Keto detoks – Sara Gottfried [Recenzja]

Avatar photo

Dieta ketogeniczna jest ostatnio bardzo modna. Wiele osób zaczyna ją stosować pod wpływem znajomych, którzy schudli czy blogerów, którzy nie są ani lekarzami, ani dietetykami. Czy może lepiej przeczytać na ten temat sensowną książkę?

Tytuł: Keto detoks. 4-tygodniowy plan dla zrzucenia zbędnych kilogramów i odzyskania równowagi hormonalnej
Autor: Sara Gottfried
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 352
Rok wydania: 2022

Jak prawidłowo stosować dietę ketogeniczną, co powinno wejść w skład jadłospisu, jak długo ją stosować i po co – dowiemy się z książkiKeto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sary Gottfried. Autorka jest lekarką – ginekolożką i wykładowczynią uniwersytecką. Od lat zajmuje się problemami hormonalnymi kobiet. W książce opisuje doświadczenia swoich pacjentek i własne.

Dlaczego dieta ketogeniczna?

Autorka proponuje przejście na 4 tygodnie na zmodyfikowaną przez siebie dietę ketogeniczną w celu dokonania „resetu organizmu”. Miesięczna terapia ma sprawić, że obniżone zostaną poziomy insuliny (korzystne w przypadku insulinooporności czy hiperinsulinemii). Wzrośnie również poziom IGP-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu), a co za tym idzie — poprawi się samopoczucie. 

Sara Gottfried swoją książkę kieruje głównie do kobiet po 35. roku życia. Zwłaszcza tych, których masa ciała zwiększyła się w ostatnim czasie o kilka kilogramów i odczuwają wyraźny spadek energii życiowej. Do kobiet, które widzą, że stosowane przez nie diety (nawet ketogenicznej!) nie są skuteczne w redukcji masy ciała i odzyskaniu dobrego samopoczucia.

Klasyczna dieta ketogeniczna zakłada radykalne obniżenie poziomu węglowodanów netto (bez błonnika) – do poziomu niższego nawet niż <20 g dziennie oraz podwyższenia dziennego spożycia tłuszczu – nawet do 90% spożytych każdego dnia kilokalorii. Dieta ketogeniczna kojarzy się więc ze spożyciem kilogramów tłustych mięs i dużej ilości jaj.

Autorka podkreśla, że większość badań dotyczących tej diety, przeprowadzanych było wśród mężczyzn. Mają oni dużo wyższy poziom testosteronu i dlatego klasyczna dieta ketogeniczna jest skuteczna w redukcji ich masy ciała.

Kobiety, które poddane są głównie działaniu estrogenów, powinny stosować inny niż mężczyźni rodzaj diety ketogenicznej. Do prawidłowego działania hormonów potrzebują one większej ilości węglowodanów niż 20 gramów dziennie.  Wiąże się to ze spożyciem warzyw na poziomie około pół kilograma dziennie, czyli zgodnie z zaleceniami dietetyków. Tłuszcz w diecie dla kobiet w większości powinien pochodzić z oliwy, orzechów, awokado czy masła. Autorka propaguje również spożycie kontrowersyjnego oleju kokosowego.

Wadą klasycznej diety ketogenicznej jest zbyt niska podaż błonnika (<20 g dziennie). Sara Gotffried zwraca uwagę na to, jak ważny jest błonnik dla naszej mikroflory jelitowej. Kieruje czytelniczki ku niskowęglowodanowej diecie śródziemnomorskiej, która, jak sama zaznacza, jest lepiej przebadaną i zdrową dietą. 

Autorka podkreśla fakt, że dieta ketogeniczna nie jest dietą na całe życie. Zaleca stosowanie tej diety maksymalnie przez pół roku. Nie istnieją badania na temat skutków zdrowotnych stosowania diety ketogenicznej w dłuższej (kilkuletniej) perspektywie.

Proponuje również konsultację z lekarzem przed wprowadzeniem diety, zwłaszcza, w przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami.

Zobacz również

Autorka podpiera się w swej pracy badaniami naukowymi, co czyni książkę wiarygodną.

Niewątpliwą zaletą tej pozycji książkowej są przykładowej jadłospisy – dla mięsożerców, peskatarian i wegetarian, co na pewno ułatwia stosowanie diety. Znaleźć w niej można wiele ciekawych przepisów i nie są to jajka na boczku czy boczek na jajkach, ale różnego rodzaju sałatki.

Niektóre proponowane potrawy mogą jednak budzić zastrzeżenia – np. śniadanie składające się wyłącznie z mrożonej kawy z kolagenem.

Autorka uświadamia też czytelniczkom fakt, że prawidłowo stosowana dieta ketogeniczna jest dość trudna. Jest to dieta redukcyjna i z założenia niedoborowa. Wymaga również posiadania specjalnego gluko/ketometru – czyli urządzenia służącego do pomiaru zarówno glukozy, jak i ciał ketonowych we krwi. Jest to niezbędne do obliczania stosunku glukozy do ciał ketonowych w organizmie – zwłaszcza w okresie wychodzenia z diety. 

Czy warto zastosować 4-tygodniowy keto detoks proponowany przez Sarę Gottfried? O tym każda czytelniczka musi zdecydować sama. Być może dla niektórych będzie  to dobra droga do zmiany nawyków żywieniowych. Być może innym wystarczy zbilansowana dieta śródziemnomorska.