Jak ekstrakt ze stokrotki pospolitej wpływa na poziom glukozy we krwi?

Avatar photo
stokrotki

Cukrzyca (DM) i związane z tym choroby układu krążenia prowadzą każdego roku do milionów zgonów na całym świecie. 90% wszystkich osób cierpiących na DM klasyfikowane jest jako pacjenci z cukrzycą typu 2 (T2DM). T2DM wiąże się z opornością na insulinę i utratą wrażliwości na insulinę. Prowadzi to do zmniejszonego wychwytu glukozy za pośrednictwem transportera glukozy 4 (GLUT4) w mięśniach i tkance tłuszczowej, a na końcu hiperglikemii.

Badanie

Przy użyciu testu przesiewowego opartego na mikroskopii fluorescencyjnej szukano ekstraktów ziołowych, które indukują translokację GLUT4 w nieobecności insuliny i potwierdzono ich aktywność w zarodkach kurzych.

Stwierdzono, że ekstrakty wytworzone z Bellis perennis (stokrotka pospolita) są skutecznymi induktorami translokacji GLUT4 w stosowanym układzie komórkowym in vitro.

Ponadto ekstrakty te doprowadziły również do obniżenia poziomu glukozy we krwi w zarodkach kurzych (in ovo), potwierdzając ich aktywność w żywym organizmie.

Korzystając z analizy wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC), zidentyfikowano i policzono liczne związki polifenolowe, w tym glikozydy apigeninowe, kwercytrynę i kwas chlorogenowy, które potencjalnie przyczyniają się do indukcji translokacji GLUT4.

Wnioski

Podsumowując, ekstrakty Bellis perennis zmniejszają poziom glukozy we krwi i dlatego są odpowiednimi kandydatami do dalszych badań na temat stosowania w suplementach diety w profilaktyce i towarzyszącym leczeniu T2DM.

Źródło:

Haselgrübler R., Stadlbauer V., Stübl F., Schwarzinger B., Rudzionyte I.,Himmelsbach M. i wsp.; Insulin Mimetic Properties of Extracts Prepared from Bellis perennis; 2018 Oct 11;23(10)