Co jeść w podróży? Dietetyczny poradnik podróżnika

Avatar photo
podróż jedzenie

Okres wakacji to czas wyjazdów oraz wycieczek. Dla większości osób jedzenie w podróży to często dylemat, co zabrać ze sobą. To też okazja do zjedzenia czegoś niezdrowego. Najczęściej kończy się to postojami w restauracjach fast food oraz zakupami na stacjach benzynowych. Takie przystanki nie zawsze kończą się trafnym wyborem przekąski [1]. Natomiast spakowanie własnego jedzenia pozwoli zaoszczędzić pieniądze i mieć kontrolę nad składem prowiantu. Oto krótki poradnik o tym, jak nie zwariować i mieć pewność, że zjemy zdrowo oraz smacznie.

Jedzenie z domu

Zanim zaczniemy pakować jedzenie, zadajmy sobie kilka pytań. Pomogą one spakować wystarczającą ilość jedzenia oraz dobrać odpowiedni sposób jego spakowania [2].

  • Jak długo trwa podróż i ile posiłków planujesz ?
  • Czy planujesz zakup niektórych posiłków po drodze? 
  • Co chętnie jedzą twoje dzieci i Ty? Umili to dzieciom drogę do celu.

Wskazówka:

Należy pamiętać, że podróż to sytuacja tymczasowa. Nie ma więc problemu, jeśli dzieci zjedzą coś innego niż zwykle.

Wybierając jedzenie na drogę, należy pamiętać, aby było mało brudzące. Nie powinno mieć tendencji do rozmiękania lub rozpadania się.

Sposób pakowania jedzenia jest niezwykle kluczowym elementem podróży. Jednym ze sposobów jest pakowanie do lunch boxa. Są funkcjonalne oraz łatwe w czyszczeniu, a także mogą służyć przez lata, więc warto zainwestować w jednorazowy zakup. Natomiast kiedy posiłek zostanie skonsumowany, nadal należy przechowywać pojemnik. Będzie nam zajmować niepotrzebnie miejsce w plecaku [3].

Kolejnym sposobem przewożenia jedzenia są woreczki foliowe i papier śniadaniowy. Takie spakowanie kanapek zajmuje niewiele miejsca. Sam woreczek/papier śniadaniowy po zjedzeniu prowiantu można po prostu wyrzucić.

Pożywne śniadanie

Zanim udamy się w podróż, należy pamiętać o zjedzeniu sycącego i pełnowartościowego posiłku w zależności od pory dnia, o której chcemy wyjechać. 

Unikajmy picia gazowanych napojów oraz ciężkostrawnych potraw, mogą one powodować dyskomfort w trakcie podróży [3].

Na śniadanie dobrą opcją będzie np. omlet. W wykonaniu jest szybki prosty oraz zdrowy, można go przyrządzić na słodko lub wytrawnie. Domowe musli jest kolejną opcją na śniadanie przed podróżą. Może się składać z ulubionych płatków dodatku owoców i orzechów oraz jogurtu lub mleka.

Z czego powinien się składać posiłek podczas podroży?

Jednymi z najlepszych gotowych przekąsek są owoce świeże lub suszone, orzechy, gorzka czekolada. Zalecane jest, aby posiłki i przekąski spożywać w czasie postoju, żeby uniknąć zadławienia. Kiedy szykujemy kanapki na podróż, oprócz szynki i sera warto dorzucić trochę warzyw. Doda to porcję witamin do posiłku oraz koloru, dzięki któremu dzieci chętniej zjedzą kanapkę. Jeśli mamy możliwość, przygotujmy przed wyjazdem musli z jogurtem w słoiczku gotowe do spożycia w samochodzie.

„Obiad” w trasie

Główny posiłek powinien być bardziej treściwy, a więc świetną alternatywą kanapek jest tortilla. Można ją  przyrządzić w domu i spakować w folię spożywczą. Do lunch boxa można spakować makaron w formie sałatki na zimno np. z warzywami. Należy tylko pamiętać dodatkowo o zabraniu sztućców.

Należy uwzględnić produkty pełnoziarniste i odżywcze tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i orzechy, lub te z grillowanego kurczaka lub łososia. Są to produkty pożywne i zapewnią nam długie odczuwanie sytości, a także zagwarantują satysfakcję z posiłku [4].

