Dysbioza jelitowa – Mirosława Gałęcka [Recenzja]
Mikrobiom to ważny temat badań nauk o żywieniu człowieka. Świadczą o tym niezliczone publikacje, ukazujące się w renomowanych czasopismach zagranicznych, jak i rodzimych periodykach oraz książkach. Mirosława Gałęcka, autorka książki często występuje na konferencjach oraz publikuje w prasie branżowej na tematy zdrowia jelit i zasiedlających je mikroorganizmów. Najnowsza jej książka „Dysbioza jelitowa – znaczenie, diagnostyka, terapia” to przystępnie i z humorem napisane opracowanie traktujące o mikrobiocie, probiotykach, odżywianiu i suplementacji.
Tytuł: Dysbioza jelitowa – znaczenie, diagnostyka, terapia |
Autor: Mirosława Gałęcka |
Wydawnictwo: PZWL |
Rok wydania: 2021 |
Ilość stron: 160 |
O dysbiozie jelitowej
Mirosława Gałęcka podzieliła treść książki na dwie części. W pierwszej wytłumaczyła, czym są mikroorganizmy zasiedlające nasze ciała. Wskazała, że miejscem ich życia są nie tylko jelita, ale także skóra, jama ustna, układ oddechowy i moczowo-płciowy, a także żołądek. Wielu osobom mogłoby się wydawać, że jelita pełnią jedynie funkcje trawienne. Autorka wyjaśniła, że umiejscowiony jest tu również trzewny układ nerwowy oraz skupione są struktury układu immunologicznego.
Co wyróżnia książkę?
Co wyróżnia „Dysbiozę jelitową – znaczenie, diagnostyka, terapia” to praktyczne podejście do zagadnienia i liczne opisy przypadków pacjentów. Autorka z własnej praktyki lekarskiej wybrała i opisała sposób diagnostyki i sposób doboru probiotykoterapii. Wśród ciekawszych przypadków były osoby z chorobami autoimmunologicznymi, nawracającymi infekcjami układu moczowo płciowego, przerostem bakterii proteolitycznych czy przewlekłymi biegunkami.
W badaniu mającym określić czy u danego pacjenta mamy do czynienia z dysbiozą jelitową potrzebna jest próbka materiału biologicznego. Jego prawidłowe pobranie nie jest rzeczą oczywistą dla dużej liczby pacjentów. Wiedzą o tym doskonale diagności laboratoryjni, którzy nie przyjmują do badania niewłaściwie pobranych próbek. Autorka przytoczyła liczne anegdoty związane z nieumiejętnym przygotowaniem tych bądź co bądź kłopotliwych materiałów.
Dysbioza w pytaniach i odpowiedziach
W drugiej części opracowania Mirosława Gałęcka najobszerniej opisała zagadnienia praktyczne związane z dysbiozą jelitową. Treść zebrała w formie pytań i odpowiedzi. Do najczęściej zadawanych bez wątpienia należą te o probiotykoterapię w czasie ciąży, SIBO, u wcześniaków, noworodków i małych dzieci oraz to czy podawać probiotyki przed i w trakcie chemioterapii.
Dużo ciekawości wśród pacjentów wzbudzają także takie zagadnienia, jak autoszczepionka czy dość kontrowersyjny przeszczep kału. W tej części książki autorka wytłumaczyła również, jak odżywianie się wpływa na zdrowie jelit. Omówiła rolę glutenu, laktozy, lektyn, błonnika czy produktów wzdymających.
Osobnym poruszonym tematem w „Dysbiozie jelitowej” jest suplementacja kwasem masłowym oraz dość modnym od jakiegoś czasu colostrum. Chcecie wiedzieć, czy i kiedy podawać te specyfiki? Zajrzyjcie do książki.
Podsumowanie
Książka Mirosławy Gałęckiej jest przystępnie napisanym opracowaniem dotykającym problematyki mikroflory, jej homeostazy oraz zdrowia jelit, a co za tym idzie – gospodarza. „Dysbioza jelitowa – znaczenie, diagnostyka, terapia” zawiera omówienie licznych przypadków klinicznych oraz stanowi zbiór informacji praktycznych. Pozycja polecana czynnym zawodowo dietetykom, którzy chcą zgłębić zagadnienie mikrobiomu jelitowego, a przy okazji spędzić miłe chwile z tą dowcipnie napisaną lekturą.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka Książki » Dysbioza jelitowa – Mirosława Gałęcka [Recenzja]
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl