Czy gorsza jakość diety w depresji to jej przyczyna czy skutek?

Avatar photo
dieta w walce z depresją

Dobre jedzenie potrafi poprawić nastrój i zabić smutek. To obiegowa opinia znana nie od dzisiaj. Czy jednak dieta może stanowić skuteczny środek w walce z długotrwałą depresją? Sprawą zajęli się badacze z Uniwersytetów Las Palmas i Navarra.

Autorzy w artykule opublikowanym BMC Medicine sugerują, że związek ten wcale nie musi być tak silny, jak sugerowały wcześniejsze badania. Wcześniej dochodziły już do odbiorców wyniki badań wskazujące, że pewne rodzaje diety zwiększają ryzyko depresji (tak jak jedzenie fast foodów), inne zaś zmniejszają (tak jak dieta śródziemnomorska).

Przede wszystkim jednak wszystkie te badania nie wskazują przyczyn dla których tak się dzieje. O wiele bardziej prostym wytłumaczeniem jest, że to osoby mniej szczęśliwe – o pewnym określonym profilu demograficznym – częściej jedzą pożywienie szkodzące zdrowiu. Jedynym sposobem, żeby określić czy faktycznie jedzenie określonego typu może mieć wpływ na depresję są dokładne badania, takie jakie prowadzono by określić związek między dietą a chorobami układu krwionośnego. Przykład nie jest przypadkowy, bo właśnie z chorobami układu krwionośnego, łączą depresję określone reakcje organizmu.

Na podstawie: Sanchez-Villegas, A., & Martínez-González, M. A. (2013). Diet, a new target to prevent depression?. BMC medicine11, 1-4.