E476 – polirycynooleinian poliglicerolu
Rola E476 na rynku spożywczych sprowadza się do funkcji stabilizatora oraz emulgatora. Najczęściej spotkamy go w składzie czekolad oraz wyrobów czekoladopodobnych, także lodów czekoladowych – dzieje się tak dlatego, ponieważ ułatwia on mieszanie poszczególnych składników w trakcie produkcji, dzięki niemu często możliwe jest efektywne wykonywanie cieńszych polew. Umożliwia także redukcję ilości potrzebnego masła kakaowego (co obniża koszty produkcji). Jest często wykorzystywany równolegle z lecytyną sojową. Jest to środek uzyskiwany z poliglicerolu oraz olejku rycynowego.
Czy E476 jest szkodliwy?
W przypadku polirycynooleinianu poliglicerolu mamy ustalone dopuszczalne dawki do stosowania (dyrektywa 95/2/EC) i wynoszą one dla wyrobów czekoladowych 5g/kg (nieco mniej 4g/kg w przypadku produktów do smarowania pieczywa o obniżonej zawartości tłuszczu oraz sosów sałatkowych, do których czasami się go również stosuje).
Do tej pory badania tego półsyntetycznego środka nie wskazały jego szkodliwości dla ludzi, jednak w przypadku zwierząt zauważono do tej pory powiększenie wątroby i nerek dla stosowania dużych dawek tego środka. Stąd też rozsądnym jest ograniczenie spożycie tego środka.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » E476 – polirycynooleinian poliglicerolu