Cukrzyca – charakterystyka, dieta i leczenie

cukrzyca

W leczeniu cukrzycy kluczową rolę odgrywa kompleksowe podejście. Terapia farmakologiczna lub insulinoterapia powinna być uzupełniona o właściwie skomponowaną dietę. Stosowanie zaleceń lekarza lub dietetyka w tej kwestii przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy i hemoglobiny glikowanej. Zobacz, co należy wiedzieć o cukrzycy. 

Cukrzyca i jej rodzaje

Tabela poziomu cukru we krwi pozwala określić, czy poziom glukozy jest w normie, czy też masz stan przedcukrzycowy lub cukrzycę. Wynik badania poziomu glukozy najlepiej zinterpretuje lekarz. Jeżeli chcesz go sprawdzić samodzielnie, oto norma cukru we krwi u dorosłych tabela:

Poziom cukru we krwiInterpretacja wyniku
70–99 mg/dL (3.9 do 5.5 mmol/l)prawidłowy poziom glukozy
100–125 mg/dL (5.6 do 6.9 mmol/l)stan przedcukrzycowy
126 mg/dL (7.0 mmol/l) lub więcejpodobne wyniki dwóch pomiarów oznaczają cukrzycę

Jakie są typy cukrzycy? Mamy następujące rodzaje cukrzycy:

  • cukrzyca typu 1 – wiąże się z zupełnym uszkodzeniem komórek β trzustki odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny;
  • cukrzyca typu 2 – polega na zmniejszeniu wrażliwości tkanek na insulinę oraz nieprawidłowościach w produkcji insuliny przez trzustkę – dotyczy 80 proc. chorych na cukrzycę;
  • cukrzyca ciążowa – występuje u około 4 proc. kobiet ciężarnych;
  • cukrzyca wtórna – jest efektem innych zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych, a także rozmaitych chorób oraz przyjmowanych leków.

W zależności od tego, jaka jest cukrzyca, typy leczenia mogą się różnić. Skoro znasz jej rodzaje, warto podsumować: cukrzyca co to jest? W skrócie to grupa chorób metabolicznych, których charakterystyczną cechą jest hiperglikemia czyli podwyższony poziom cukru we krwi. Odnośnie tego, czym jest cukrzyca, definicja ogólna będzie właśnie taka. 

Dieta dla cukrzyka

Dieta cukrzycowa nie różni się znacząco od zdrowych nawyków żywieniowych, ale wymaga ścisłego przestrzegania. Dieta dla cukrzyka wymaga, aby posiłki były zaplanowane równomiernie w ciągu całego dnia. Ważne jest spożywanie niewielkich porcji co dwie lub trzy godziny, ale o stałych porach. Wszystkie potrawy powinny być zbilansowane pod względem zawartości węglowodanów, tłuszczów i białka. 

Co może jeść cukrzyk – tabela:

Produkty
Węglowodanyciemne pieczywo, brązowy ryż, razowe makarony
Tłuszczewielonasycone kwasy tłuszczowe (ryby morskie, oleje roślinne)
Białkochude produkty nabiałowe, chude mięso

Dieta cukrzycowa – jadłospis na 7 dni uzyskasz, odwiedzając stronę https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-cukrzycy/. Pamiętaj, aby wprowadzić do jadłospisu produkty o niskim indeksie glikemicznym. 

Dieta cukrzycowa – co wolno a co nie? W powyższej tabeli zostały wskazane produkty, które powinny zostać włączone do jadłospisu, ale czego bezwzględnie nie należy jeść? Słodycze, dżemy i miody to węglowodany wymagające wykluczenia z diety. Niewskazane są tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. W kwestii białka nie należy sięgać po śmietanę, tłuste sery i produkty nabiałowe z dodatkiem owoców. 

Dieta online dla cukrzyca – czy się sprawdzi?

Dieta online działa tak samo jak jadłospis ustalony przez specjalistę stacjonarnie, a nawet korzystanie z niej jest o wiele wygodniejsze. To skuteczna dieta opracowywana indywidualnie przez doświadczony personel. Szczegóły na jej temat możesz sprawdzić tutaj: https://centrumrespo.pl/dieta-online/. Spersonalizowana dieta online uwzględnia preferencje smakowe, a przede wszystkim konkretne problemy związane z poziomem cukru oraz ogólnym samopoczuciem. 

Leczenie cukrzycy – inne metody wsparcia terapii

Leczenie cukrzycy typu 2 zaczyna się od podania odpowiednich leków farmakologicznych. Dopiero gdy zawodzą, stosuje się insulinoterapię. Trzeba pamiętać, że nieleczona cukrzyca prowadzi do problemów z funkcjonowaniem wielu narządów wewnętrznych, a nawet do śmierci. Zastanawiasz się, czy cukrzycę można wyleczyć? Niestety nie, ale wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwoli na zapanowanie nad dolegliwościami i zapobiegnie innym problemom zdrowotnym.

Jak wyleczyć cukrzycę naturalnie? Leczenie cukrzycy można, a nawet należy wesprzeć poprzez odpowiednią dietę. Oprócz rezygnacji z niektórych produktów i zastąpienia ich bardziej wartościowymi, zaleca się zadbanie o umiarkowaną aktywność fizyczną. A jakie są domowe sposoby na obniżenie cukru? To właśnie prawidłowe odżywianie, czyli wybieranie pokarmów sprzyjających obniżeniu poziomu glukozy.