Trening siƂowy u kobiet. Dla zdrowia i sylwetki.

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badaƄ
sport siƂowy

W obecnych czasach ludzie coraz więcej uwagi poƛwięcają zdrowemu stylowi ĆŒycia. Często podkreƛla się znaczenie prawidƂowej diety i regularnej aktywnoƛci fizycznej. W przypadku wysiƂku fizycznego ogromnym i niesƂabnącym zainteresowaniem cieszą się sporty wytrzymaƂoƛciowe. Mimo to wzrost popularnoƛci zanotowaƂy rĂłwnieĆŒ treningi siƂowe. ƚwiadczy o tym między innymi coraz większa liczba siƂowni, ktĂłre są otwierane w naszym kraju. Przez duĆŒÄ… częƛć spoƂeczeƄstwa trening siƂowy jest jednak nadal uznawany za typowo męską formę aktywnoƛci. Wiele kobiet wręcz boi się tego rodzaju treningu, poniewaĆŒ obawiają się zbyt duĆŒego przyrostu masy mięƛniowej. ChociaĆŒ liczba trenujących siƂowo kobiet systematycznie wzrasta, to nadal jest ich duĆŒo mniej niĆŒ takich, ktĂłre biegają czy uprawiają jogę. Czy kobiety faktycznie muszą obawiać się treningu siƂowego? SprawdĆșmy, jakie korzyƛci i zagroĆŒenia niesie za sobą ta forma aktywnoƛci.

Dlaczego ludzie zaczynają trenować?

Z jakiego powodu ludzie zaczynają ćwiczyć? Z pewnoƛcią znajdą się osoby, które trenują dla zdrowia lub lepszego samopoczucia. Jednym z najczęstszych powodów jest jednak chęć poprawy sylwetki. WƂaƛnie dlatego na samym początku przyjrzymy się temu zagadnieniu, a aspekty zdrowotne zostawimy na koniec.

Zazwyczaj drogą wiodącą do poprawy wyglądu jest redukcja masy ciaƂa. WƛrĂłd najpopularniejszych dziaƂaƄ podejmowanych przez osoby chcące zarzucić na wadze moĆŒemy wymienić przede wszystkim rezygnację ze sƂodyczy. JeĆŒeli natomiast chodzi o aktywnoƛć fizyczną, to pokaĆșna iloƛć ludzi zacznie biegać albo stosować rĂłĆŒnego rodzaju ćwiczenia odchudzające. Pytanie tylko, czy takie podejƛcie do treningu jest faktycznie optymalne? To zaleĆŒy przede wszystkim od celu, jaki dana osoba chce osiągnąć.

Trening siƂowy a inne rodzaje treningu

Trening wytrzymaƂoƛciowy z reguƂy wiÄ…ĆŒe się ze znacznym wydatkiem energetycznym, dlatego teĆŒ osoby redukujące z pewnoƛcią na nim skorzystają. W takim wypadku wszelkiego rodzaju biegi czy ćwiczenia odchudzające, ktĂłre w zasadzie często takĆŒe są formą treningu wytrzymaƂoƛciowego, ƛwietnie się sprawdzą. Wydatek energetyczny podczas treningu siƂowego nie będzie aĆŒ tak duĆŒy [1].

Wydaje się więc, ĆŒe aktywnoƛć o charakterze wytrzymaƂoƛciowym będzie najlepszym wyborem. Czy aby na pewno? NiektĂłrym sama utrata tkanki tƂuszczowej moĆŒe wystarczyć, jednak inni mogą być nieco rozczarowani. Na wygląd naszej sylwetki przekƂada się nie tylko poziom tkanki tƂuszczowej, ale rĂłwnieĆŒ iloƛć masy mięƛniowej. Pod tym względem ćwiczenia wytrzymaƂoƛciowe nie wypadają juĆŒ tak dobrze.

