Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie
Żyjemy w czasach, w których możemy zakupić suplementy diety, które poprawią standard naszego życia – w zakresie tak szerokim, o jakim nawet byśmy nie myśleli. Od poprawy kondycji skóry, włosów, poprzez poprawę koncentracji , a kończąc na podnoszeniu jeszcze większego ciężaru w siłowni, czy zwiększeniu wydolności organizmu.
Skupię się na tych ostatnich, czyli suplementach, które są w stanie wspomóc organizm osoby aktywnej fizycznie (trenującej 3-4 x w tygodniu), czy też sportowców amatorów oraz zawodowców.
Australijski Instytut Sportu (AIS) obecnie jest jedynym rzetelnym źródłem informacji na temat suplementów dla sportowców. Dzieli on je na 4 grupy ( A, B, C, D). Skupię się na grupie A, która charakteryzuje się potwierdzonym działaniem i bezpieczeństwem podczas dłuższego stosowania, oczywiście jeśli 'trzymamy się 'zalecanych dawek.
Kategorię A możemy podzielić na trzy podgrupy, są to :
- Produkty przeznaczone do specjalnego żywienia, umożliwiające uzupełnienie diety w dane składniki odżywcze, tzw. sport foods :
- napoje węglowodanowo-elektrolitowe / 4-8% węglowodanów,
- żele energetyczne / 65-75% węglowodanów,
- koncentraty węglowodanów / 75-90% węglowodanów,
- zastępniki posiłków o wysokiej zawartości węglowodanów, średniej białka oraz niskiej tłuszczy, wzbogacane witaminami i minerałami,
- białko w postaci proszku / ( serwatkowe, izolat, hydrolizat),
- batoniki tzw. sports bar – wysoka zawartość węglowodanów lub białka,
- elektrolity w postaci proszku, tabletek lub gotowych drinków.
- Medyczne suplementy- stosowane w stanach niedoboru lub zwiększonego zapotrzebowania. Wyróżniamy w szczególności:
- suplement żelaza,
- suplement wapnia,
- suplementy multiwitaminowo-minerałowe,
- witaminę D,
- probiotyki,
- Suplementy poprawiające wydajność podczas treningu.
Na tę grupę chciałabym zwrócić szczególną uwagę, ze względu, że 'pseudosuplementów ’ poprawiających siłę, wzrost masy mięśniowej, przyspieszenie utraty tkanki tłuszczowej etc. jest cała masa, a jak widać tylko nieliczne są bezpieczne dla naszego zdrowia i faktycznie działają ! Są to:
- kofeina,
- dwuwęglan sodu,
- sok z buraków,
- beta alanina,
- kreatyna ( w postaci monohydratu została przebadana najdokładniej).
Należy pamiętać, że suplementy powinny być uzupełnieniem zdrowej zbilansowanej diety, a NIE jej podstawą, kiedy ćwiczymy – tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na jakość i ilość spożywanego jedzenia. Zwykle jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie kilka razy w tygodniu, prawidłowo zbilansowana dieta powinna wystarczyć.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka Sportowa » Suplementy diety dla osób aktywnych fizycznie
Studentka trzeciego roku dietetyki. Trener Personalny. Pasjonuje mnie zdrowy tryb życia. Interesuje mnie sposób żywienia sportowców, by osiągnąć jak najlepsze wyniki, leczenie chorób poprzez odpowiednie żywienie, budowanie nawyków żywieniowych u dzieci, problem otyłości etc. Najlepsze określenie dla dietetyki - " Jedzenie to wiedza".