Indeks glikemiczny a autyzm
Już jakiś czas temu mieliśmy okazję przedstawić Wam zasady odżywiania w przypadku osób dotkniętych autyzmem (artykuł można znaleźć tutaj: > link <). Jak zostało wspomniane – korzystnie jest wybierać w tym przypadku produkty o niskim indeksie glikemicznym. Dlaczego? Najnowsze badanie opublikowane w Molecular Psychiatry odpowiada na to pytanie.
Niski indeks glikemiczny w walce z autyzmem
Indeks glikemiczny ( > przeczytaj więcej < ) jest bardzo często wykorzystywany przez osoby, mające problemy m.in. z cukrzycą lub osoby na diecie odchudzającej. Badania przeprowadzone na myszach potwierdzają to o czym wspominaliśmy na początku artykułu – niski indeks glikemiczny nie tylko jest korzystny dla zdrowia osób dotkniętych autyzmem, lecz może się przyczyniać do złagodzenia symptomów choroby.
Badanie Salk Institute of Biological Studies wskazało, że myszy w ciąży, będące na diecie o niskim indeksie glikemicznym (lecz o tej samej kaloryczności u mysz o tej samej wyjściowej masie ciała) nie miały tak rozwiniętych objawów charakterystycznych dla autyzmu jak grupa na diecie z wysokim IG.
Źródło: eurekalert.org
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka kliniczna » Indeks glikemiczny a autyzm