Jak pobudzić apetyt u seniora? Praktyczne porady
Prawidłowy stan odżywienia jest ważny dla osób z każdej grupy wiekowej. Ryzyko nieprawidłowego stanu odżywienia rośnie wraz z wiekiem. Warto wspomnieć także, że u osób prawidłowo odżywionych spada ryzyko wystąpienia chorób oraz poprawia się rokowanie w przypadku już istniejących patologii [1].
Badania przesiewowe wskazują, że niedożywienie jest poważnym problemem w grupie osób starszych. Wśród pacjentów przebywających w szpitalach oraz w domach pomocy społecznej niedożywienie może sięgać aż 60%. Ilość niedożywionych pacjentów jest różna w zależności od oddziału szpitalnego – na oddziałach geriatrycznych sięga 43%, natomiast na ortopedycznych 39% [2].
Niedożywienie u osób starszych może wynikać z dostarczania zbyt małej ilości energii i białka z pożywieniem lub składników pokarmowych [1].
Anoreksja wieku podeszłego – skąd się bierze?
Anoreksja wieku podeszłego (ang. anorexia of aging) dotyka aż 20-25 % Europejczyków po 65 roku życia. Utrata apetytu u osób w podeszłym wieku może wynikać z przyczyn fizjologicznych, występowania chorób przewlekłych, złej sytuacji finansowej czy izolacji społecznej.
Seniorzy szybciej odczuwają sytość po posiłku, a uczucie to utrzymuje się dłużej w porównaniu z osobami młodszymi. Za wystąpienie jadłowstrętu u osób starszych odpowiadają dwa mechanizmy: utrata apetytu oraz wzmocnienie sygnałów organizmu odpowiedzialnych za odczuwanie sytości. Dzieje się to m.in. poprzez zmiany w wydzielaniu hormonów odpowiedzialnych za odczuwanie głodu i sytości (takich jak cholecystokinina, grelina, leptyna czy peptyd YY) oraz zmniejszenie liczby i aktywności neuronów podwzgórzowych, regulujących apetyt. U osób starszych obserwuje się także opóźnienie opróżniania żołądka, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez długi czas.
Niechęć do przyjmowania pokarmu może wynikać także z pogorszenia funkcji narządów zmysłów. U osób starszych obserwuje się degradację kubków smakowych oraz zaburzenia struktury nabłonka jamy nosowej, co skutkuje pogorszeniem węchu i smaku.
🔎 Z powyższego powodu nie bez znaczenia jest zadbanie o odpowiednią estetykę potraw i dostosowanie do potrzeb seniora. Pamiętajmy, że osoby starsze mogą zmagać się z zaburzeniami połykania. Naukowcy udowodnili [10], że przywiązanie wagi do chociażby kształtu pokarmu pozwala poprawić stan odżywienia osób starszych
Leki zażywane przez osoby starsze również nie pozostają obojętne. Niedożywienie występuje częściej u osób przyjmujących wiele leków. Ponad to farmaceutyki takie jak digoksyna czy leki nasenne mogą powodować utratę apetytu, a leki stosowane w chorobach układu oddechowego i chorobach sercowo-naczyniowych mogą powodować zmiany odczuwania smaku i zapachu [3, 4].
Idealna dieta seniora
Dieta seniora powinna zawierać produkty spożywcze ze wszystkich grup, w odpowiednich proporcjach. Wartościowe wskazówki na temat prawidłowej diety seniorów w prosty i przejrzysty sposób przedstawia Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym opracowana przez Instytut Żywności i Żywienia. W zaleceniach eksperci podkreślają, że ważne jest spożywanie 400 g warzyw i owoców dziennie, włączenie do diety pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz źródeł białka – nabiału, jaj, ryb i chudego mięsa. Wskazane jest także ograniczenie cukru i soli, spożywania napojów alkoholowych oraz suplementacja witaminy D. Należy ponad to pamiętać o częstym podawaniu małych porcji niesłodzonych napojów, niezależnie od odczuwania pragnienia.
W przypadku występowanie chorób u seniora, dieta powinna zostać zmodyfikowana pod okiem lekarza i dietetyka, co pozwoli na ustalenie indywidualnych rekomendacji żywieniowych [5].
Kilka praktycznych porad jak pobudzić apetyt u seniora
Niedożywienie osób w starszym wieku niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne [3].
Aby zapobiec wystąpieniu patologii związanych ze złym stanem odżywienia osób starszych, warto podjąć działania które pomogą zapobiec wystąpieniu niedożywienia. Poniżej przedstawione zostały rady jak pobudzić apetyt u seniorów:
- Rytm spożywania posiłków powinien uwzględniać potrzeby i przyzwyczajenia osób starszych. Posiłki powinny być spożywane często (5-6 w ciągu dnia) i w małych objętościach. Pozwoli to zapobiec dolegliwościom ze strony układu pokarmowego. Posiłki powinny zawierać produkty jak najmniej przetworzone, ze wszystkich najważniejszych grup produktów spożywczych.
