Jak przechowywać banany?
Przechowywanie bananów może wydawać się prawdziwą sztuką – czasem wystarczy naprawdę krótki czas, aby z idealnej dojrzałości nagle przeszły do fazy w której trzeba je zjeść „natychmiast, bo zaraz się kompletnie zepsują”. Jak sprawić, żeby ten okres optymalny dla spożycia trwał jak najdłużej?
Prawidłowe przechowywanie bananów
Zazwyczaj do odpowiedniego przechowywania bananów nie będą potrzebne żadne dodatkowe akcesoria – wystarczy znaleźć taki zakątek domu w którym będzie sucho, ciemno i dość chłodno. Zaburzenie któregoś z tych czynników może przyspieszać dojrzewanie bananów.
Istotny jest dostęp do świeżego powietrza. Nic dziwnego, że zamknięte w opakowaniach plastikowych banany bądź narażone na otarcia – szybko tracą swój kształt i walory.
Jeśli banany są już dojrzałe i pojawiają się plamki – oddzielenie pojedynczych sztuk od kiści również nieco wydłuży proces dalszego dojrzewania.
Okręcanie końcówek bananów folią
Tak! Ten sposób przechowywania pomaga w wydłużeniu okresu dojrzewania bananów. Wynika to z prostych zależności biologicznych – przy dojrzewaniu wydzielany jest etylen, głównie przy końcówkach – stąd też wspomniane oddzielanie bananów od innych owoców z kiści lub okręcanie folią, spowalnia proces dojrzewania.
Banany – zielone, żółte czy z brązowymi plamkami?
Wybierajmy:
- banany zielonkawe – jeśli chcemy je zjeść później. Wtedy zdążą akurat dojrzeć, gdy będziemy mieli na nie ochotę. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dni przechowywania w temperaturze pokojowej. Można je jeść, przy czym mogą być mało słodkie i być trudne do strawienia
- banany żółte – jeśli chcemy je zjeść już wkrótce lub ten smak najbardziej nam pasuje
- banany z brązowymi plamkami – jeśli kupujemy małą ilość do natychmiastowego spożycia. Te banany są najzdrowsze, najsłodsze ale ich trwałość jest krótka.
Jeśli zależy nam na maksymalnych wartościach odżywczych a nie kierujemy się tylko i wyłącznie walorami smakowymi i estetycznymi – to najzdrowsze są te owoce, które mają już brązowawe plamki na skórce. Oczywiście oznacza to również, że będą one błyskawicznie zmieniały konsystencję aż do brązowej papki. Istotne jest więc odpowiednie ich przechowanie. Gdy chcemy je przechować dłużej – z pomocą musi przyjść już technika chłodnicza.
Banany z plantacji transportowane są w formie niedojrzałej, zielonej. Proces dojrzewania zaczyna się dopiero w momencie odcięcia owocu. Zazwyczaj jest tak, że banany są transportowane do kraju docelowego w formie niedojrzałej, trafiając do dojrzewalni owoców, gdzie pod wpływem etylenu (gazu, będącego czynnikiem dojrzewania), przybierają barwę żółtą i są dystrybuowane do sklepów.
Zobacz również: jakie właściwości prozdrowotne mają banany?
Jak przyspieszyć dojrzewanie bananów?
Warto postawić je wtedy obok jabłek albo innych dojrzałych bananów do papierowej torebki – przyspieszy to proces dojrzewania. Pomaga też lekkie złamanie któregoś z zakazów, o których wspominaliśmy przy zasadach przechowywania bananów – przy czym nie wystawiajmy ich na ekstremalne temperatury, bezpośrednie słońce. Wilgoć i wykorzystanie lodówki też nie będą optymalnymi rozwiązaniami.
Czy można przechowywać banany w lodówce?
To zależy, co chcemy przez to osiągnąć. W przypadku słabo dojrzałych bananów – lepiej nie. Chociaż banany najbardziej lubią temperaturą trochę poniżej temperatury pokojowej, to wykorzystanie lodówki ma działanie negatywne. Co to w tym przypadku oznacza? Niestety tracą na takim sposobie przechowywania witaminy zawarte w bananach. Ma też to inne skutki – skórka szybciej będzie ciemniała, zaczną też tracić swoją konsystencję. W przypadku bananów bardziej dojrzałych – może być to dobre rozwiązanie, przy czym znajdźmy dla nich takie miejsce, w którym będzie w lodówce najcieplej a cyrkulacja powietrza największa (czyli zazwyczaj drzwiczki albo bio-fresh).
Co ciekawe, jeśli włożymy banany do lodówki a potem je wyjmiemy, to poprzez zakłócenie procesu dojrzewania może on już nie być wznowiony. Stąd też lepiej nie wkładać do niej owoców niedojrzałych.
Czy można zamrażać banany?
Oczywiście w przypadku w którym chcemy, aby banany były do wykorzystania na okres znacznie dłuższy – na przykład kilku miesięcy, to jedynym rozwiązaniem będzie ich zamrożenie. Przy czym tutaj już konieczna jest lekka obróbka kulinarna – banany należy wtedy uprzednio obrać ze skórki i pokroić na kawałki. Tak przechowywane – zachowają wiele ze swoich wartości odżywczych oraz smak.
Czy można przechowywać banany z innymi owocami?
Często układamy owoce w jednym koszyczku, w którym mają odpowiednio duży dostęp świeżego powietrza, temperatura jest dobra ale pomimo tego wszystkiego banany podejrzanie szybko dojrzewają. Powodem tego może być bliskość jabłek albo pomidorów – banany położone blisko nich faktycznie szybciej dojrzewają, więc warto nie układać ich obok siebie. Tak samo lepiej nie kłaść niedojrzałych i dojrzałych bananów w sąsiedztwie.
A co jeśli banany kompletnie zbrązowieją?
Pomimo, że brązowe banany są już trudną do spożycia formą owocu – to nie ma potrzeby ich wyrzucać, szczególnie jeśli lubimy koktajle. Warto je wtedy zmiksować, zetrzeć i wykorzystać do tego właśnie celu. Są one nadal bardzo wartościowe !
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Jak przechowywać banany?