Avodiet – sprawdzamy, co potrafi ten program dla dietetyków

Avatar photo
avodiet

Dietetyk odnoszący sukcesy na rynku pracy mierzy się z wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim jest to perfekcyjna znajomość aktualnych zaleceń żywieniowych i postępowania w konkretnych przypadkach klinicznych. To jednak nie wszystko, praca dietetyka wymaga doskonałej organizacji. Nie wystarczy tylko płynnie poruszać się w dokumentacji pacjentów. Jednym z najważniejszych zadań jest umiejętność układania atrakcyjnych, niepowielających się ściśle dostosowanych do potrzeb pacjenta jadłospisów. Ponadto dbałość o aktualizację przepisów, dostosowanie ich do sezonowości oraz możliwości ekonomicznych pacjenta. Co nie mniej ważne, należy pilnować terminarza, częstotliwości wizyt, a do tego utrzymywać regularny kontakt z pacjentem i potrafić odpowiadać na jego aktualne potrzeby.

Zadanie, jak widać, nie jest łatwe, szczególnie wtedy, gdy nie mamy do dyspozycji odpowiednich narzędzi. Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie nie tylko poprawi komfort pracy, ale pomoże ją odpowiednio zorganizować. Ma to ogromne znaczenie dla profesjonalnego podejścia do klienta i oszczędności czasu, a często i nerwów.

Taką wielozadaniowością cechuje się dostępna od roku na polskim rynku aplikacja Avodiet. Program jest dostępny z każdego miejsca na świecie zarówno z komputera, jak i urządzeń mobilnych. Sprawdzamy, co jeszcze potrafi!

Wrażenia wizualne

Pierwsze wrażenie? Po zalogowaniu do programu Avodiet przed użytkownikiem prezentowany jest intuicyjny interfejs o stonowanej, nierozpraszającej kolorystyce. Osoby, których wzrok szybko męczy się od kontrastowego ekranu, zostaną mile zaskoczone, ponieważ program wyświetla się także na ciemnym tle.

Moduł pacjenta

Rozpoczynając pracę, wprowadzamy podstawowe dane pacjenta (imię nazwisko, płeć, dane kontaktowe). Możemy dodawać także własne tagi (np. cukrzyca, nadciśnienie, dna moczanowa). W ten sposób łatwiej będzie nam katalogować jadłospisy i wrócić do nich, gdy pojawi się osoba z podobnymi wymaganiami. Dodatkowo program pozwala do każdego pacjenta dodać notatki (np. praca zmianowa, częste podróże służbowe). To również jest pomocne, gdy pacjent nie korzysta z naszych usług regularnie. Profil pacjenta uzupełnimy o podstawowe dane antropometryczne i aktywności fizycznej. Możemy w łatwy sposób zaznaczyć produkty lubiane i nielubiane.

Program Avodiet pozwala na wprowadzenie dokładnych danych antropometrycznych – obwodów talii, ramienia, łydki, klatki piersiowej czy uda co pozwala na aktualne monitorowanie postępów. Dietetycy, których gabinety wyposażone w analizatory składu ciała, będą mogli wprowadzać do programu aktualne odczyty z urządzeń.

Wchodząc w profil pacjenta, w intuicyjny i przejrzysty sposób monitorujemy wszystkie dane o konkretnej osobie. Od informacji teleadresowych, przez antropometryczne, po wywiad ankietowy. Ankieta domyślna, zbudowana jest z 21 pytań. Automat podpowie nam by zebrać dane o cel wizyty, rodzaj wykonywanej pracy, ogólne informacje o stanie zdrowia i aktywności fizycznej, liczbie posiłków, preferencje żywieniowe, przyjmowane leki i notatki dietetyka.

Avodiet daje możliwość utworzenia własnej ankiety. To rozwiązanie pomoże w dokładniejszy sposób zebrać wywiad żywieniowy. Możemy utworzyć osobną ankietą np. dla diabetyków, osób z zaburzeniami hormonalnymi czy dzieci a dzięki temu uporządkować jadłospisy pod kątem potrzeb pacjentów. Tworzenie oddzielnych ankiet daje też możliwość przygotowania kwestionariusza końcowego, podsumowującego stopień satysfakcji pacjenta z uzyskanej porady.

Dla lepszej organizacji pracy Avodiet pozwala na tagowanie statusu pacjenta. Każdej osobie jest przypisywany jeden z pięciu statusów – pacjent nowy, konsultacja, w trakcie pracy, monitorowanie, zarchiwizowanie. Dzięki tym oznaczeniom możliwe jest odfiltrowanie pacjentów po etapie współpracy.

