Ubrania dla dietetyka – podstawowe zasady

Avatar photo

Kiedy mówimy o pracy dietetyka, prawie zawsze skupiamy się na pracy z pacjentem, na wytycznych żywieniowych, na badaniach, na motywacji. To jest podstawa naszej pracy. To, czy współpraca z pacjentem od początku będzie układała się po myśli, zależy jednak również od tego czy zbudujemy od początku wzajemne zaufanie. Tu istotne są umiejętności miękkie oraz zdolność wywarcia pozytywnego, pierwszego wrażenia.

Pierwsze wrażenie i sztuka ubioru

O tym, jak ważne jest pierwsze wrażenie oraz jak szybko budujemy sobie obraz drugiej osoby, którą widzimy po raz pierwszy, napisano opasłe tomy. Podsumujmy więc tylko – tak: to czy wyglądasz w gabinecie schludnie, jaką masz postawę, ton głosu, ubiór – ma kluczowe znaczenie w budowaniu relacji z pacjentem.

American Psychological Association wskazuje, że profesjonaliści powinni poszukiwać skromnych, dopasowanych do wykonywanego zawodu ubrań. Choć może się to wydawać niesprawiedliwe, organizacja przytacza badanie z 2007 roku, które wskazuje, że szczególnie ważny jest ten aspekt w przypadku kobiet.

W przypadku zawodu dietetyka, wiele zależy od tego, jaki jest charakter wykonywanej przez Ciebie pracy. Ubranie intendenta, technologa żywności bądź trenera fitness będzie znacznie różnić się od dietetyka klinicznego w gabinecie. W dalszej części artykułu skupimy się na tym, jak ubrać się do pracy w gabinecie dietetycznym.

Zawody medyczne są tymi, które cieszą się największym zaufaniem publicznym (źródło). Mając na uwadze, potrzebę budowy i utrzymania wizerunku dietetyka – medyka – specjalisty w zakresie zdrowia, w profesjonalnym gabinecie obowiązywać powinien ubiór pasujący do tej grupy zawodowej.

To wcale nie oznacza, że od teraz musisz ubierać się w przydziałowy, biały fartuszek. Wybór jest znacznie większy i atrakcyjniejszy.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odzieży do pracy w gabinecie?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła nam Agnieszka Kaczmarek ze sklepu z odzieżą medyczną medhoodie.pl: „uniform medyczny to coś więcej niż ubranie robocze. Praca medyka jest pracą nietypową pod względem godzinowym, dlatego przy wyborze odzieży medycznej należy kierować się przede wszystkim wygodą. Tkanina, z której wykonana jest odzież, nie może ograniczać ruchów, dlatego dużym plusem jest to jeśli owa zawiera w swoim składzie elastan. Włókna elastanowe poszerzają pewien margines komfortu, redukując napięcie materiału. Praca w wygodzie to praca efektywna.

Połączenie praktyki i elegancji

Co jest niezwykle istotne, przy wyborze odzieży do pracy – należy koniecznie zwrócić uwagę na to, by była ona w trakcie pracy dla noszącego „niezauważalna” – niezależnie co w danym momencie robisz. Elegancka koszula – zwyczajnie nie zda w większości przypadków egzaminu – zaś ukochane, domowe, wygodne ubranie – nie wzbudzi niczyjego zaufania (poza twoim). Pamiętaj, że praca w gabinecie to nie tylko rozmowa „za biurkiem” – ale także cały szereg innych prac, gdzie wygoda ma niebagatelne znaczenie.

Zobacz również
aktywność fizyczna

Szczęśliwie obecnie na rynku istnieje duży wybór odzieży medycznej i nie musi być już ona nudna i pozbawiająca osobowości.

Reasumując – twoja odzież musi znosić trudy całodziennej pracy i jednocześnie być łatwa w utrzymaniu. Nie powinieneś się w niej pocić ani czuć skrępowany – wyglądać profesjonalnie.

Jak według Was powinien wyglądać profesjonalny i modny dietetyk? Zapraszamy do komentowania!