Szkodliwy mit 8 szklanek wody dziennie?

Avatar photo
8 szklanek wody dziennie

Wyniki najnowszego badania przeprowadzone w Monash University miały za zadanie zbadania sensu znanej zasady 8 szklanek wody dziennie dla optymalnego zdrowia. Wyniki opublikowano w artykule „Overdrinking results in the emergence of swallowing inhibition: an fMRI study” w „Proceedings of the National Academy of Sciences in the United States of America”.

Po pierwsze stwierdzono, że mózg kontroluje picie odpowiedniej ilości płynów przez hamowanie połykania – kluczowe jest zatem nie trzymanie się konkretnego systemu ilości płynów dziennie a słuchanie się własnego ciała i pragnienia.

Wniosek został skonstruowany na podstawie badania, w którym pytano osoby, o to jak trudno im przełknąć wodę – tuż po wysiłku fizycznym oraz po napiciu się nadmiernej ilości wody. Różnica jaką stwierdzono była aż trzykrotna.

W fMRI stwierdzono, że aktywność obszary kory przedczołowej była znacznie bardziej intensywna w przypadku,  w którym osoby piły nadmierną ilość wody, co wskazywało na próbę przezwyciężenia „hamowania” przez organizm picia.

Ryzyko nadmiernej ilości wody

Jak wskazują badacze, spożycie nadmiernej ilości wody to też ryzyko zatrucia i hiponatremii – w przypadku, gdy poziom sodu gwałtownie spada – co może mieć przełożenie na takie objawy jak senność i nudności – w skrajnych przypadkach zaś drgawek i śpiączki. O tym powinni pamiętać szczególnie sportowcy, którzy piją jednorazowo duże ilości wody.

Źródło: newswise.com