Żywienie w chorobach serca – Michał Czapla, Piotr Jankowski [Recenzja]

Avatar photo
żywienie w chorobach serca okładka

Choroby układu krążenia wraz z nowotworami przyczyniają się do większości zgonów obywateli krajów rozwiniętych. Nieodpowiednia dieta, stres, czynniki genetyczne, a także brak ruchu, zaawansowany wiek, używki i otyłość stanowią najczęstsze czynniki ryzyka rozwoju schorzeń w obrębie układu krwionośnego.

Co zatem dietetyk powinien wiedzieć na temat diagnostyki, profilaktyki i prewencji chorób krążenia? Jakie postępowanie żywieniowe powinien wdrożyć u pacjentów cierpiących z powodu chorób układu krążenia? Na te i wiele innych pytań odpowie książka pod redakcją Michała Czapli i Piotra Jankowskiego pt.: „Żywienie w chorobach serca”. Ten ponad sześciusetstronicowy kompleksowy podręcznik, porusza przeważającą większość zagadnień związanych z diagnostyką i dietoterapią pacjentów z rozpoznanymi chorobami układu krążenia.

Tytuł: Żywienie w chorobach serca
Autorzy: Michał Czapla, Piotr Jankowski [red. naukowa]
Wydawnictwo: PZWL Wydawnictwo Lekarskie
Rok wydania: 2022
Ilość stron: 600
okładka

Żywienie w chorobach serca – o książce

Redaktorzy zaprosili do współtworzenia niniejszej publikacji kilkudziesięciu ekspertów. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele ośrodków akademickich, indywidualnych poradni dietetycznych, a także pracownicy stowarzyszeń i organizacji ochrony zdrowia. Tak liczne grono autorów reprezentujących różne zawody medyczne, nadało kompleksowości spojrzenia na zagadnienia chorób układu krążenia. Autorzy jednogłośnie podkreślają, że opieka koordynowana nad pacjentem z chorobami serca, daje najlepsze efekty, dlatego tak ważna jest współpraca zespołu specjalistów różnych dziedzin.

Autorzy książki szczegółowo opisali postępowanie żywieniowe u pacjentów z dyslipidemią, otyłością, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca i innymi stanami zdrowotnymi. Poruszyli aspekty związane z mikrobiotą jelitową i jej wpływem na choroby serca. Część rozdziałów została zaś poświęcona, postępowaniu żywieniowemu wśród pacjentów w wieku podeszłym oraz dzieci. Co ciekawe w publikacji pojawiły się zagadnienia dotyczące postępowania dietetycznego wśród pacjentów po przeszczepie serca, a także seniorów z rozwiniętym niedożywieniem. Tematy te nie są często poruszane w podręcznikach przeznaczonych dla studentów, przez co pozycja „Żywienie w chorobach serca” stanowi doskonałe uzupełnienie wiadomości.

żywienie w chorobach serca

Omawiana pozycja porusza także tematykę z zakresu farmakoterapii i stosowania suplementacji. W opracowaniu pojawiły się zagadnienia dotyczące psychologicznej opieki i wsparcia pacjentów oraz ich rodzin.

Podręcznik kończy kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w gabinecie dietetyka. Niezależnie jednak od wykonywanego zawodu, każda osoba powinna znać zasady postępowania w nagłych przypadkach, takich jak niedrożność dróg oddechowych, oparzenie, zranienie czy zasłabnięcie. Trafne podejrzenie wystąpienia zawału, udaru czy nagłego zatrzymania krążenia, powinno być także kluczowe dla rokowania pacjenta i szybkości udzielenia profesjonalnej pomocy przez odpowiednie służby.

Podsumowanie

Książka „Żywienie w chorobach serca” to wartościowy podręcznik akademicki. To także pozycja dla absolwentów, uzupełniająca zdobyte podczas studiów wiadomości. Przystępna treść, uaktualnione dane oraz postępowanie żywieniowe w niecodziennych przypadkach sprawiają, że książka ta powinna być na wyposażeniu biblioteczki każdego praktykującego dietetyka.

(patronat medialny dietetycy.org.pl)