Czas przygotować się na sezon rowerowy

Avatar photo
rower

Przed nami kalendarzowa wiosna. To zaś oznacza, że będzie coraz więcej okazji do aktywności na świeżym powietrzu. Przez długie jesienno-zimowe dni aura nie zachęcała do dłuższych wycieczek. Osoby, które starały się dbać o swoją kondycję albo musiały przekonać się do trudniejszych warunków, przerzucić na sporty zimowe, bądź trenować na siłowni lub w domu. Ale już koniec z tym. Wracają słoneczne dni. Dlatego polecamy, by już teraz zaplanować przesiadkę z roweru stacjonarnego na prawdziwy. Jaki rower będzie najbardziej pasował do naszego stylu jazdy i potrzeb? Sprawdzimy to w poniższym artykule!

Dla zabieganych

Istnieje duża szansa, że jeśli na co dzień mieszkacie w mieście lub większej miejscowości – rower jest dla Was potencjalnym źródłem codziennej komunikacji do szkoły, pracy, sklepu. Czy więc warto porzucić samochód lub komunikację miejską i od dzisiaj podróżować rowerem?

Są zarówno zagorzali zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. Na plus można zaliczyć, że dajemy ciału trochę wysiłku o umiarkowanym natężeniu – coś, co szczególnie jest zalecane w profilaktyce zdrowia. Jeśli wyrobimy w sobie codzienną rutynę, łatwo także dbać o regularność takiego sportu. Są też jednak pewne wady jazdy miejskiej. Niewątpliwie można do nich zaliczyć ruch uliczny. Stąd też bez odpowiedniego kasku lepiej nie wsiadać na rower. Rowerzyści bez odpowiedniego zabezpieczenia oraz świateł i odblasków niestety ryzykują poważnymi kontuzjami. Pomimo coraz większej liczby ścieżek rowerowych, na Waszej codziennej trasie na pewno pojawi się sporo niebezpiecznych punktów na trasie. Jest też inna wada: polskie miasta nie mogą się pochlubić czystym powietrzem. Podczas wysiłku wdychamy go więcej, więc ważne jest, by trasa przejażdżki omijała główne arterie. Wraz z tlenem do płuc wpadają zanieczyszczenia. Badania co prawda pokazują, że wciąż sam sport w takich warunkach jest korzystniejszy niż rezygnowanie z jego uprawiania – ale osoby bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza mogą czuć dyskomfort.

Jeśli idea jazdy do pracy, szkoły czy też rekreacyjnej przypadła wam do gustu – czas wybrać odpowiedni rower miejski. Ten typ roweru wyróżnia różnorodność stylu, kolorów, wyglądu – szczególnie jeśli chodzi o rower miejski damski. Powinien być wygodny, dobrze, gdy ma miejsce na przewożenie na przykład zakupów. Stąd też bardzo częstym akcesorium jest koszyk zamontowany przed przednią kierownicą. Jest to nie do pomyślenia w rowerach sportowych, tutaj zaś daje konkretną korzyść w codziennym użytkowaniu. Dlatego podczas wyboru wymarzonego roweru zwróć uwagę na to, jak będziesz z niego korzystać. Pamiętaj, że z uwagi na zastosowanie ważne jest, by wyposażyć go w dzwonek, odpowiednie światła. Wiele osób stawia jako kryterium także szerokie, wygodne siodełko.

Podsumowując: ta kategoria rowerów jest zwykle użytkowa – nie musisz bić rekordów prędkości ani wskakiwać nim na krawężniki. Stąd też wyszukane technologie nie będą grały tak dużej roli. Natomiast odpowiedni stosunek jakości do ceny powinien być dobrym drogowskazem.

Pamiętaj: jeżeli masz zamiar zostawiać rower na parkingu – koniecznie zaopatrz się w zabezpieczenie przez kradzieżą – na przykład dobre łańcuchy rowerowe.

Ruszamy w teren

Jeżeli zależy ci na największej korzyści zdrowotnej z jazdy na rowerze, warto pomyśleć o dalszych wycieczkach poza miasto. I tu jest kilka alternatyw: można postawić na jazdę terenową a wręcz górską, nożna też postawić na coraz popularniejszy trening szosowy. Niezależnie co wybierzecie – tu zaczynają być już istotne rowerowe technikalia. Czym bardziej przejdziecie od rekreacji do sportu wyczynowego – tym parametry roweru będą bardziej istotne. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą, znajomym, bądź przeczytać sprawdzone opinie w Internecie. Ostatnią rzeczą, jaką chcemy w trakcie wyprawy rowerowej to, żeby kilka razy zepsuł się po drodze albo żeby jazda w konkretnym terenie bytu męcząca lub co gorsza – niebezpieczna. Jeśli zamierzamy jechać daleko poza miasto, szczególnie w weekend – przyda się niezbędnik mechanika, żeby można było zrobić niezbędne naprawy.

Zobacz również

Rowery szosowe wyróżniają węższe opony, inny wygląd. Bardzo ważna jest także ich lekkość, by zapewnić osiąganie lepszej prędkości. Dlatego, jeśli chciałbyś celować w szybką jazdę szosami, celuj w ten typ roweru.

Rowery górskie dla odmiany przede wszystkim wymagają od potencjalnego kupującego zdefiniowania, gdzie zamierza jeździć. Jeżeli będziesz jeździć po lesie, nizinach i lekkich pagórkach – skup się na ergonomii użytkowania (pamiętaj, że jazda może trwać przy dobrej pogodzie i humorze nawet kilka godzin). Jeżeli planujesz trudniejsze warunki – górskie, to bez dobrych przerzutek, opon, wagi sprzętu – trening może okazać się bardziej wymagający a czasem niemożliwy.

Podsumowanie

Niezależnie gdzie planujesz ruszyć na przejażdżkę rowerową – pamiętaj o dobrym przygotowaniu sprzętowym oraz przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz twoich towarzyszy wędrówki.