Czym NIE gasić pragnienia?

Avatar photo
gaszenie pragnienia

Nieraz pisaliśmy na temat tego jak istotnym czynnikiem jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Dla osób nieprzekonanych polecamy artykuł 10 powodów dla których warto pić wodę, a dla szukających rekomendacji na temat ilości wody pitej dziennie – artykuł ile wody należy pić dziennie? Dzisiaj jednak piszemy o czymś odwrotnym – o tym czym nie należy uzupełniać braków wody w organizmie. Oto cztery typy produktów, które nie są dobrym wyborem.

Gaszenie pragnienia źle: 4 produkty, które nie są dobre na niedobór wody

1. Napoje energetyczne, herbata i kawa

Produkty, które zawierają kofeinę bądź inne składniki, które działają moczopędnie i pobudzająco, sprawiają, że nie są one dobre do zaspokajania pragnienia. Kawa i herbata szczególnie jeśli są mocne zawierają również składniki takie jak puryny, które muszą być przez organizm wydalone z potem lub moczem, co działa niekorzystnie na bilans wody w organizmie. Chociaż nie obniżą zawartości wody, to napoje takie jak soki, kompoty i woda nawadniają ciało efektywniej.

2. Alkohole

Nie jest prawdą, że nic tak nie gasi pragnienia jak chłodne piwo. Co prawda może dawać chwilowe wrażenie ukojenia pragnienia, natomiast cechą charakterystyczną piwa jest to, że powoduje zwiększone oddawanie moczu. Efektem tego jest wyprowadzenie większej ilości wody z organizmu.

3. Napoje gazowane

Chociaż bąbelki dają znakomite wrażenie orzeźwienia i odświeżenia, to zawarty w napojach gazowanych dwutlenek węgla ma jeszcze jedną cechę – rozciąga ściany żołądka, które przesyłając informacje do układu nerwowego przytłumiają uczucie pragnienia, sprawiając, że nie odczuwamy go tak mocno pomimo faktycznego niedoboru wody w organizmie.

4. Napoje zbyt gorące i zbyt zimne

Istotną kwestią jest również to w jakiej temperaturze pijemy napoje. Jeśli przebywamy w gorącym klimacie nie są wskazane ani zbyt zimne, ani zbyt ciepłe napoje – najlepsze są takie, które oscylują w granicach temperatury pokojowej.