Kalkulator norm AR, RI, AI, UL, PRI (DRV) – tabele EFSA
W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat DRV (wartości referencyjnych spożycia) i ich interpretacji. DRV stanowi naukową podstawę do tworzenia precyzyjnych zaleceń żywieniowych i wspiera specjalistów w opracowywaniu zdrowych i zbilansowanych diet. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności EFSA zaktualizował swój kalkulator DRV. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak interpretować i stosować te kluczowe wskaźniki norm spożycia żywności.
Spis treści:
- O kalkulatorze DRV i jak z niego korzystać
- Czym jest DRV?
- Czym są AR, RI, AI, UL, PRI?
Kalkulator DRV
EFSA posiada od kilku lat na swojej stronie kalkulator norm DRV. Niestety wśród kilku języków nie ma jeszcze polskiego, ale jest on niezwykle funkcjonalny, prosty i przede wszystkim darmowy. Uwzględnia on parametry populacji. Aby skorzystać z niego, należy postępować krok po kroku:
- Wchodzimy na stronę multimedia.efsa.europa.eu
- Wybieramy opcję:
- „Populations” jeśli chcemy poznać normy dla konkretnej grupy populacyjnej
- „Nutrients” jeśli chcemy zobaczyć różne normy dla konkretnego składnika, pokarmowego
- Postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Na ostatniej stronie będzie możliwość eksportu do pdf lub pliku excel
Na poniższym filmie można zobaczyć szczegółowy proces korzystania z kalkulatora norm:
Czym jest DRV?
DRV (Dietary Reference Values) to wartości referencyjne spożycia opracowane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Jest to zestaw wskaźników. Wśród nich znajdziemy zalecane poziomy dla energii, makroskładników, mikroskładników i witamin oraz składników mineralnych. Są to ilości niezbędne do utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.
DRV uwzględnia specyfikę grup ludności:
- wieku (np. dzieci, dorośli, seniorzy),
- płci (kobiety i mężczyźni),
- stanu fizjologicznego (ciąża, karmienie piersią),
- poziomu aktywności fizycznej (definiowane jako współczynnik PAL)
Normy AR, RI, AI, UL, PRI
W ramach DRV wyróżnia się kilka wskaźników. Należy zaznaczyć, że dotyczą one całej populacji, nie osób indywidualnych. Poniżej przedstawiamy prosty słowniczek:
AR (Average Requirement) – średnie zapotrzebowanie (AR) odnosi się do poziomu spożycia składnika odżywczego, który zaspokaja dzienne potrzeby połowy osób w typowej zdrowej populacji.
RI (Reference Intake Range) – zakres referencyjnego spożycia (RI) jest stosowany w przypadku makroskładników dostarczających energię. Wyrażany jest jako procentowy udział energii pochodzącej z danego makroskładnika. RI określa zakresy spożycia, które są wystarczające do utrzymania zdrowia i wiążą się z niskim ryzykiem wystąpienia wybranych chorób przewlekłych.
AI (Adequate Intake) – wystarczające spożycie jest stosowane, gdy nie ma wystarczających danych do obliczenia średniego zapotrzebowania. AI to średni poziom spożycia składnika odżywczego, oparty na obserwacjach lub badaniach, który uznaje się za wystarczający do zaspokojenia potrzeb populacji.
UL (Tolerable Upper Intake Level) – górny tolerowany poziom spożycia (UL) to maksymalny poziom całkowitego przewlekłego dziennego spożycia składnika odżywczego (ze wszystkich źródeł), który nie powinien stanowić ryzyka wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych u ludzi.
PRI (Population Reference Intake) – wartość referencyjna spożycia dla populacji to poziom spożycia składnika odżywczego, który prawdopodobnie zaspokaja potrzeby niemal wszystkich zdrowych osób w populacji.
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Kalkulator norm AR, RI, AI, UL, PRI (DRV) – tabele EFSA