WHO: zbyt dużo godzin pracy zwiększa ryzyko chorób serca
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz z Międzynarodową Organizacją Pracy (ILO) podsumowały pierwszą globalną analizę długiego czasu pracy na zdrowie. Raport opiera się na danych ze 194 krajów z lat 2000-2016. Badanie zostało opublikowane w Environment International i rzuca światło na to, jak dużym problemem jest nadmiar pracy.
Jak dużo osób na świecie się przepracowuje?
Zgodnie z klasyfikacją wykorzystaną w badaniu osoby przepracowujące się to te, które poświęcają pracy zawodowej ponad 55 godzin tygodniowo. W roku 2016 oszacowano, że dotyczy ten problem 488 milionów ludzi na świecie (czyli 8,9% mieszkańców). Za przeciętny poziom uznano 35-40 godzin w tygodniu. To wartość, którą w Polsce traktuje się jako pełny etat.
Koszt przepracowania się dla zdrowia
Porównanie ilości zgonów związanych z chorobami układu krwionośnego jest bezlitosne. Przepracowanie było związane z:
- 35% wyższym ryzykiem udaru
- 17% wyższym ryzykiem śmierci z choroby niedokrwiennej serca
Dlaczego WHO bije na alarm?
Przede wszystkim WHO wskazuje, że ludzie coraz częściej się przepracowują. Dodatkowo pandemia COVID-19 przyspieszyła zmiany w tym zakresie. Obecnie coraz więcej osób pracuje z domu. To sprawia, że granica między pracą a życiem prywatnym się zaciera. Jak to wpłynie na zdrowie i warunki życia ludzi, tego jeszcze nie do końca wiadomo.
Z drugiej strony higiena pracy powinna być polem zainteresowanie lekarzy, dietetyków i przede wszystkim pracodawców i polityków. Ważne, aby sami pracownicy mieli świadomość, że dłuższy czas pracy to nie tylko więcej pieniędzy. To także wyższe ryzyko poważnych chorób, które obniżą ich jakość życia oraz spowodują wyższe koszty medyczne na starość.
Bibliografia:
- World Health Organization, Long working hours increasing deaths from heart disease and stroke: WHO, ILO, https://www.who.int/news/item/17-05-2021-long-working-hours-increasing-deaths-from-heart-disease-and-stroke-who-ilo, 17.05.2021
- Pega, F., Náfrádi, B., Momen, N. C., Ujita, Y., Streicher, K. N., Prüss-Üstün, A. M., … & Woodruff, T. J. (2021). Global, regional, and national burdens of ischemic heart disease and stroke attributable to exposure to long working hours for 194 countries, 2000–2016: A systematic analysis from the WHO/ILO Joint Estimates of the Work-related Burden of Disease and Injury. Environment International, 106595., https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412021002208?via%3Dihub
Dietetycy.org.pl » Nowości naukowe » WHO: zbyt dużo godzin pracy zwiększa ryzyko chorób serca