Co zrobić, gdy pojawia się brak apetytu w ciąży?

Jesteś w ciąży i nie możesz patrzeć na jedzenie? Problem braku apetytu w ciąży jest częstszy, niż mogłoby się wydawać! Zobacz, czym jest spowodowany i jak jemu zaradzić.

Na pewno zanim zaszłaś w ciążę, nieraz słyszałaś historie kobiet w ciąży, które mają jedzeniowe zachcianki i jedzą za dwoje. Kiedy jednak już tobie przydarzył się „czas błogosławiony” – jedzenie mogłoby dla ciebie nie istnieć. Czy brak apetytu w ciąży (dobrze opisany np. tutaj: https://www.mamazone.pl/ciaza/brak-apetytu-w-ciazy/) powinien stanowić powód do niepokoju? Czy przyszła matka powinna się przymuszać do jedzenia?

Brak apetytu w ciąży – czy jest się czym niepokoić?

Brak apetytu w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Wiele kobiet to właśnie ten objaw – brak apetytu połączony z nudnościami – skłania do wykonania testu ciążowego. Niechęć do jedzenia jest więc jednym z symptomów ciąży i jako taka nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Biorąc pod uwagę zdrowie matki i dziecka, problem pojawia się wtedy, kiedy mdłości są tak silne, że ciężarna nie jest w stanie nic przełknąć, a jej waga spada o więcej niż 3 kg. Często powtarzające się wymioty są niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia. W takim przypadku kobieta powinna zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie poda kroplówkę z elektrolitami.

Dlaczego w ciąży nie ma się apetytu?

Z brak apetytu w ciąży i mdłości odpowiadają ogromne zmiany w gospodarce hormonalnej ciężarnej. Przede wszystkim jest to HCG – hormon glikoproteinowy obecny we krwi kobiety jedynie w okresie ciąży. To właśnie na podstawie występowania tego hormonu we krwi określa się, że kobieta jest w ciąży. Mdłości mogą też wywoływać inne hormony, których stężenie jest wyższe w ciąży: progesteron, prolaktyna, estradiol lub estriol. Zazwyczaj mdłości pojawiają się w 4-6 tygodniu ciąży i trwają do 20-22 tygodnia.

Brak apetytu wynika też z innych zmian pojawiających się w ciele kobiety w tym okresie. Podczas ciąży zwiększa się wrażliwość na bodźce smakowe i zapachowe, dlatego większość zapachów, nawet tych lubianych przez nas do tej pory, okazuje się nieznośnymi. Dotyczy to także zapachu potraw.

Niektóre osoby reagują brakiem apetytu na sytuacje mocno stresujące, a niewątpliwie ciąża do takich należy. Noszenie w brzuchu nowego życia oznacza ogromną zmianę w życiu. Może być też przyczyną stresu, np. gdy ciężarna nie ma bezpieczeństwa finansowego, obawia się utraty pracy lub reakcji partnera. Te wszystkie czynniki wpływają na brak łaknienia u kobiet ciężarnych.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu w ciąży?

Jeśli nie odczuwasz w ciąży apetytu, nie zmuszaj się do jedzenia. Sięgaj po delikatne, lekkostrawne potrawy – warzywa, owoce albo herbatniki i sucharki. Jeśli wzdraga Cię spożywanie potraw o stałej konsystencji, pij koktajle z warzyw i owoców. Na zdrowie wyjdą Ci takie produkty, jak jabłko, burak, marchew, szpinak, natka pietruszki, kasza jaglana czy banan. Łącz je i miksuj według uznania. Spożywaj małe porcje, a częściej – to naturalnie pobudzi apetyt.