Brak aktywności fizycznej przez 14 dni a objawy cukrzycy typu 2

Avatar photo
aktywność fizyczna

Zaledwie dwa tygodnie bez wzmożonej aktywności mogą mieć dramatyczny wpływ na zdrowie, według naukowców, którzy badali starsze osoby z nadwagą zagrożone rozwojem cukrzycy typu 2. Odkrycia opublikowano w „The Journals of Gerontology”.

aktywność fizyczna
Viacheslav Iakobchuk / 123RF

Nie tylko gwałtowny, krótki okres bezczynności przyspieszył rozwój choroby i podwyższył poziom cukru we krwi u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Naukowcy donoszą również, że u niektórych uczestników badania nawet po powrocie do zwyczajowej aktywności przez dwa tygodnie nie zauważono poprawy. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu McMaster (Kanada).

Badanie

Uczestnicy zostali poproszeni o zredukowanie codziennych czynności do nie więcej niż 1000 kroków dziennie, co jest odpowiednikiem pozostania w domu, na przykład podczas choroby. Ich kroki i aktywność były mierzone za pomocą krokomierzy i specjalistycznych monitorów aktywności, podczas gdy naukowcy badali poziom cukru we krwi i pobierali próbki krwi w ciągu dwóch tygodni. Wyniki sugerują, że seniorzy, którzy doświadczają okresów braku aktywności fizycznej, np. z powodu choroby i związanej z nią hospitalizacji oraz okresów pozostania w łóżku, są bardziej narażeni na szkodliwe konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia.

Zgodnie z najnowszymi statystykami Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, ponad 30 milionów mieszkańców Stanów Zjednoczonych choruje na cukrzycę. W Kanadzie cukrzyca typu 2 jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób, według doniesień Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego o blisko 60 000 nowych przypadków. Jest to szósta główna przyczyna śmierci i główna przyczyna ślepoty oraz amputacji u osób dorosłych. W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób.

Zespół badawczy informuje, że aby starsze osoby ze stanem przedcukrzycowym mogły odzyskać zdrowie i zapobiec dalszym konsekwencjom dla organizmu z powodu okresu bezczynności, przydatne mogą okazać się strategie takie jak aktywna rehabilitacja, zmiany w zwyczajowym sposobie żywienia i być może również zastosowanie farmakoterapii.

Badania wykazały, że w ciągu kilku dni od zmniejszenia aktywności fizycznej zauważalna jest redukcja masy mięśni szkieletowych, siły oraz szybkie zmniejszenie wrażliwości tkanek na insulinę, co jest cechą charakterystyczną cukrzycy typu 2.

Źródło: https://eurekalert.org/pub_releases/2018-07/mu-jtw073018.php

https://medicalxpress.com/news/2018-07-weeks-inactivity-trigger-diabetic-symptoms.html