Dieta na przesilenie
Jak przetrwać przesilenie wiosenne?
Przesilenie wiosenne najczęściej objawia się: sennością, przemęczeniem, bólem głowy, rozdrażnieniem, mniejszą odpornością na stres, słabą koncentracją, itp.
W walce ze skutkami wiosennego przesilenia na pewno pomoże odpowiednia dieta. Istotne są zbilansowane, regularne posiłki (należy spożywać 4-5 posiłków codziennie o regularnych porach, w odstępach czasowych ok. 3-4 h) oraz picie odpowiednich ilości płynów (2 litry wody dziennie, bo doskonale oczyszcza organizm z toksyn, ułatwia trawienie, poprawia nastrój i dodaje energii).
W diecie nie powinno zabraknąć:
-kasz i pieczywa pełnoziarnistego – zawierają m.in. wit. B1, B2, B6, wit. E, PP, kwas foliowy, potas, fosfor, magnez, cynk, żelazo, wapń i krzem. Są bogate w błonnik,
– odpowiedniej ilości warzyw – są niskokaloryczne, zawierają błonnik oraz witaminy i makroelementy,
– ząbka czosnku – rewelacyjnie sprawdza się w leczeniu wiosennych przeziębień,
-produktów mlecznych – zawierają duże ilości wapnia, ryboflawiny (witaminy B2) a także magnez żelazo i potas,
– ryb morskich- są źródłem omega 3 oraz witamin: A, D, E (rozpuszczalnych w tłuszczach) i witamin z grupy B,
– chudego mięsa – jest pełne składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, które odgrywają istotną rolę w układzie nerwowym,
– pestek dyni i słonecznika, orzechów i opcjonalnie dla łasuchów gorzkiej czekolady (maksymalnie 2 kostki dziennie) dostarczają organizmowi magnez, który skutecznie pomaga zwalczyć stres.
W przetrwaniu przesilenia pomoże również aktywność fizyczna – pozwoli pozbyć się zapasów tłuszczu z zimy, ale przede wszystkim oczyści organizm z toksyn i poprawi samopoczucie.
W tym trudnym dla naszego organizmu czasie powinno zadbać sie także o to, aby mógł on odpowiednio odpocząć i się zregenerować. Dlatego codziennie podaruj mu 7 -8 godzinny sen.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Dieta na przesilenie
Jestem absolwentką Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, wydziału Nauk o Zdrowiu. Ukończyłam również studia podyplomowe na WSNS w Lublinie na kierunku Dietetyka i planowanie żywienia oraz kursy: dietetyka kliniczna, dietetyka sportowa, doradca dietetyczny, psychodietetyka i dietetyka w kosmetologii. Dietetyka jest moją największą pasją. Moim głównym celem jest ukształtowanie u ludzi dobrych nawyków żywieniowych. Do każdej osoby podchodzę jednostkowo, z indywidualnym uwzględnieniem potrzeb takich jak: tryb pracy, możliwości czasowe i finansowe oraz preferencje żywieniowe. Cały czas pogłębiam swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, konferencjach i kursach.