Dzieci po aktywności spożywają więcej energii z dietą niż jej spalają

Avatar photo
dzieci sport

Nowe badanie przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Brighama Younga wykazało, że liczba kilokalorii spożywanych przez dzieci z przekąsek po aktywności fizycznej znacznie przewyższa liczbę kilokalorii, które są faktycznie spalane podczas danego wysiłku fizycznego.

Szczegóły badania:

W ramach badania naukowcy obserwowali klasę trzecią i czwartą podczas ponad 189 gier w piłkę nożną, futbol flagowy, baseball i softball, śledząc zarówno aktywność fizyczną, jak i smakołyki, które spożyli po danej aktywności. Odkryto, że rodzice przynoszą przekąski po meczu w 80% przypadków, a prawie 90% napojów wypijanych po grze jest słodzonych cukrem. Aktywność fizyczną śledzono metodą SOFIT, w której aktywność dziecka oceniano w skali od 1 do 5 (1 = zerowa; 5 = bieganie) co 10 sekund.

Naukowcy stwierdzili, że średni wydatek energetyczny zaobserwowany dla dzieci wynosił 170 kcal na daną grę, podczas gdy średnie spożycie energii z przekąsek po aktywności wynosiło 213 kcal. Średnia ilość cukru spożywanego po grze wyniosła 26,4 gramów, przy czym największą rolę odgrywały tutaj napoje słodzone.

mama i dziecko sport
Ruslan Khilimonchyk / 123RF

Wyniki:

Badanie, opublikowane w „American Journal of Health Behaviour”, wykazało również, że dzieci wykazywały średnio zaledwie 27 minut aktywności na mecz, przy czym piłkarze byli najbardziej aktywni, a gracze softball najmniej. Pod względem płci, chłopcy byli bardziej aktywni niż dziewczynki. Rekomendacje informują, że dzieci powinny być aktywne minimum 60 minut dziennie.

W Polsce, według danych z badania Global Matrix 3.0 z 2018 roku wynika, że zaledwie 20% dzieci spełnia powyższe zalecenia. Badanie zostało przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 17 roku życia z inicjatywy organizacji Active Healthy Kids Global Alliance (AHKGA).  Ogólna sprawność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce została oceniona na D- (w skali ocen od A do F). Wśród 17 europejskich krajów biorących udział w badaniu Polska zajęła razem z Niemcami, Danią i Estonią przedostatnie miejsce.  

Autorzy badania donoszą, że 43 dodatkowe kilokalorie są nadwyżką między spożytymi a wydatkowanymi kilokaloriami, choć mogą wydawać się niewielką liczbą, to w bilansie rocznym stanowią ogromną różnicę i mogą wpływać na przyrost masy ciała.

Zobacz również
fodmap

Przyszłe działania:

Zespół badaczy pracuje nad kolejnym badaniem, udostępniając informacje na temat problemów z aktualnym spożyciem przekąsek po wysiłku fizycznym. Początkowe wysiłki w jednym mieście wykazały już znaczny spadek liczby niezdrowych przekąsek podczas gier młodzieżowych: 16% przekąsek stanowiła woda zamiast słodkiego napoju, a rodzice, którzy odsetek rodziców, którzy przynosili owoce i warzywa, zwiększył się z 3 % do 15% ogółem.

dzieci piłka nożna
matimix / 123RF

Nawet niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ na promowanie zdrowej masy ciała u naszych dzieci i właściwych nawyków żywieniowych. Zalecanymi płynami i przekąskami po aktywności fizycznej dla dzieci to, np. woda, owoce, warzywa i orzechy.

Źródło: Natalie Bennion, Lori Andersen Spruance, Jay E. Maddock. Do Youth Consume More Calories than they Expended in Youth Sports Leagues? An Observational Study of Physical Activity, Snacks, and Beverages. American Journal of Health Behavior, 2020; 44 (2): 180