Tabletki antykoncepcyjne chronią kobiety przed nowotworami nawet przez 35 lat

Avatar photo
pigułki antykoncepcyjne

Jak pokazuje badanie na szeroką skalę – tabletki antykoncepcyjne chronią kobiety przed nowotworami przez 35 lat od ostatniego użycia.

Ostatnimi czasy powstała powszechna obawa, jakoby dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne wpływały na wzrost ryzyka nowotworu, lecz najnowsze badania Uniwersytetu Aberdeen pokazały, że ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika, macicy i jelita grubego jest o wiele niższe u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne niż w przeciętnej populacji – wykazują nawet tendencję silnie ochronną.

Co prawda – można zauważyć niewielki wzrost ryzyka rozwoju raka piersi czy szyjki macicy, ale jest to spowodowane statystykami – kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne częściej udają się do ginekologa, przez co choroby te można wykryć wcześniej niż u kobiet rzadziej spotykających się ze specjalistami, przez co choroba trwa w ukryciu.

Studium Doustnej Antykoncepcji zostało założone przez Royal College of General Practitioners w 1968 roku, 7 lat po tym, jak pierwsza tabletka antykoncepcyjna trafiła na rynek Wielkiej Brytanii. Zaczęto wtedy obserwację ponad 46 000 kobiet, w celu śledzenia długoterminowych skutków stosowania tego leku.

Zobacz również
ostropest

Okazało się, że stosowanie tabletek w jakimkolwiek przedziale czasowym obniża ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego o 19%, macicy o 34% i jajnika o 33%. Dla ryzyka nowotworu jelita grubego ⅕ przypadków została zniwelowana. Każdego roku natomiast 35 000 kobiet zostaje zdiagnozowanych tymi trzema nowotworami.

Badanie dostępne na: American Journal Of Obstetrics And Gynecology