Brak aktywności fizycznej przez 14 dni a objawy cukrzycy typu 2

Avatar photo
aktywność fizyczna

Zaledwie dwa tygodnie bez wzmożonej aktywności mogą mieć dramatyczny wpływ na zdrowie, według naukowców, którzy badali starsze osoby z nadwagą zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2. Odkrycia opublikowano w „The Journals of Gerontology”.

aktywność fizyczna
Viacheslav Iakobchuk / 123RF

Nie tylko gwałtowny, krótki okres bezczynności przyspieszył rozwój choroby i podwyższył poziom cukru we krwi u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Naukowcy donoszą również, że u niektórych uczestników badania nawet po powrocie do zwyczajowej aktywności przez dwa tygodnie nie zauważono poprawy. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu McMaster (Kanada).

Badanie

Uczestnicy zostali poproszeni o zredukowanie codziennych czynności do nie więcej niż 1000 kroków dziennie, co jest odpowiednikiem pozostania w domu, na przykład podczas choroby. Ich kroki i aktywność były mierzone za pomocą krokomierzy i specjalistycznych monitorów aktywności, podczas gdy naukowcy badali poziom cukru we krwi i pobierali próbki krwi w ciągu dwóch tygodni. Wyniki sugerują, że seniorzy, którzy doświadczają okresów braku aktywności fizycznej, np. z powodu choroby i związanej z nią hospitalizacji oraz okresów pozostania w łóżku, są bardziej narażeni na szkodliwe konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia.

Zgodnie z najnowszymi statystykami Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, ponad 30 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych choruje na cukrzycę. W Kanadzie cukrzyca typu 2 jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób, według doniesień Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego o blisko 60 000 nowych przypadków. Jest to szósta główna przyczyna śmierci i główna przyczyna ślepoty oraz amputacji u osób dorosłych. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób.

Zespół badawczy informuje, że aby starsze osoby ze stanem przedcukrzycowym mogły odzyskać zdrowie i zapobiec dalszym konsekwencjom dla organizmu z powodu okresu bezczynności, przydatne mogą okazać się strategie takie jak aktywna rehabilitacja, zmiany w zwyczajowym sposobie żywienia i być może również zastosowanie farmakoterapii.

Badania wykazały, że w ciągu kilku dni od zmniejszenia aktywności fizycznej zauważalna jest redukcja masy mięśni szkieletowych, siły oraz szybkie zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę, co jest cechą charakterystyczną cukrzycy typu 2.

Zobacz również
aktywność fizyczna

Źródło: https://eurekalert.org/pub_releases/2018-07/mu-jtw073018.php

https://medicalxpress.com/news/2018-07-weeks-inactivity-trigger-diabetic-symptoms.html