Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni — Anita Vandyke [Recenzja]

Avatar photo
zero-waste-cover

Książka Anity Vandyke, „Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni” to próba przedstawienia czytelnikom możliwości znacznego ograniczenia ilości odpadów generowanych na co dzień. Autorka była wcześniej związana ze światem korporacji. Opisuje swoją drogę do życia minimalizującego produkcję śmieci i stara się przekonać czytelników, że każdy może zrobić krok w stronę przyjazną środowisku.

Tytuł: Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni
Autor: Anita Vandyke
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 192

Główne tezy książki

Vandyke przedstawia swoją metodę redukcji odpadów poprzez serię prostych kroków. Mają one pomóc czytelnikowi zmienić swoje życie w ciągu 30 dni. Książka zawiera praktyczne wskazówki dotyczące modyfikacji w codziennych nawykach, od zakupów, przez gospodarowanie żywnością, aż po zarządzanie domowymi odpadami.

Łatwiej powiedzieć, ciężej zrobić?

Z jednej strony, książka jest przystępna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ograniczaniem odpadów. Autorka podpowiada w prosty i motywujący sposób, co można zmienić doraźnie w życiu codziennym i zachęcać siebie i domowników do eksperymentowania z nowymi, ekologicznymi nawykami.

Z drugiej strony, książka ma kilka istotnych słabości. Vandyke niekiedy lekceważy trudności związane z przejściem na życie bez odpadów. To może być trudne do wdrożenia dla osób, które stają przed realnymi wyzwaniami w tym zakresie. Niektóre określenia autorki takie jak np., że zero waste jest łatwe, mogą wydawać się nierealistyczne dla większości czytelników. Może to szczególnie dotyczyć osób mieszkających w niedużych miejscowościach, gdzie nie ma wielu udogodnień sprzyjających zasadzie zero waste. Książka również pomija fakt, że niektóre zalecenia mogą być trudne do zastosowania dla osób o niższych dochodach lub dla rodzin z dziećmi.

Czy ta książka jest dla dietetyków?

Dla dietetyków „Zero waste. Nowa jakość życia w 30 dni” może stanowić cenne źródło inspiracji do promowania zdrowszych, zrównoważonych wyborów żywieniowych wśród pacjentów. Książka może służyć jako narzędzie do rozmów na temat znaczenia lokalnych i sezonowych produktów. To zaś ma bezpośredni wpływ na redukcję odpadów. Ponadto, kwestie takie jak odpowiednie postępowanie z żywnością, mogą pomóc w ograniczeniu jej marnotrawstwa. To zaś jest istotnym aspektem zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i ekologicznej.

Podsumowanie

Choć książka Anity Vandyke jest miejscami inspirująca, nie brakuje jej pewnej naiwności i uproszczeń. Mimo to może ona stanowić dobry punkt wyjścia dla osób, które chcą zacząć zmieniać swoje życie na bardziej proekologiczne. Dla dietetyków książka ta oferuje dodatkowe argumenty przydatne w edukacji pacjentów na temat ograniczenia marnowania żywności i prawidłowych wyborów żywieniowych.