- Konsystencja, forma i rodzaje posiłków powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb seniora. Należy uwzględnić problemy z połykaniem (dysfagię) czy problemy z gryzieniem i zastosować dietę papkowatą lub płynną jeśli to konieczne. Warzywa i owoce można podawać surowe lub gotowane w postaci rozdrobnionej, miksowane czy w formie soków (bez cukru!).
- Należy uwzględnić preferencje żywieniowe seniora. W diecie często powinny pojawiać się produkty i potrawy które pacjent lubi.
- Warto stosować do posiłków dodatek aromatycznych, pobudzających apetyt przypraw takich jak bazylia, kolendra, ostra i słodka papryka, chrzan, cynamon czy liść laurowy. Dodatek przypraw nie tylko sprawi, że potrawy będą smaczniejsze, ale także pozwoli na ograniczenie ilości dodanej soli.
- Można często proponować drobne przekąski między posiłkami.
- Należy zawsze dbać o estetyczny wygląd potraw – wszystkie posiłki powinny być nie tylko smaczne, ale także aromatyczne i kolorowe.
- Urozmaicone posiłki i produkty oraz różne formy podania sprzyjają przyjemności ze spożywania posiłków i pomagają pobudzić apetyt. Ważne aby rodzaj posiłków nie powtarzał się często (np. żeby uniknąć codziennego jedzenia kanapek na śniadanie i kolację; jadłospis można urozmaicić owsiankami, sałatkami, daniami z kaszy itp.).
- Korzystne jest także wspólne spożywanie posiłków. Jeśli pozwala na to plan dnia warto zadbać o to, aby senior chociaż jeden posiłek spożywał w towarzystwie.
- Warto zaprosić seniora do wspólnego gotowania jeśli ma na to ochotę.
- W pobudzeniu apetytu pomóc może także ruch na świeżym powietrzu dostosowany do indywidualnych możliwości seniora [6, 7, 8, 9]
Na rynku dostępne są suplementy diety pobudzające apetyt; receptury preparatów często oparte są na bazie surowców roślinnych, które mogą wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi przez seniora. Zastosowanie tego typu suplementu należy skonsultować ze specjalistą – lekarzem lub farmaceutą.
Warto zadbać o odpowiedni stan odżywienia seniora!
Odpowiedni stan odżywienia pozwoli na przeżycie długich lat w zdrowiu. Dieta osób starszych powinna być dostosowana do stanu zdrowia, możliwości finansowych oraz preferencji żywieniowych seniora. W razie braku apetytu u osoby starszej, warto podjąć działania, które pomogą wzbogacić dietę w cenne składniki odżywcze i sprawią, że seniorzy będą chętnie przygotowywać i spożywać posiłki.
Bibliografia:
- Grzymisławski M. (2019). Dietetyka kliniczna. Warszawa: PZWL.
- Filanowicz, M., Wesołowski, F., Porzych, K. i Tomaszewicz, V. (2016). Zaburzenia odżywiania u osób starszych ze szczególnym uwzględnieniem niedożywienia. Edukacja dla bezpieczeństwa – Przegląd naukowo-metodyczny, 32(3), 441 – 449.
- Wernio, E., Dardzińska, J.A. i Małgorzewicz S. (2016). Anoreksja wieku podeszłego – epidemiologia, przyczyny, konsekwencje zdrowotne. Geriatria, 10: 32-38.
- Grudziński, A., Madej-Babula M. (2017).Żywienie osób starszych. Septuaginta pedagogiczno-katechetyczna, 581- 590.
- https://ncez.pl/upload/piramida-dla-osob-w-wieku-starszym-opis.pdf
- Jarosz, M. (2017). Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia.
- http://www.opiekadlaseniora.pl/porady/sposoby-na-pobudzenie-apetytu-u-seniora/
- https://enelsenior.pl/pl/artykuly/brak-apetytu-u-seniora-czym-go-pobudzic
- https://www.opiekawniemczech.pl/praca-opiekunki/zmienne-upodobania-smakowe-i-apetyt-u-osob-starszych/
- Chen L, Hemsley B, Debono D. The Impact of Food-Shaping Techniques on Nutrition, Mealtime Experiences, and Quality of Life for Older Adults in Aged Care Settings: A Systematic Review. Curr Nutr Rep. 2023 Sep 4. doi: 10.1007/s13668-023-00493-w. Epub ahead of print. PMID: 37665541.
- Data pierwotnej publikacji: 7.11.2020
- Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 23.10.2023
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dieta osób starszych » Jak pobudzić apetyt u seniora? Praktyczne porady
Jestem studentką studiów magisterskich na kierunku dietetyka na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu oraz absolwentką studiów podyplomowych Zioła i nutraceutyki – ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia. Aktywnie uczestniczę także w działaniach Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Dietetyki oraz jestem współtwórcą facebookowego fanpage’u koła naukowego o nazwie Dietetyka Okiem Medyka. Hobbystycznie zajmuję się także grafiką warsztatową.