibracji.