Jak przechowywać miód?

Avatar photo
jak przechowywać miód?

Miód to znakomity dodatek do potraw i napojów. Właściwości prozdrowotne miodu są szeroko chwalone, zaś smak – tu każdy wie najlepiej jak go opisać. Aby jednak był najkorzystniejszy zarówno dla podniebienia jak i zdrowia – należy zadbać po jego zakupie o to, by był odpowiednio przechowywany.

Przechowywanie miodu

jak przechowywać miód?
Cseh Ioan / 123RF

Całość zasad dotyczących przechowywania miodu można streścić w zaledwie kilku punktach. Mianowicie:

  • Nie wystawiamy miodu na promienie słoneczne (miejsce zacienione takie jak zamykana szafka)
  • Pojemnik w jakim jest przechowywany powinien być szczelny (n.p. słoik z zakrętką)
  • Raczej używamy szklanych słoików (plastik i metal mogą być powodem utleniania się miodu lub wręcz szkodzić zdrowiu)
  • Najlepsza do przechowywania miodu będzie temperatura pokojowa

Takie zasady przechowywania są istotne aby zachował miód swoją barwę oraz nie absorbował zapachu otoczenia, o co jest nietrudno, gdy zakrętka jest nieszczelna. Tak przechowywany miód możemy spokojnie trzymać nawet kilka miesięcy.

Zamrażanie miodu

Oczywiście jeśli chcemy przetrzymywać miód bardzo długo (dłużej niż kilka miesięcy) – to można go również zamrozić – natomiast nie pozostaje to bez wpływu na jego walory. Niemniej po tak długim okresie przechowywania to właśnie miód zamrożony powinien okazać się bardziej trwały od tego przechowywanego spokojnie w słoiku w szufladzie. Ile można przechowywać zamrożony miód? Nawet kilka lat.

Kiedy miód krystalizuje?

Krystalizacja miodu to zwyczajny proces, który występuje zupełnie naturalnie i nie trzeba mu przeciwdziałać. Niektórzy zresztą wolą tę właśnie formę miodu. Jest to zresztą oznaka, że mamy do czynienia z miodem naturalnym a nie sztucznym!  Natomiast niektóre czynniki mogą to przyspieszyć – na przykład poddawanie go niskiej temperaturze (lodówka). Trzeba pamiętać, że miód to cukier – więc kryształki to też zupełnie naturalna jego forma.

Jak przywrócić ciekłą formę miodu?

Na przywrócenie z formy skrystalizowanej formy ciekłej wystarczy prosty zabieg – czyli podgrzanie całości. Istotne jest aby nie przesadzić z podgrzewaniem, bo możemy otrzymać karmel i stracić część wartości zdrowotnych miodu. Najpopularniejszym zabiegiem jest wstawienie słoika do garnka z ciepłą wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu mikrofalówki – jednak spowoduje to większe straty wartości odżywczych. W obu przypadkach należy pamiętać o tym aby wcześniej odkręcić pokrywkę.

Jak poznać, że miód jest zepsuty?

Jeśli jednak nie udało nam się przechować miodu i zaczyna jego jakość budzić nasze podejrzenia – zwróćmy przede wszystkim uwagę na to czy nie zaczyna pojawiać się na nim pleśń. Zepsuty miód zaczyna także wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli mamy do czynienia z takim miodem – najlepiej jest go wyrzucić. Natomiast proces krystalizacji w żadnym wypadku nie oznacza, że miód jest niezdatny do jedzenia.

Zobacz również:

  • Pomysły na wykorzystanie miodu w kuchni: http://dietetycy.org.pl/miod-przepisy-pomysly/
  • Ranking „najlepszy miód”: http://dietetycy.org.pl/ranking-najlepszy-miod/