WpƂyw treningu siƂowego na sylwetkę

Trening siƂowy poƂączony z odpowiednią dietą jest w stanie zwiększać iloƛć masy mięƛniowej. Ćwiczenia oporowe prowadzą do zwiększenia syntezy biaƂek mięƛniowych, dzięki czemu mięƛnie mogą rosnąć [2]. Iloƛć masy mięƛniowej i poziom tkanki tƂuszczowej będzie natomiast determinowaƂ wygląd naszej sylwetki. Jeƛli postawimy jedynie na redukcję masy ciaƂa, to w konsekwencji uzyskamy szczupƂą sylwetkę. PrzykƂadem sportowców o niskim poziomie zarówno tkanki tƂuszczowej, jak i masy mięƛniowej mogą być biegacze dƂugodystansowi.

Dla porĂłwnania osoby z większą masą mięƛniową i niskim poziomem tkanki tƂuszczowej to przede wszystkim zawodnicy sportĂłw sylwetkowych. To rĂłwnieĆŒ większoƛć fit influencerĂłw z Instagrama, ktĂłrzy często uznawani są za sylwetkowe wzory. Te przykƂady mogą być jednak nieco kontrowersyjne, między innymi ze względu na wątpliwoƛci dotyczące stosowania sterydĂłw anabolicznych, dlatego innym przykƂadem mogą być sylwetki wielu osĂłb uprawiających gimnastykę sportową.

Jak duĆŒo masy mięƛniowej kobieta moĆŒe zbudować naturalnie?

Skoro padƂ juĆŒ przykƂad zawodnikĂłw sportĂłw sylwetkowych, to tutaj często zaczynają się pierwsze wątpliwoƛci kobiet. Wiele z nich boi się treningu siƂowego, poniewaĆŒ nie chcą zbudować zbyt duĆŒej iloƛci masy mięƛniowej. Sylwetki, jakie prezentują zawodniczki sportĂłw sylwetkowych podczas zawodĂłw, przez częƛć osĂłb są uznawane za nieatrakcyjne.

Oczywiƛcie w sportach sylwetkowych mamy podziaƂ na rĂłĆŒne kategorie, a do tego uznawanie czegoƛ za atrakcyjne jest rzeczą mocno indywidualną. To jednak wystarcza, aby zasiać w kobietach pewne obawy. Czy są one uzasadnione? Są dwie istotne rzeczy, o ktĂłrych często zapominamy lub nie jesteƛmy ich ƛwiadomi.

Czy kaĆŒda trenująca kobieta będzie wyglądaƂa jak zawodniczka sportĂłw sylwetkowych?

Po pierwsze, sylwetka prezentowana na scenie mocno odbiega od codziennego wyglądu. Start w zawodach wymaga ciÄ™ĆŒkich przygotowaƄ. Poziom tkanki tƂuszczowej u zawodnikĂłw sportĂłw sylwetkowych jest niezwykle niski, a utrzymanie go przez caƂy czas jest niemoĆŒliwe.

Uznawana za nieatrakcyjną sceniczna sylwetka poza sezonem startĂłw moĆŒe być juĆŒ oceniana pozytywnie. Po drugie, kobieta nie jest w stanie zbudować tak duĆŒo masy mięƛniowej, jak mÄ™ĆŒczyzna. Wynika to z naturalnych uwarunkowaƄ, na ktĂłre skƂada się między innymi poziom testosteronu. Testosteron wpƂywa na syntezę biaƂek mięƛniowych, przez co moĆŒe stymulować wzrost masy mięƛniowej [3] [4].

