Jak mrozić grzyby w prawidłowy sposób?

Avatar photo
jak mrozić grzyby

Czy wiesz które grzyby można zamrozić? Jak przygotować grzyby do mrożenia? Pokroić czy mrozić w całości? Jak rozmrozić grzyby, by wciąż były smaczne i nie utraciły całkowicie swojej struktury? W tym artykule znajdziesz najlepsze sposoby na mrożenie grzybów.

Kiedy sezon grzybowy jest bardzo obfity, a wasze kosze wciąż wypełniają się leśnymi skarbami, warto zastanowić się nad ich zamrożeniem. Gdy część waszych zbiorów została już zjedzona, ususzona lub zamarynowana, mrożenie jest świetnym rozwiązaniem na przechowywanie grzybów. To prawda, że podczas mrożenia grzyby mogą utracić część witamin oraz lekko zmienić strukturę. Jednak istnieją metody mrożenia, które w znacznym stopniu pomogą ci zminimalizować straty i cieszyć się pysznym smakiem grzybów poza sezonem. Poniżej przedstawiam kilka porad, jak zamrozić grzyby. Krok po kroku.

Jakie grzyby wybrać do mrożenia?

Do zamrożenia nadają się praktycznie wszystkie gatunki grzybów jadalnych. Kwestią najważniejszą jest ich świeżość. Najlepiej wybierać takie, które mają bardzo przyjemny grzybowy zapach, dzięki któremu nadadzą waszym potrawom jeszcze więcej aromatu. Wybieraj grzyby o jędrnej, sprężystej strukturze i jednolitym kolorze. Pamiętaj, że gdy do mrożenia wybierzesz grzyby, którym niedaleko do zepsucia, takie też będą po rozmrożeniu.

Mrożenie surowych grzybów

Decydując się na mrożenie surowych grzybów, trzeba pamiętać, aby nie moczyć ich przed zamrożeniem, gdyż po ugotowaniu mogą stać się rozmokłe i papkowate. Dlatego najważniejsze jest ich staranne oczyszczenie. Należy dokładnie zetrzeć wszystkie zabrudzenia z każdego grzyba. Przyda się tutaj szczoteczka do czyszczenia grzybów, pędzelek lub wilgotna szmatka.

Dokładnie usuwamy z powierzchni grzyba wszystkie pozostałości ściółki jak: fragmenty ziemi i mchu czy przyschnięte liście i igły. Warto też przeciąć grzyba na pół od czubka do trzonu, aby sprawdzić, czy nie ma w środku zabrudzeń oraz owadów.

jak mrozić grzyby
pasiphae / 123RF

Nie powinno się obierać grzybów ze skórki z wyjątkiem maślaków. Ich skórka pokryta jest lepkim śluzem, który po zjedzeniu może wywołać dolegliwości żołądkowe. Tak oczyszczone niewielkie grzyby są już gotowe do mrożenia. W przypadku większych okazów możemy pokroić je w plasterki lub równą kostkę i wtedy zabrać się za mrożenie.

Wykonujemy to w dwóch etapach. Pierwszym jest ułożenie pojedynczych grzybów na desce lub tacce, wyłożonej pergaminem. Układamy je tak, aby do siebie nie przylegały, co pozwoli zachować ich pierwotny kształt. Kolejno przekładamy zamrożone, pojedyncze okazy do woreczków i ponowne umieszczamy w zamrażalniku.

Aby kontrolować czas przechowywania mrożonek, dobrze jest podpisać woreczki datą mrożenia oraz rodzajem zamrażanych grzybów.

Gatunki, które najlepiej nadają się do mrożenia na surowo to maślaki, koźlaki, borowiki lub smardze jadalne. Należą one do bardzo aromatycznych grzybów, sprawdzą się więc idealnie jako dodatek do zup, sosów, gulaszu czy zapiekanek dodając twojej potrawie niebanalnego smaku, wyglądu i zapachu.

Blanszowanie parowe

Blanszowanie grzybów przed mrożeniem jest świetną metodą, aby zachowały więcej składników odżywczych. Pozwoli też zabezpieczyć grzyby przed rozwojem bakterii jak Listeria czy Salmonella, które często występują w żywności. Dodatkowo blanszowanie zminimalizuje gorzki posmak grzybów jak kurki czy rydze, które mają tendencję do gorzknienia podczas zamrażania.

Czas blanszowania zależy od wielkości grzyba dlatego na samym początku najlepiej posortować je na większe i mniejsze. W przypadku dużych okazów kroimy je na ćwiartki lub plastry, aby uzyskać podobne wielkości. Następnie zagotowujemy wodę w garnku i umieszczamy grzyby w koszyczku do gotowania na parze. Gotujemy przez ok. 3 do 5 minut w zależności od ich wielkości. Im większe grzyby, tym dłuższy czas gotowania.

Ugotowane grzyby należy szybko zanurzyć w lodowatej kąpieli wodnej na taki czas, w jakim grzyby się gotowały. I właściwie grzyby są już gotowe do mrożenia, trzeba tylko pozwolić im dobrze odcieknąć z nadmiaru wody.

Niestety grzyby mogą ciemnieć podczas blanszowania, dlatego warto namoczyć je przed gotowaniem. Używamy roztworu składającego się z 2 szklanek wody i 1 łyżeczki soku z cytryny. Czas moczenia powinien wynosić około 5 – 10 minut.

Zamrożone tą metodą grzyby świetnie sprawdzą się jako dodatek do makaronów, pizzy i innych dań z piekarnika. Podgotowane grzyby nie wymagają już długiego czasu przyrządzania, dlatego najlepiej umieść je w potrawie jeszcze lekko zamrożone, aby mogły piec się równomiernie z wybranym przez nas daniu.

grzyby
ggaallaa / 123RF

Sautéing, czyli smażenie

Smażenie grzybów na oleju lub odrobinie masła zapobiega nadmiernej utracie witamin z grupy B oraz pomaga zachować przeciwutleniacze, w które obfitują grzyby. Zdecydowanie jest to szybki i prosty sposób na zmiękczenie grzybów przed mrożeniem. Trzeba jedynie wrzucić umyte i pokrojone w plastry grzyby na patelnię z wybranym rodzajem tłuszczu i smażyć aż będą miękkie (zwykle około 5 minut).

Jeśli mamy ochotę, dodajemy przyprawy jak sól, pieprz lub ulubione zioła. Następnie odstawiamy grzyby do wystudzenia. Można wyłożyć je na talerz wyścielony ręcznikiem papierowym, który będzie wchłaniał nadmiar wody. Kiedy grzyby ostygną, możemy od razu je zamrozić lub skorzystać ze sposobu mrożenia jak w przypadku grzybów surowych.

Jak długo przechowywać mrożone grzyby?

Grzyby mrożone na surowo przechowujemy maksymalnie do 6 miesięcy. Po wcześniejszej obróbce termicznej (gotowanie, smażenie) – do 1 roku. Temperatura mrożenia powinna wynosić minimum -20 stopni. Należy pamiętać, że po rozmrożeniu grzybów nie wolno mrozić ponownie. Może to spowodować poważne dolegliwości trawienne lub zatrucie.

Jak rozmrozić grzyby?

Mrożone grzyby dodajemy do potraw bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika. Kiedy jednak zdecydujemy się na przygotowywanie szybkiego dania, nie będą miały możliwości rozmrożenia i ugotowania się w potrawie. W takiej sytuacji trzeba je wcześniej rozmrozić. Poniżej kilka sposobów na rozmrożenie grzybów.

  • Najbezpieczniejszą, ale zdecydowanie długotrwałą metodą jest umieszczenie grzybów w misce wyłożonej papierowym ręcznikiem oraz włożenie ich do lodówki. Będzie to trwało około 6 – 7 godzin dlatego najlepiej zrobić to wieczorem, pozostawiając je przez noc w lodówce. Trzeba pamiętać, żeby nie pozostawiać ich dłużej niż 24 godziny, gdyż może to spowodować zmianę smaku grzybów, zapachu oraz ich konsystencji.
  • Grzyby można rozmrozić w wodzie. Zajmie to około 2 godziny. Wystarczy, że zanurzymy szczelnie zamknięty worek w misce z zimną wodą. Wodę powinniśmy wymieniać co 15 – 20 minut, aby utrzymać odpowiednią temperaturę do rozmrażania.
  • Sposobem dla zabieganych jest rozmrażanie w kuchence mikrofalowej. Wiele urządzeń, posiada w ustawieniach opcję rozmrażania więc cały proces, trwa około 1 minuty. Aby uniknąć częściowego zagotowania się grzybów, najlepiej rozłożyć je na tacy i po 30 sekundach pracy kuchenki – odwrócić produkt na drugą stronę.

Podsumowanie

Mrożenie grzybów pozwala przedłużyć okres ich przydatności do spożycia oraz ograniczyć marnowanie żywności. Pozwala także zachować ich smak i aromat. Mimo że dochodzi do pewnych strat składników odżywczych i zmian tekstury, to są one naprawdę niewielkie.

Mrożenie umożliwia nam korzystanie i cieszenie się smakiem grzybów przez wiele miesięcy poza sezonem. Obok suszenia czy marynowania jest łatwą i szybką metodą przechowywania grzybów. Ważne, aby wykonać to prawidłowo.

Do mrożenia nadają się prawie wszystkie gatunki grzybów, powinny jedynie być zdrowe i świeże. Miłośnikom grzybów ta opcja przechowywania może bardzo przypaść do gustu. Jeśli więc marzysz o zupie grzybowej lub aromatycznym sosie w zimowe dni to warto spróbować mrożenia.