Aktywność młodej mamy, pokarm i zdrowie dziecka w przyszłości

Avatar photo
aktywna ciąża

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University Wexner Medical Center (USA) wykazało, że nawet umiarkowana aktywność fizyczna w trakcie i po ciąży zwiększa ilość związku w mleku matki, który obniża ryzyko występowania poważnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, otyłość i choroby układu sercowo-naczyniowego. Ustalenia z badania opublikowanego w czasopiśmie „Nature Metabolism” poniżej.

Temat wpływu stanu zdrowia i stylu życia matki na zdrowie dziecka w przyszłości był wielokrotnie podejmowany. Już w poprzednich latach przeprowadzono badania, które wykazały, że aktywność ruchowa matek poprawia zdrowie potomstwa. Tym razem naukowcy chcieli zbadać podłoże tego związku. W analizie współpracowali specjaliści z Ohio State University Wexner Medical Center, University of California, Arkansas Children’s Nutrition Center i Joslin Diabetes Center.

karmienie piersią
famveldman / 123RF

Pierwszą część badania przyprowadzono na myszach – potomstwu samic mało aktywnych podawano mleko od matek, które były aktywne ruchowo przez całą ciążę. Okazało się, że to mleko przyniosło korzyści dla młodych gryzoni, chociaż nie były spokrewnione z samicami, od których pokarm pochodził (dzięki temu wykluczono wpływ genetyki).   

W drugiej części analizy badacze obserwowali także około 150 kobiet w ciąży i w połogu za pomocą monitorów aktywności. U matek, które wykonywały największą liczbę kroków dziennie, zidentyfikowano większą ilość związku zwanego 3’SL (oligosacharyd 3’sialilolaktozy), co według naukowców jest odpowiedzialne za opisane korzyści zdrowotne. Co ciekawe, korzyści te były obecne niezależnie od intensywności wykonywania aktywności fizycznej – a więc w przypadku wielu mam może wystarczyć już spacer.

sport mama
Evgeny Atamanenko / 123RF

3’SL jest odpowiedzialny za rozwój kluczowych efektów immunoprotekcyjnych u noworodków. Pomaga w rozwoju układu odpornościowego i mikrobioty jelitowej oraz zapobiega zakażeniom bakteryjnym i wirusowym, jak wirus grypy.

Badania wymagają kontynuacji. Naukowcy rozumieją, że nie wszystkie kobiety mogą karmić naturalnie lub nie mogą podejmować aktywności fizycznej podczas ciąży lub w połogu, dlatego też pracują nad wyizolowaniem związku z mleka mam aktywnych i dodawać go do preparatów przeznaczonych dla niemowląt.

Zobacz również
adhd dieta


Źródło: Johan E. Harris, Kelsey M. Pinckard, Katherine R. Wright, Lisa A. Baer, Peter J. Arts, Eaman Abay, Vikram K. Shettigar, Adam C. Lehnig, Bianca Robertson, Kendra Madaris, Tyler J. Canova, Clark Sims, Laurie J. Goodyear, Aline Andres, Mark T. Ziolo, Lars Bode & Kristin I. Stanford.  Exercise-induced 3′-sialyllactose in breast milk is a critical mediator to improve metabolic health and cardiac function in mouse offspring. Nature Metabolism (2020)

http://osuwmc.multimedia-newsroom.com/index.php/2020/06/29/study-exercising-increases-benefits-of-breast-milk-for-babies/