Kobiety ze względu na duĆŒo mniejsze stÄ™ĆŒenie testosteronu w organizmie są w stanie zbudować mniej masy mięƛniowej niĆŒ mÄ™ĆŒczyĆșni. NaleĆŒy jednak pamiętać, ĆŒe zawodnicy sportĂłw sylwetkowych często sięgają po sterydy anaboliczne. Dotyczy to takĆŒe kobiet. Stosowanie dopingu pozwala przekroczyć naturalne ograniczenia. Sam trening siƂowy nie sprawi jednak, ĆŒe kobieta będzie mogƂa zbudować ogromne iloƛci mięƛni.

podnoszenie ciÄ™ĆŒarĂłw kobieta
pressmaster / 123RF

Trening siƂowy a otyƂoƛć

ChociaĆŒ trening siƂowy zuĆŒywa mniej energii niĆŒ trening wytrzymaƂoƛciowy, to badania wskazują na korzystny wpƂyw treningu oporowego pod kątem przeciwdziaƂania rozwojowi otyƂoƛci.

W pracy przeprowadzonej na kobietach w wieku 30-50 lat wykazano, ĆŒe trening siƂowy korzystnie wpƂywa na skƂad ciaƂa kobiet w wieku ƛrednim [5]. Inne badanie przeprowadzone na grupie 164 kobiet z nadwagą i otyƂoƛcią udowodniƂo, ĆŒe ćwiczenia siƂowe skutecznie zapobiegają procentowemu wzrostowi tkanki tƂuszczowej [6]. Pokazuje to, ĆŒe trening oporowy rĂłwnieĆŒ moĆŒe być bardzo dobrą formą aktywnoƛci u kobiet, ktĂłre chcą zmniejszyć poziom tkanki tƂuszczowej.

PoƂączenie takiej aktywnoƛci z prawidƂową dietą i aktywnoƛcią wytrzymaƂoƛciową wydaje się najskuteczniejszym podejƛciem, jeƛli chodzi o utratę masy ciaƂa i poprawę kompozycji sylwetki.

Trening siƂowy a osteoporoza

Korzystny wpƂyw na sylwetkę to jednak nie wszystko. Trening siƂowy ma wiele zalet pod kątem zdrowia. Jedną z nich jest przeciwdziaƂanie rozwojowi osteoporozy. Jest to choroba, w której mamy do czynienia z ubytkiem masy kostnej i osƂabieniem koƛci, co z kolei prowadzi do większej podatnoƛci na zƂamania.

W szczegĂłlnoƛci naraĆŒone na nią są kobiety po menopauzie, co związane jest ze zmniejszeniem stÄ™ĆŒenia estrogenĂłw w organizmie. Badania pokazują, ĆŒe trening siƂowy korzystnie wpƂywa na stan szkieletu u kobiet z obniĆŒoną masą kostną [7] [8].

Trening siƂowy jest rĂłwnieĆŒ skuteczny w celach profilaktycznych. Badanie przeprowadzone na mƂodych kobietach wykazaƂo, ĆŒe trening siƂowy zwiększa masę kostną, co moĆŒe stanowić strategię zapobiegania rozwoju osteoporozy [9].

Zobacz rĂłwnieĆŒ
witamina e

Trening siƂowy a sarkopenia

Sarkopenia to związane z wiekiem pogorszenie funkcji mięƛni szkieletowych. Charakteryzuje ją między innymi ubytek masy mięƛniowej, a takĆŒe zmniejszona sprawnoƛć fizyczna. W zaawansowanym stadium moĆŒe ona nawet utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z tego względu warto podjąć kroki, ktĂłre zapobiegną rozwojowi tej przypadƂoƛci. WedƂug badaƄ trening siƂowy jest w stanie skutecznie przeciwdziaƂać rozwojowi sarkopenii, a nawet jest jednym z najskuteczniejszych ƛrodkĂłw profilaktycznych [10].

Trening siƂowy a PCOS

ZespóƂ policystycznych jajnikĂłw (PCOS) to dolegliwoƛć, z ktĂłrą zmaga się wiele kobiet. Niestety osoby dotknięte tą przypadƂoƛcią są bardziej naraĆŒone na inne choroby, takie jak: insulinoopornoƛć, otyƂoƛć, choroby ukƂadu sercowo-naczyniowego czy rak endometrium.

