Napoje energetyczne – co w nich jest i na co uważać

Avatar photo
napoje energetyczne

Napoje energetyczne albo napoje energetyzujące są przeznaczone dla osób, których zapotrzebowanie na energię jest większe niż przeciętne. Napoje takie mają działanie polegające na zwiększeniu koncentracji, wydolności organizmu z jednej strony, zaś przyspieszają metabolizm z drugiej. Pomimo tych zalet, posiadają też szereg wad. Jak to jest z napojami energetycznymi? O tym w poniższym krótkim artykule.

Na rynku znajduje się ich wiele. Pojawiły się w latach 80. XX wieku. Do najpopularniejszych na polskim rynku należą Red Bull, Tiger, Monster Energy, Black, V-Max, Viaguara i inne.

Co jest w środku napoju energetycznego?

napoje energetyczne
Allan Swart / 123RF

Składniki napoju energetycznego różnią się w zależności od danego producenta. Najczęściej istotnym składnikiem jest kofeina, tauryna, guarana, witamina B, różne zioła oraz wysoki poziom cukru. Skład jest uzupełniony przez wodę, dwutlenek węgla, regulatory kwasowości.

Choć same składniki nie są w małej ilości bardzo szkodliwe dla zdrowia, to ze względu na wysoką ich zawartość w napojach mogą być niebezpieczne – szczególnie gdy są spożywane przez dzieci albo kobiety w ciąży – tak jest w przypadku kofeiny. Choć dobrze brzmiąca wysoka zawartość witaminy B może również wystawić organizm na niebezpieczeństwo. Dawki przekraczające kilkudziesięciokrotnie dzienne spożycie tego składnika zanim zostaną wydalone z moczem stanowią element szkodliwy. Co ciekawe, nie przeprowadzono badań, które w wyraźny sposób wskazywałyby na to, że witamina B faktycznie dodaje energii.

Często bardzo egzotyczne dodatki ziołowe w napojach mają znaczenie głównie marketingowe i choć są podawane w ilościach śladowych to mogą powodować szkodliwe interakcje z branymi lekami.

Dobre dla sportowców?

Choć napoje energetyzujące są wskazywane jako pomocne do uprawiania sportu, to należy na nie uważać przy aktywności fizycznej. Jest to ważne szczególnie, jeśli sobie uświadomimy, że poziom konsumpcji kofeiny nie poprawia osiągów sportowych ma natomiast działanie uboczne.

Zobacz również
układ sercowo-naczyniowy

Działania uboczne

Zatrucie wysoką ilością kofeiny przejawia się na ogół ogólną nerwowością, niemożnością zaśnięcia, wymiotami, drżeniem, przyspieszonym biciem serca. Choć objawy te nie są bardzo ostre, to stanowić mogą zagrożenie dla osób mających na przykład problemy z sercem i układem krwionośnym.

Podsumowanie

Choć prawo w Polsce nie zabrania picia napojów energetycznych osobom poniżej 18 roku życia to nie jest to wskazane. Popularne w klubach i na dyskotekach mieszanie napojów energetycznych z alkoholem jest szczególnie niebezpieczne z uwagi na możliwe odwodnienie organizmu, fałszywe poczucie trzeźwości, co może prowadzić m.in. do utraty przytomności. Z tego powodu w niektórych krajach europejskich spożycie napojów energetyzujących z alkoholem jest zakazane.