Czy dieta bezglutenowa może być dietą pełnowartościową?
Przedstawiamy wyniki konkursu „dieta bezglutenowa”. Poniżej – nagrodzone odpowiedzi:
Dieta bezglutenowa stała się obecnie bardzo modna i popularna. Jest w tym kilka plusów – osoby, które od lat zmagają się z nietolerancją czy alergią na gluten, zyskały łatwiejszy dostęp oraz większy asortyment produktów bezglutenowych, które możemy kupić w wielu sklepach. Dieta bezglutenowa jest konieczna w przypadku choroby u osób zdiagnozowanych, które muszą eliminować wszelkie glutenowe produkty z codziennego jadłospisu. Wiele osób ,,zdrowych” również decyduje się na taki sposób żywienia. Czy więc taka dieta może być pełnowartościowa?
Uważam, że jak najbardziej tak. Obecnie piszę pracę magisterską w temacie diety bezglutenowej oraz bardzo interesuję się tym tematem. Uważam, iż dieta bezglutenowa może być dietą pełnowartościową, ale musi być prowadzona z rozsądkiem, nie wystarczy tylko wyrzucić z jadłospisu produkty zawierające gluten, ale trzeba na ich miejsce wprowadzić ich bezglutenowe odpowiedniki.
Nie najlepszym pomysłem jest również kupowanie bezglutenowych „gotowców”, ponieważ zamiast glutenu mogą zawierać całkiem sporo polepszaczy i poprawiaczy smaku. Jeżeli decydujemy się na dietę bezglutenową, większość żywności należy przygotowywać samodzielnie, od podstaw. Dieta taka powinna bazować na zbożach takich jak: gryka, proso, amarantus, sorgo, tapioka itd. Dzięki rozpowszechnieniu w ostatnim czasie produkty te znajdziemy w wielu sklepach w dziale ze zdrową żywnością.
Dieta wykluczająca gluten wymaga od nas sporej dawki wiedzy. Trzeba mieć świadomość, że musimy odstawić na przykład piwo, albo kawę zbożową. Żywność bezglutenowa jest również często droższa, dlatego dobrym wyborem jest pieczenie chleba, bułek czy ciast w domu. Przy takiej diecie ważne, aby jadać minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie oraz pić odpowiednią ilość wody. Warto zwrócić uwagę na błonnik i witaminy z grupy B, których poprzez eliminację wielu zbóż mogą wystąpić niedobory.
Podsumowując, dieta bezglutenowa może być dietą dobrze zbilansowana i zdrową, ale wymaga od nas dużej wiedzy, sporego zaangażowania w przygotowanie posiłków oraz pewnych nakładów finansowych, oraz odpowiedniego komponowania posiłków, aby dostarczyć wszystkich składników odżywczych. Kolejnym plusem jest to iż, stosując dietę bezglutenową szczególnie zwracamy uwagę na skład produktów, czytamy etykiety, dzięki czemu dokonujemy bardziej świadomych wyborów żywieniowych.
Aleksandra Roguszewska
Czytając pytanie konkursowe po raz pierwszy, niemal od razu odpowiedziałem sobie na nie w głowie – „oczywiście, że może !” . Dieta pozbawiona glutenu, czyli białka zapasowego, występującego w niektórych zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu, owsie – zdarza się, że bywa zanieczyszczony; orkiszu) może być w pełni urozmaicona, a co za tym idzie – pokrywać zapotrzebowanie na wszelkie składniki odżywcze, które są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że eliminacja z diety wyżej wymienionych zbóż może stanowić kłopot w skomponowaniu wartościowego oraz przede wszystkim smacznego posiłku – nic bardziej mylnego !
Wolnymi od glutenu pozostają wciąż : gryka ( kasza gryczana), proso ( kasza jaglana), owies ( jeżeli na opakowaniu widnieje symbol przekreślonego kłosa, stanowiącego gwarancję, że dany produkt nie jest zanieczyszczony glutenem). Mamy ponad to maniok, komosę ryżową (quinoa), bataty, ziemniaki, różne gatunki ryżu (brązowy, basmati, dziki), które mogą stanowić doskonałe źródło węglowodanów w naszych posiłkach. Miłośnicy pieczywa czy łasuchy, lubiący słodkie przekąski również nie będą pokrzywdzeni.
Internet kipi od przepisów na bułeczki gryczane, placki z batatów, zapiekanki z ryżem i jabłkami, na ciastach jaglanych kończąc !
Eliminacja glutenu jest konieczna u osób dotkniętych celiakią – chorobą immunologiczną, która charakteryzuje się nietolerancją glutenu odpowiedzialnego m.in. za zanikanie kosmków jelitowych. Mimo zastosowania diety eliminacyjnej osoby te cieszą się zdrowiem i witalnością i bardzo dobrym samopoczuciem, co jedynie potwierdza moją tezę.
Tomasz Chudziński
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Czy dieta bezglutenowa może być dietą pełnowartościową?