„Dieta przeciwlękowa. Rewolucyjny przewodnik” — recenzja książki dr Uma Naidoo

Zuzanna Dubiel

Autorka książki ,,Dieta przeciwlękowa. Rewolucyjny przewodnik’’, dr Uma Naidoo, z zawodu jest psychiatrą i pełni funkcję dyrektora w Massachusetts General Hospital. Jest to jej druga publikacja poświęcona wpływowi diety na zdrowie psychiczne człowieka. Niniejsza książka jest podzielona na trzy części, które łącznie składają się z czternastu rozdziałów. Autorka dzieli się swoją praktyką lekarską oraz osobistymi przeżyciami. Również odnosi się do licznych badań naukowych, które popierają tezy przedstawione przez nią w książce.

O książce

Tytuł: Dieta przeciwlękowa. Rewelacyjny przewodnik
Autorzy: Uma Naidoo
Wydawnictwo: Feeria
Rok wydania: 2024
Ilość stron: 384

Część I. Problem

W pierwszym rozdziale przedstawiona zostaje skala problemu związanego z zaburzeniami lękowymi na świecie. Autorka wyjaśnia, czym są zaburzenia lękowe, a także wymienia przyczyny występowania i objawy. W książce także jest ujęte, na czym należy się skupić podczas wystawiania diagnozy. Można znaleźć również w tej części publikacji wiedzę odnośnie do wpływu stanu jelit i mikrobioty na zdrowie. W prosty sposób opisany zostaje układ odpornościowy i jego znaczenie na stan psychiczny człowieka. Także przybliżony jest temat stanów zapalnych w organizmie i zaburzeń metabolicznych.

Część II. Rozwiązanie

Druga część ściśle objaśnia temat wpływu makro- i mikroelementów na zwalczanie stanów lękowych. Autorka zwraca uwagę na to, jak rozsądnie uzupełnić niedobory wraz z dietą i na czym się skupić w przypadku suplementacji. Ujęte tu zostało działanie substancji bioaktywnych, które znajdują się w żywności tj. w herbacie, czekoladzie, czerwonym winie, ziołach, czy przyprawach. Poza tym także przedstawiona jest tematyka ziołolecznictwa. W książce znajdują się wskazówki, jak wykonywać mądrze zakupy i na co zwrócić uwagę komponując swój jadłospis. Omówione zostały wszystkie grupy produktów i czym się kierować przy ich wyborze.

Część III. Protokół

W porównaniu z poprzednimi rozdziałami jest to najkrótsza część. Przedstawia ona sześć filarów spokojnego umysłu. Autorka pokrótce przedstawia znaczenie diety śródziemnomorskiej. Znajdują się również tu zalecenia dietetyczne, które można wprowadzić do codziennego stosowania oraz przykładowy tygodniowy jadłospis. Porusza tematy związane ze stosowaniem niekonwencjonalnych diet, które są propagowane w dzisiejszych czasach. Zawarte są w tym rozdziale także porady psychologiczne. Na końcu rozdziału znajdują się łącznie trzydzieści dwa przepisy na różne posiłki. Mogą być one włączone do diety podstawowej, wegańskiej, wegetariańskiej, bezmlecznej lub bezglutenowej.

Podsumowanie

Autorka książki w przystępny dla każdego sposób przedstawia problem nerwicy lękowej i metod jej leczenia. Objaśnia, jak ważna jest prawidłowo zbilansowana dieta i holistyczne podejście. Jest to doskonała pozycja dla osób, które są podatne na chroniczny stres lub zmagają się z zaburzeniami lękowymi. Również będzie to trafny wybór dla dietetyków, psychologów i psychiatrów. Zawiera wiele porad na temat prowadzenia pacjenta i przebiegu leczenia.