Dołącz dzisiaj za darmo do Akademii Probiotykoterapii!
Mamy niezwykłą przyjemność zaprosić naszych czytelników do wzięcia udziału w naszym nowym projekcie – Akademii Probiotykoterapii. Wiemy, że praca dietetyka wymaga bycia zawsze na czasie z najnowszymi badaniami naukowymi. W przypadku badań nad mikrobiotą to niezwykle trudne zadanie – nowe badania pojawiają się co chwila. Dlatego postanowiliśmy dzielić się z Wami na bieżąco najważniejszymi dokonaniami naukowców w tym zakresie.
Dołącz i otrzymuj praktyczne informacje i wskazówki, jak wykorzystywać wnioski z najnowszych meta-analiz i badań klinicznych w swojej praktyce zawodowej.
Po zakończeniu edycji Akademii i zdaniu testu końcowego otrzymasz swój indywidualny e-certyfikat uczestnictwa!
Darmowa rejestracja:
Zarejestruj się przez ten link: https://bit.ly/3Ifw5iW
#materiałsponsorowany #multilac
Czego dowiesz się w pierwszym materiale?
2 nowe przeglądy badań na temat skuteczności probiotykoterapii w walce z depresją
Skąd zainteresowanie naukowców tematem?
Depresja jest jedną z głównych zaburzeń psychicznych. Farmakologiczne leczenie depresji często wiąże się z opóźnionymi efektami lub niewystarczającą skutecznością. W związku z tym istnieje potrzeba odkrycia nowych metod terapeutycznych, aby pomagać chorym z depresją szybciej i skuteczniej.
Doprowadziło to do interesującej linii badań dotyczących mikrobioty jelitowej. Prace naukowe wykazały, że istnieją znaczące różnice w składzie i obfitości mikrobioty jelitowej u osób zdrowych i cierpiących na depresję [1]. Co ciekawe, powyższą tezę potwierdzają badania przeprowadzone na modelach zwierzęcych. Po przeszczepieniu mikrobioty jelitowej od gryzoni cierpiących na depresję zaobserwowano u nich zmienione zachowanie odpowiadające depresji. Stąd hipoteza, że może to być związane z wpływem mikrobioty jelitowej na metabolizm [2].
Naukowcy prowadzą dalsze badania skupione na metodzie reprogramowania mikrobiomu jelitowego, tak by stworzyć skład bardziej zbliżony do pacjentów zdrowych. Jedną z najprostszych i najmniej inwazyjnych metod jest reprogramowanie mikrobiomu jelitowego za pomocą probiotyków [3].
Skład mikrobioty u osób zdrowych i tych z depresją jest różny
Badania wykazały znaczące różnice w składzie mikrobioty jelitowej między osobami cierpiącymi na depresję a zdrowymi. Wśród tych różnic odnotowuje się zmniejszoną różnorodność mikrobioty jelitowej u osób depresyjnych. Różnorodność ta jest uważana za wskaźnik zdrowia jelit, a jej obniżenie może wpływać na zaburzenia osi jelitowo-mózgowej i powodować stany zapalne.
Zmiany w liczebności niektórych szczepów bakteryjnych
Osoby z depresją często wykazują zmniejszoną liczebność probiotycznych bakterii takich jak Lactobacillus i Bifidobacterium, które są znane ze swoich korzystnych właściwości, w tym wpływu na nastrój poprzez produkcję neuroprzekaźników i modulację stanu zapalnego. Jednocześnie, u tych osób często występuje zwiększona obecność potencjalnie szkodliwych bakterii, przyczyniających się do stanów zapalnych i dysfunkcji bariery jelitowej [4].
Dysbioza jelitowa
Wśród osób z depresją częściej występuje nadreprezentacja bakterii związanych ze stanami zapalnymi, takie jak Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterococcus spp., Proteus mirabilis, czy Bacteroides spp. Obecność tych bakterii nie zawsze prowadzi do stanów zapalnych, jednak ich nadmiar może sprzyjać dysbiozie, czyli zaburzeniom równowagi mikrobioty jelitowej, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych i różnych chorób. Stan zapalny jest uznawany za jeden z mechanizmów łączących dysfunkcje mikrobioty z zaburzeniami nastroju. [5]
Zmiany w produkcji i metabolizmie związków bioaktywnych
Zaburzenia w składzie mikrobioty jelitowej mogą wpływać na metabolizm i produkcję związków bioaktywnych, takich jak krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA). SCFA mają działanie przeciwzapalne i są ważne dla zdrowia jelit oraz funkcjonowania mózgu. Zmniejszona produkcja SCFA może przyczyniać się do rozwoju objawów depresyjnych poprzez wpływ na procesy zapalne i osiową komunikację jelitowo-mózgową.
Podsumowanie
Rozumienie związku między mikrobiotą jelitową a depresją otwiera nowe możliwości w dziedzinie dietetyki. Dietetycy mogą wykorzystać te informacje do wspierania swoich pacjentów w zarządzaniu ich stanem psychicznym poprzez odpowiednią dietę i suplementację, która wspiera zdrowie jelit i równowagę mikrobioty.
Zainteresowani szczegółami?
Zapraszamy do wysłuchania materiału omawiającego dwie metaanalizy dotyczące związku mikrobioty z depresją:
Pełne omówienie badań w formie video: https://bit.ly/3Ifw5iW
Bibliografia:
- Jiang H., Ling Z., Zhang Y., Mao H., Ma Z., Yin Y., Wang W., Tang W., Tan Z., Shi J., et al. Altered fecal microbiota composition in patients with major depressive disorder. Brain Behav. Immun. 2015;48:186–194. doi: 10.1016/j.bbi.2015.03.016.
- Zheng P., Zeng B., Zhou C., Liu M., Fang Z., Xu X., Zeng L., Chen J.-J., Fan S.-H., Du X., et al. Gut microbiome remodeling induces depressive-like behaviors through a pathway mediated by the host’s metabolism. Mol. Psychiatry. 2016;21:786–796. doi: 10.1038/mp.2016.44.
- Ansari F., Pourjafar H., Tabrizi A., Homayouni A. The Effects of Probiotics and Prebiotics on Mental Disorders: A Review on Depression, Anxiety, Alzheimer, and Autism Spectrum Disorders. Curr. Pharm. Biotechnol. 2020;21:555–565. doi: 10.2174/1389201021666200107113812.
- Lee H.J., Hong J.K., Kim J.K., Kim D.H., Jang S.W., Han S.W., Yoon I.Y. Effects of probiotic nvp-1704 on mental health and sleep in healthy adults: An 8-week randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Nutrients. 2021;13:2660. doi: 10.3390/nu13082660.
- 7. Huang R., Wang K., Hu J. Effect of Probiotics on Depression: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Nutrients. 2016;8:483. doi: 10.3390/nu8080483.
Dietetycy.org.pl » News » Dołącz dzisiaj za darmo do Akademii Probiotykoterapii!