Uwaga! W przypadku kiedy ktoś z podróżujących źle znosi podróż, należy wybierać produkty, które nie posiadają intensywnego zapachu, ani nie są mocno przyprawione. Uniknie to pobudzania produkcji kwasów żołądkowych, które powodują nudności i torsje.

Hot dogi i nie tylko, czyli co stacje benzynowe oferują w swoim menu i którą opcję wybrać

Hot dogi, kawa i zapiekanki to są powszechne produkty proponowane przez stacje benzynowe. Z biegiem czasu stacje wzbogacają swoje oferty również o inne produkty np. sałatki oraz kanapki. Przy wyborze posiłku powinniśmy się skłaniać właśnie ku tym drugim produktom. Kiedyś stacje benzynowe kojarzone były tylko z niezdrową żywnością, która na ogół rozumiana jest jako żywność szybko podana oraz tania. Teraz jest inaczej. Ludzie żyją szybciej i szukają urozmaiceń, dlatego też stacje benzynowe postanowiły poszerzyć swoją ofertę [5]. W ich ofercie znajdziemy takie produkty jak dania śniadaniowe i obiadowe, a nawet produkty vege.

A więc, aby nie dać się ponieść szaleństwu zakupów, pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to między innymi skład produktu, który chcemy kupić, datę ważności, aby uniknąć zatrucia pokarmowego. Starajmy się wybierać produkty, które są na bieżąco pakowane i składają się ze świeżych warzyw lub owoców. Wiele stacji w ofercie ma gotowe musli z jogurtem i musem owocowym, to też będzie dobry wybór [6]. Pamiętajmy o unikaniu słodkich napojów gazowanych, a wybierajmy tańszą i zdrowszą opcję, czyli wodę.

Przystanki. Czy kierowcy są skazani na fast food?

W Polsce panuje przekonanie, że jeśli chcemy coś zjeść podczas podróży, musi to być fast food. Przy autostradach lub drogach szybkiego ruchu często mijamy właśnie tego typu restauracje. Jednakże co w zamian za hamburgera lub frytki może zaoferować nam restauracja serwująca fast food?

Zobacz również
anemia osoby starsze

W jednej z  najbardziej popularnych sieci fast foodowej hamburger dostarcza niecałe 1000 kcal w porcji. Natomiast średnie zapotrzebowanie dla dorosłego mężczyzny wynosi 2000- 3000 kcal dziennie.  Już po spożyciu jednego hamburgera mamy prawie połowę zapotrzebowania energetycznego na dzień. Restauracje tego typu oferują również  sałatki lub kanapki z dużą ilością warzyw. W ofercie znajdują się również słupki marchewki lub krojone jabłka, więc przy zamawianiu nie zapomnijmy o tym wyborze. Zwłaszcza u dzieci. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym możliwym posiłku. Dlatego wybierajmy kanapki kolorowe. Znajdziemy tam więcej witamin i mikroelementów, a także zawiera mniej kalorii niż w klasyczny fast food.

Smażone czy pikantne potrawy oraz dodawane do nich sosy mogą również źle wpłynąć na komfort kierowcy, a więc i bezpieczeństwo jazdy [7].

Do picia najlepiej wybierajmy wodę. Jest ona niezwykle ważna w codziennym funkcjonowaniu. Poprawia trawienie, oczyszcza organizm, wspomaga odchudzanie [8].

Nawodnienie w trakcie podróży

Kierowcy, którzy nie są odpowiednio nawodnieni, popełniają podobne błędy, co osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu [9]. Najczęściej są to: mimowolna zmiana pasa, opóźnione odruchy hamowania i opadanie głowy na ramiona. Odwodnienie może prowadzić do zawrotów głowy, wymiotów, a w skrajnych przypadkach – utraty przytomności. Z tego powodu konieczne jest picie płynów, zwłaszcza w upalne dni i na każdym postoju.

Woda jest najlepszym rozwiązaniem, można ją również mieszać z sokami owocowymi.  Natomiast wypicie 3-5 filiżanek kawy w ciągu dnia może pomóc zachować czujność. Większa ilość może być już niebezpieczna. Ze sztucznym pobudzaniem organizmu nie wolno przesadzać. Nadmiar kofeiny wywołuje niepokój, nadpobudliwość, bóle głowy, arytmię serca, a także problemy z koncentracją [10].

