Dieta śródziemnomorska a masa mięśniowa u kobiet po menopauzie
Według nowego badania przestawionego na 100. dorocznym spotkaniu ENDO The Endocrine Society w Chicago (USA) dieta śródziemnomorska korzystnie wpływa na kości i mięśnie kobiet po menopauzie.
Dieta śródziemnomorska
Naukowcy zauważyli wyższą zawartość masy mięśniowej i wyższą masę kostną u kobiet po menopauzie, które w swoim zwyczajowym żywieniu przestrzegają założeń diety śródziemnomorskiej. Dieta śródziemnomorska obejmuje wysokie spożycie owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, oliwy z oliwek i nasion, umiarkowane spożycie ryb oraz niskie spożycie tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa. Istotne jest także regularne, ale umiarkowane picie czerwonego wina. Do tej pory dieta śródziemnomorska została powiązana z niższym ryzykiem występowania chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nowotworów i niektórych innych chorób przewlekłych.
O badaniu
Niewiele jest jednak badań na temat diety śródziemnomorskiej i jej wpływu na skład ciała u kobiet po menopauzie. Menopauza, której towarzyszy spadek estrogenu, przyspiesza utratę masy kostnej u kobiet, zwiększając ryzyko osteoporozy i złamań kości. Ponadto, menopauza i starzenie się powodują zmniejszanie się zawartości masy mięśniowej. Zespół badawczy z Universidade Federal do Rio Grande do Sul w Brazylii twierdzi, że spadek zawartości masy mięśni szkieletowych u starszych ludzi jest ważnym czynnikiem przyczyniającymi się do zwiększonej ryzyka występowania chorób, obniżonej jakości życia i wyższego wskaźnika przedwczesnych zgonów.
Wyniki
Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 103 zdrowych kobiet z południowej Brazylii, których średnia wieku wyniosła 55 lat. Badane przeszły menopauzę średnio 5,5 lat wcześniej. Wszystkie kobiety poddano badaniom, aby zmierzyć ich gęstość mineralną kości (densytometria) oraz całkowitą zawartość tkanki tłuszczowej. Oceniono masę mięśni szkieletowych. Badani wypełnili także ankietę dotyczącą częstotliwości spożycia żywności w ciągu ostatniego miesiąca.
Wyższy wynik diety śródziemnomorskiej (MDS), oznaczający lepsze przestrzeganie diety śródziemnomorskiej, był istotnie związany z wyższą gęstością mineralną kości mierzoną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i wyższą zawartością masy mięśniowej. Przy interpretacji wyników uwzględniono aktualny poziom aktywności fizycznej (mierzony przez sześć dni za pomocą krokomierza), palenie tytoniu, a także to czy kobiety stosowały uprzednio terapię hormonalną.
Wnioski
Zespół badawczy stwierdzi, że dieta śródziemnomorska może być użyteczną niemedyczną strategią zapobiegania osteoporozie i złamaniom u kobiet po menopauzie. Biorąc pod uwagę wiele korzyści zdrowotnych płynących z diety śródziemnomorskiej, stwierdzono, że kobiety po menopauzie, szczególnie te o niskiej masie kostnej, powinny skonsultować z lekarzem przejście na tego rodzaju dietę.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144826.htm
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Dieta śródziemnomorska a masa mięśniowa u kobiet po menopauzie
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl