Kobieta na siłowni. Obawy związane z wyglądem i niechcianymi komentarzami
Korzystanie z siłowni ma wiele korzyści zdrowotnych, ale kobiety nadal rzadziej angażują się w regularne ćwiczenia niż mężczyźni.
Jakie obawy mają kobiety związane z treningiem na siłowni?
Siłownia to miejsce, które powinno kojarzyć się z rozwojem, zdrowiem i pewnością siebie. Wiele kobiet jest jednak sparaliżowana niepewnością i stresem. Obawy te mogą zniechęcić kobiety do regularnych treningów. Czasami wręcz całkowicie powstrzymują je przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w przestrzeni publicznej.
Zadaniem dietetyków i profesjonalnych trenerów jest budowanie odpowiedniej motywacji oraz komfortowego środowiska, w którym kobiety czują się bezpieczne i zmotywowane do ćwiczeń. W tym artykule omówimy najczęstsze obawy kobiet związane z treningiem na siłowni. Znajdzie tu też sposoby, dzięki którym możecie wspierać swoje podopieczne – nie tylko w aspekcie fizycznym, ale także mentalnym.
Jakie doświadczenia mają kobiety na siłowni?
W praktyce kobiety często muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, które mogą je zniechęcać do aktywności.
Badanie jakościowo-ilościowe przeprowadzone przez Cowley i Schneider [1] przeanalizowało doświadczenia kobiet na siłowni, skupiając się na ich samoocenie, obawach związanych z wyglądem oraz interakcjach z innymi osobami. Wnioski?
Kobiety często czują się oceniane i niepewne, ale jednocześnie niektóre znajdują w ćwiczeniach siłę i poczucie własnej wartości.
Badanie objęło 279 kobiet, które wypełniły internetową ankietę zawierającą zarówno pytania zamknięte, jak i otwarte. Większość uczestniczek (84%) aktualnie uczęszczała na siłownię. Analizowano ich odczucia dotyczące wyglądu, ubioru, interakcji z innymi oraz ogólnego komfortu na siłowni.
Czego obawiają się kobiety ćwiczące na siłowni?
Wiele kobiet podkreślało, że siłownia bywa miejscem, w którym muszą mierzyć się z oceną zarówno swojego ciała, jak i umiejętności. Część z nich wskazywała także na problem niechcianych komentarzy ze strony mężczyzn oraz poczucie konieczności walki o przestrzeń na siłowni.
Wyniki badania pokazują, że kobiety często czują się oceniane zarówno pod względem wyglądu, jak i wyników treningowych. Nie jest to wyłącznie kwestia mylnych wyobrażeń. Aż 72% kobiet wskazało, że miało nieproszone komentarze na siłowni od mężczyzn.
Niektóre kobiety unikały określonych obszarów siłowni, np. strefy wolnych ciężarów, w obawie przed niechcianymi spojrzeniami lub komentarzami.
Trudny temat. Jak się ubrać na siłownię?
Wiele uczestniczek mówiło o presji, by wyglądać „właściwie”. O złożoności problemu mówi wiele różnorodność zgłaszanych przez trenujące kobiety problemów. Uważają by nie wyglądać ani zbyt „męsko”, ani zbyt „seksownie” i wyzywająco, żeby nie eksponować „zbyt małych” lub „zbyt dużych piersi”, nie być zbyt „grubą” bądź „szczupłą”, ani i zbyt „umięśnioną”. Pojawia się także obawa o zbytnie obtłuszczenie, bycie zbyt niską czy za starą, zbytnie pocenie się.
Nic dziwnego więc, że strój treningowy również budził mieszane uczucia – z jednej strony pomagał czuć się pewniej, z drugiej wywoływał obawy o bycie ocenianą. W szczególności kobiety boją się, że bardziej odkryty strój będzie podkreślał problematyczne miejsce ich ciała i mankamenty figury. Najbardziej problematyczny jest obszar brzucha, którego najmniej pewnych jest aż 55% kobiet (nogi 13%, ramiona 10%). Ale to nie tylko kwestia wytrenowania – pojawiają się obawy o pokazanie rozstępów (25%), czy defektów skóry.
Kobiety wskazują, że dobranie odpowiedniego ubrania jest olbrzymim wyzwaniem. Chodzi o dopasowanie rozmiaru. Największy problem stanowią biustonosze (60%) i legginsy (40%).
Czy kobiety boją się zbytniej muskulatury?
Często w kontekście obaw o trening siłowy kobiet pojawia się w publikacjach internetowych jak mantra obawa o nadmierną muskulaturę. Jak jednak wynika z badań wśród aktywnych sportowo kobiet 87% nie obawia się tego. Co ciekawsze, jedno z bardziej satysfakcjonujących osiągnięć jest podnoszenie ciężarów większych niż wielu mężczyzn.
Jak przełamać te obawy?
Obawy kobiet przed ćwiczeniami na siłowni są różnorodne i należy indywidualnie ocenić w rozmowie, co może być barierą w konkretnym przypadku.
Zdecydowanie korzystne dla kobiet jest tworzenie inkluzywnych przestrzeni treningowych. Popularność zdobywają również siłownie dla kobiet. W przypadku braku pewności na temat tego, jak ćwiczyć zdecydowanie pomocne jest wsparcie przyjaciół czy też doświadczonej trenerki.
Kluczowe jest również to, by zachęcać kobiety do skupienia się na funkcjonalności ciała zamiast na wyglądzie. Są to kluczowe kroki w kierunku zmniejszenia barier, z którymi mierzą się kobiety na siłowni.
Bibliografia:
- Cowley, E. S., & Schneider, J. (2025). “I sometimes feel like I can’t win!”: An exploratory mixed-methods study of women’s body image and experiences of exercising in gym settings. PloS one, 20(1), e0316756.
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Dietetyka Sportowa » Kobieta na siłowni. Obawy związane z wyglądem i niechcianymi komentarzami
Redaktor naczelna portalu Dietetycy.org.pl. Doświadczony wykładowca akademicki i szkoleniowiec. Autor licznych artykułów w prasie branżowej oraz naukowej. Udziela wypowiedzi eksperckich w mediach. redakcja@dietetycy.org.pl