Aktywnoƛć fizyczna jest zalecana kobietom z zespoƂem policystycznych jajnikĂłw w celu zapobiegania rozwojowi chorĂłb przewlekƂych. Pochodzący z 2021 roku przegląd badaƄ wykazaƂ, ĆŒe trening siƂowy moĆŒe być potencjalnie korzystnym rozwiązaniem dla kobiet z PCOS.

Przeanalizowane badania pokazywaƂy, ĆŒe trening siƂowy moĆŒe przynieƛć tym osobom rĂłĆŒne korzyƛci, ktĂłre związane są między innymi z poprawą skƂadu ciaƂa [11]. NaleĆŒy jednak zaznaczyć, ĆŒe w celu sformowania konkretnych zaleceƄ potrzebne są dalsze badania. Wstępne wyniki są jednak obiecujące.

Ogólny wpƂyw treningu siƂowego na zdrowie

Na podstawie dowodĂłw naukowych moĆŒemy uznać, ĆŒe trening siƂowy jest prozdrowotny. Jego korzystny wpƂyw na skƂad ciaƂa, profil lipidowy [15] czy gęstoƛć mineralną koƛci pomaga zapobiegać rozwojowi wielu chorĂłb [12]. Z tego względu na takim rodzaju aktywnoƛci mogą skorzystać zarĂłwno mÄ™ĆŒczyĆșni, jak i kobiety. ChociaĆŒ ćwiczenia oporowe nie są szczegĂłlnie popularne wƛrĂłd paƄ, to wƂączenie ich do planu aktywnoƛci jest w stanie przynieƛć zauwaĆŒalne efekty. Dobrze pokazuje to opublikowana w 2017 roku praca, ktĂłrej wyniki potwierdzaƂy korzystny wpƂyw treningu siƂowego na dƂugoƛć ĆŒycia kobiet w wieku starszym [13].

Czy trening siƂowy to jedynie trening na siƂowni?

MogƂoby się wydawać, ĆŒe pojęcie treningu siƂowego ogranicza się jedynie do ćwiczeƄ z ciÄ™ĆŒarami na siƂowni. Nie jest to jednak prawda. Trening siƂowy moĆŒemy przeprowadzić nawet bez ciÄ™ĆŒarĂłw. PrzykƂadem mogą być tutaj wszelkie ćwiczenia z wƂasną masą ciaƂa nazywane rĂłwnieĆŒ kalisteniką.

Ćwiczenia z wƂasną masą ciaƂa rĂłwnieĆŒ mogą być skuteczną formą treningu oporowego, ktĂłra będzie prowadziƂa do wzrostu siƂy i masy mięƛniowej. Pokazuje to między innymi praca z 2018 roku, w ktĂłrej trening opierający się na pompkach porĂłwnywano z treningiem opartym o wyciskanie na Ƃawce. WaĆŒne jest jednak, aby odpowiednio zaprogramować trening i dostarczać organizmowi coraz większych bodĆșcĂłw treningowych [14].

sporty siƂowe kobieta
ammentorp / 123RF

Podsumowanie

Trening siƂowy nie jest szczegĂłlnie popularny wƛrĂłd kobiet, jednak bez wątpienia ma on wiele zalet. Jest skuteczny nie tylko z punktu widzenia poprawy sylwetki, ale rĂłwnieĆŒ pod kątem zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularny trening siƂowy ma wiele plusĂłw, a niektĂłre z nich w szczegĂłlnoƛci dotyczą paƄ.

Wszystkie obawy związane z ćwiczeniami oporowymi są nieuzasadnione i wynikają z braku wiedzy na ten temat. Planując aktywnoƛć fizyczną, z pewnoƛcią warto uwzględnić ten rodzaj treningu, bo wynikające z niego korzyƛci mogą mieć realne przeƂoĆŒenie na nasze obecne i przyszƂe funkcjonowanie.

