Co zrobić, gdy pojawia się brak apetytu w ciąży?

Jesteś w ciąży i nie możesz patrzeć na jedzenie? Problem braku apetytu w ciąży jest częstszy, niż mogłoby się wydawać! Zobacz, czym jest spowodowany i jak jemu zaradzić.

Na pewno zanim zaszłaś w ciążę, nieraz słyszałaś historie kobiet w ciąży, które mają jedzeniowe zachcianki i jedzą za dwoje. Kiedy jednak już tobie przydarzył się „czas błogosławiony” – jedzenie mogłoby dla ciebie nie istnieć. Czy brak apetytu w ciąży (dobrze opisany np. tutaj: https://www.mamazone.pl/ciaza/brak-apetytu-w-ciazy/) powinien stanowić powód do niepokoju? Czy przyszła matka powinna się przymuszać do jedzenia?

Brak apetytu w ciąży – czy jest się czym niepokoić?

Brak apetytu w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Wiele kobiet to właśnie ten objaw – brak apetytu połączony z nudnościami – skłania do wykonania testu ciążowego. Niechęć do jedzenia jest więc jednym z symptomów ciąży i jako taka nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Biorąc pod uwagę zdrowie matki i dziecka, problem pojawia się wtedy, kiedy mdłości są tak silne, że ciężarna nie jest w stanie nic przełknąć, a jej waga spada o więcej niż 3 kg. Często powtarzające się wymioty są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia. W takim przypadku kobieta powinna zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie poda kroplówkę z elektrolitami.

Dlaczego w ciąży nie ma się apetytu?

Z brak apetytu w ciąży i mdłości odpowiadają ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej ciężarnej. Przede wszystkim jest to HCG – hormon glikoproteinowy obecny we krwi kobiety jedynie w okresie ciąży. To właśnie na podstawie występowania tego hormonu we krwi określa się, że kobieta jest w ciąży. Mdłości mogą też wywoływać inne hormony, których stężenie jest wyższe w ciąży: progesteron, prolaktyna, estradiol lub estriol. Zazwyczaj mdłości pojawiają się w 4-6 tygodniu ciąży i trwają do 20-22 tygodnia.

Brak apetytu wynika też z innych zmian pojawiających się w ciele kobiety w tym okresie. Podczas ciąży zwiększa się wrażliwość na bodźce smakowe i zapachowe, dlatego większość zapachów, nawet tych lubianych przez nas do tej pory, okazuje się nieznośnymi. Dotyczy to także zapachu potraw.

Zobacz również
dieta śródziemnomorska ciąża

Niektóre osoby reagują brakiem apetytu na sytuacje mocno stresujące, a niewątpliwie ciąża do takich należy. Noszenie w brzuchu nowego życia oznacza ogromną zmianę w życiu. Może być też przyczyną stresu, np. gdy ciężarna nie ma bezpieczeństwa finansowego, obawia się utraty pracy lub reakcji partnera. Te wszystkie czynniki wpływają na brak łaknienia u kobiet ciężarnych.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu w ciąży?

Jeśli nie odczuwasz w ciąży apetytu, nie zmuszaj się do jedzenia. Sięgaj po delikatne, lekkostrawne potrawy – warzywa, owoce albo herbatniki i sucharki. Jeśli wzdraga Cię spożywanie potraw o stałej konsystencji, pij koktajle z warzyw i owoców. Na zdrowie wyjdą Ci takie produkty, jak jabłko, burak, marchew, szpinak, natka pietruszki, kasza jaglana czy banan. Łącz je i miksuj według uznania. Spożywaj małe porcje, a częściej – to naturalnie pobudzi apetyt.