Napoje energetyczne są dla kierowców wręcz niewskazane, jako że u niektórych mogą wywołać poczucie senności. Popularne energetyki, zawierają wiele sztucznych substancji. Nadmiar energetyków jest szkodliwy i warto ich unikać. Podobnie niewskazane są sztuczne napoje gazowane, czy soki pełne cukru. Dodają one energii, ale tylko na chwilę. Później cukier w naszym organizmie spada. Wraz z tym pojawia się senność, zmęczenie i znużenie. Co więcej, większość sztucznych napojów wcale nie gasi pragnienia, tylko powoduje, że jeszcze bardziej chce nam się pić. Nie są one dobrym rozwiązaniem nie tylko w czasie podróży, ale także w życiu codziennym [10].

Najlepszym napojem w czasie podróży jest woda, która szybko nawadnia organizm i dodaje nam energii. Wodę najlepiej jest popijać często i w niewielkich ilościach, dzięki czemu zadbamy o regularne nawodnienie organizmu.

Podsumowanie

Kiedy szykujemy kanapki na podróż, oprócz szynki i sera dorzućmy również trochę warzyw. Jeśli kupujemy gotowe danie na stacji benzynowej, zamówmy dodatkową surówkę. Pamiętajmy o tym, aby w każdym posiłku znalazł się owoc lub warzywo. W czasie drogi zwracajmy uwagę, aby posiłki za bardzo nie obciążały pracy naszego żołądka oraz jelit. Może się to skończyć sensacjami gastrycznymi. Wybierajmy posiłki łatwostrawne i pamiętajmy o piciu dużych ilości wody.

Bibliografia:

  1. Keri (1.05.2022). Najlepsze jedzenie w podróży: ponad 101 pomysłów na łatwe posiłki i przekąski, które pokochasz! Bon voyage with kids. Pobrano: 1.08.2022 URL: https://www.bonvoyagewithkids.com/road-trip-food/
  2. Jennifer Brommer (28.02.2020) Lista żywności w podróży: łatwe do pakowania posiłki i przekąski. Travel with a plan Pobrano 1.08.2022 URL: https://travelwithaplan.com/road-trip-food-list/
  3. Amy Palanjian (08.03.2022) Ultimate Guide to Packing Healthy Travel Food. Yummy toddler food. Pobrano: 02.08.2022 https://www.yummytoddlerfood.com/ultimate-guide-to-travel-food/
  4. Klinika Cleveland (23 marca 2021) The Best Travel Snacks for Eating on the Road. Tips for trips on planes, trains and automobiles. Pobrano: 01.08.2022 URL: https://health.clevelandclinic.org/the-best-travel-snacks-for-eating-on-the-road/
  5. Gastronomia na stacji benzynowej nie musi być nudna Pobrano: 01.08.2022 URL: https://instanco.pl/gastronomia-na-stacji-benzynowej-nie-musi-byc-nudna/
  6. Frank Beard How to Eat Healthy at Gas Stations. Partnership for a Healthier America. Pobrano 02.08.2022 URL: https://www.ahealthieramerica.org/articles/how-to-eat-healthy-at-gas-stations-369
  7. Katarzyna Górna-Drzewosz (2014-11-24) Fast food w podróży: wybierz to, co zdrowsze. MEN’S HEALTH. Pobrano: 03.08.2022 URL: https://www.menshealth.pl/dieta/Fast-food-w-podrozy-wybierz-to-co-zdrowsze,5436,1
  8. Kuba Brzeziński, (26 listopada 2019) W trasie tylko fast food? A właśnie nie! Infor. Pobrano: 01.08.2022 URL: https://mojafirma.infor.pl/moto/wiadomosci/drogi/3569663,W-trasie-tylko-fast-food-A-wlasnie-nie.html
  9. Nsiah-Asamoah, C., & Buxton, D. (2021). Hydration and water intake practices of commercial long-distance drivers in Ghana: what do they know and why does it matter?. Heliyon7(3), e06512. https://doi.org/10.1016/j.heliyon.2021.e06512
  10. 21-08-2019 Menu dla polskich kierowców – co powinniśmy jeść w trasie? SEAT Pobrano: 01.08.2022 URL:https://biacomex.seat-auto.pl/aktualnosc/104-menu-dla-polskich-kierowcow-co-powinnismy-jesc-w-trasie