Bibliografia:

  1. Reis V. M., JĂșnior R. S., Zajac A., Oliveira D. R. (2011). Energy cost of resistance exercises: an uptade. J Hum Kinet. 29A, 33-9.
  2. Damas F., Phillips S., Vechin F. C., Ugrinowitsch C. (2015). A review of resistance training-induced changes in skeletal muscle protein synthesis and their contribution to hypertrophy. Sports Med. 45(6), 801-7.
  3. Griggs R. C., Kingston W., Jozefowicz R. F., Herr B. E., Forbes G., Halliday D. (1985). Effect of testosterone on muscle mass and muscle protein synthesis. J Appl Physiol. 66(1), 498-503.
  4. Fink J., Schoenfeld B. J., Nakazato K. (2018). The role of hormones in muscle hypertrophy. Phys Sportsmed. 46(1), 129-134.
  5. Schmitz K. H., Jensen M. D., Kugler K. C., Jeffery R. W., Leon A. S. (2003). Strength training for obesity prevention in midlife women. Int J Obes Relat Metab Disord. 27(3), 326-33.
  6. Schmitz K. H., Hannan P. J., Stovitz S. D., Bryan C. J., Warren M., Jensen M. D. (2007). Strength training and adiposity in premenopausal women: strong, healthy, and empowered study. Am J Clin Nutr. 86(3), 566-72.
  7. Mosti M. P., Kaehler N., Stunes A. K., Hoff J., Syversen U. (2013). Maximal strength training in postmenopausal women with osteoporosis or osteopenia. J Strength Cond Res. 27(10), 2879-86.
  8. Winters-Stone K. M., Dobek J., Nail L., Bennett J. A., Leo M. C., Naik A., Schwartz A. (2011). Strength training stops bone loss and builds muscle in postmenopausal breast cancer survivors: a randomized, controlled trial. Breast Cancer Res Treat. 127(2), 447-56.
  9. Mosti M. P., Carlsen T., Aas E., Hoff J., Stunes A. K., Syversen U. (2014). Maximal strength training improves bone mineral density and neuromuscular performance in young adult women. J Strength Cond Res. 28(10), 2935-45.
  10. Padilla Colon C. J., Sanchez Collado P., Cuevas M. J. (2014). Beneficios del entrenamiento de fuerza para la prevenciĂłn y tratamiento de la sarcopenia [Benefits of strength training for the prevention and treatment of sarcopenia]. Nutr Hosp. 29(5), 979-88.
  11. Wright P. J., Corbett C. F., Pinto B. M., Dawson R. M., Wirth M. (2021). Resistance Training as Therapeutic Management in Women with PCOS: What is the Evidence? Int J Exerc Sci. 14(3), 840-854.
  12. Westcott W. L. (2012). Resistance training is medicine: effects of strength training on health. Curr Sports Med Rep. 11(4), 209-16.
  13. Kamada M., Shiroma E. J., Buring J. E., Miyachi M., Lee I. M. (2017). Strength Training and All-Cause, Cardiovascular Disease, and Cancer Mortality in Older Women: A Cohort Study. J Am Heart Assoc. 6(11), e007677.
  14. Kotarsky C. J., Christensen B. K., Miller J. S., Hackney K. J. (2018). Effect of Progressive Calisthenic Push-up Training on Muscle Strength and Thickness. J Strength Cond Res. 32(3), 651-659.
  15. Mikkonen RS, Ihalainen JK, Hackney AC, HĂ€kkinen K. Perspectives on Concurrent Strength and Endurance Training in Healthy Adult Females: A Systematic Review. Sports Med. 2023 Nov 10. doi: 10.1007/s40279-023-01955-5. Epub ahead of print. PMID: 37948036.
  • Data pierwotnej publikacji: 23.10.2021
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badaƄ: 20.01.2024