Układanie jadłospisów

Po uzupełnieniu szczegółowych danych pacjenta przechodzimy do meritum czyli opracowania jadłospisu. Program Avodiet dla większego komfortu pracy umożliwia dwa rodzaje widoku – dobowy i tygodniowy. Co dodatkowo może zwiększyć komfort pracy to możliwość wyświetlania Avodiet w 2 osobnych zakładkach. W jednym oknie możemy ustawić widok tygodniowego jadłospisu a w drugim np. listę zakupów. W programie można zaplanować menu na 1 dzień, a maksymalnie na miesiąc (30 dni).

Budowanie jadłospisu jest bardzo intuicyjne. Zadanie ułatwia ogromna baza (701 rekordów) gotowych przepisów na atrakcyjne dania oraz lista 1046 składników, z których można skomponować własne propozycje. Ponieważ rynek produktów cały czas się zmienia i pojawiają się nowości, program Avodiet przewiduje ekspresowe dodawanie nowych pozycji. Wystarczy wpisać nazwę, przypisać jej kategorię z wbudowanego menu (nabiał, mięso, grzyby, suplementy itp.), ustawić miary domowe i wartości odżywcze z opakowania i gotowe. Producenci programu wiele uwagi poświęcili miarom domowym, poza licznymi wbudowanymi jak łyżka, łyżeczka, szklanka czy sztuka można wprowadzać własne oznaczenia. Jest to szczególnie pomocne przy określaniu wielkości warzyw i owoców – mała, średnia, duża sztuka. Takie informacje są komfortowe dla pacjenta, który nie będzie musiał zastanawiać się, ile to jest 50 g truskawek i 70 g jogurtu.

Program wykorzystuje normy IŻŻ, USDA, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać czy dieta pokrywa zapotrzebowanie na dany składnik. Program Avodiet jest niezwykle intuicyjny przy tworzeniu jadłospisów. Poza bezproblemowym wybieraniem i dodawaniem produktów i aż 701 potraw z wbudowanej bazy, dietetyk łatwo może kopiować, przenosić i powielać poszczególne potrawy czy nawet całe dni diety. W ferworze przygotowań łatwo o niezamierzoną duplikację potraw, program czuwa nad roztargnionymi i sygnalizuje ostrzeżenie o powtórce.

Wyświetlając widok tygodniowy, użytkownik kontroluje parametry ułożonej diety pomiędzy poszczególnymi dniami. Gdy kaloryczność jest przekroczona względem założenia wpisanego w wywiadzie, Avodiet podświetla wynik na czerwono, dając dietetykowi sygnał, żeby wprowadzić korekty. Analogicznie przekroczenie lub niedostateczna podaż poszczególnych składników odżywczych jest automatycznie sygnalizowana przez program.

Po zakończeniu układania jadłospisu za pomocą jednego przycisku efekty naszej pracy eksportujemy do pliku pdf. Program zapisuje jadłospis w estetycznym szablonie z możliwością dodania logo swojej poradni.

Zobacz również
kala namak

Pacjent otrzymuje wielostronicowy wydruk, którego przykład zamieszczamy poniżej

Jako pierwsza karta pojawia się podsumowanie tygodnia jadłospisu

Dzięki temu pacjent może zapoznać się z tygodniowym menu. Na kolejnej karcie pojawia się szczegółowa lista zakupów, uwzględniająca poszczególne produkty uwzględnione w diecie. Co ważne jedna lista zakupów może być generowana dla dwóch jadłospisów. To znacznie przyspiesza zaopatrzenie dla rodzin, w których dwie osoby korzystają z przygotowanego przez nas menu.

Kolejne karty stanowią szczegóły menu na kolejne dni z rozpisanymi przepisami, kalorycznością oraz makroskładnikami. Uwzględniają także komentarze dietetyka.

Importowanie baz jadłospisów z innych programów.

Absolutnym hitem programu Avodiet jest możliwość importu bazy z innego oprogramowania do układania diet. Dzięki temu nie tracimy swoich żmudnie wprowadzonych przepisów, produktów, suplementów czy historii pacjentów rezygnując ze współpracy z innym programem. Producenci Avodiet pomogą w bezpiecznym transferze z dowolnego programu, wystarczy skontaktować się mailowo.

Podsumowanie

Sprawnie działająca poradnia przynosi nie tylko satysfakcję finansową ale przede wszystkim zawodową. Pomoc pacjentom, samorozwój zawodowy oraz zdobywanie nowych umiejętności to ważne elementy pracy zawodowej. Niemniej istotne są dobra organizacja i wydajność pracy. Tu z pomocą przychodzą odpowiednie narzędzia, takie jak oprogramowanie Avodiet. Wymiernie skraca on czas pracy, a jego wygodny i intuicyjny interfejs daje poczucie komfortu i realnie usprawnia wykonywanie zadań związanych z organizacją i planowaniem wizyt a przede wszystkim układaniem jadłospisów. Warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania, które będą procentowały wraz z rozwojem własnej poradni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta:

https://avodiet.pl/