Masterlife – program, który warto znać, aby rozszerzyć działalność dietetyczną

Avatar photo

Zawód dietetyka daje nam coraz szerszy wachlarz możliwości i z całą pewnością nie ogranicza się wyłącznie do indywidualnej pracy z pacjentami. Jedną ze ścieżek kariery, na którą decyduje się coraz więcej dietetyków, jest współpraca z cateringiem dietetycznym. Taka forma pracy polega na układaniu menu dla dużej grupy klientów i pozwala na wykorzystanie wiedzy o zasadach prawidłowego żywienia oraz zdolności układania zbilansowanych jadłospisów.

Rynek diet pudełkowych rośnie z roku na rok i aktualnie – według raportu Dietly.pl, w Polsce funkcjonuje około 700 firm oferujących catering dietetyczny. Taka popularność tej branży oznacza dla dietetyków wiele nowych miejsc pracy, które mogą stać się głównym lub dodatkowym źródłem dochodów. Aby przybliżyć temat tego rodzaju współpracy, opowiemy dokładniej o programie MasterLife, który jest wykorzystywany już przez blisko 400 cateringów dietetycznych.

Chaos i błędy w cateringu dietetycznym – jak tego uniknąć?

Każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z pracą w cateringu dietetycznym, wie, że od zapisania pomysłu na posiłek do momentu dostarczenia go do klienta jest długa droga – nie zawsze łatwa pod kątem logistyki.

Jeśli nie mamy spójnego narzędzia do zbierania zamówień, bilansowania jadłospisów, przeliczania ilości składników, czy generowania raportów dostaw, to albo w cateringu pojawi się mnóstwo pomyłek, albo poświęcimy wiele godzin pracy na zatapianiu się w setkach różnych tabelek w Excelu.

Właśnie dlatego przed rozpoczęciem współpracy z firmą oferującą dietę pudełkową, warto dowiedzieć się, jaki program jest wykorzystywany na co dzień.

Dlaczego wiele cateringów dietetycznych wybiera Masterlife?

Dzięki wprowadzeniu do firmy cateringowej programu Masterlife wiele zadań wykonuje się automatycznie:

  • Zbieranie zamówień przez sklep internetowy,
  • Przeliczanie gramatury do listy zakupów w zależności od zamówionych diet na dany dzień – program tworzy listy zakupów z podziałem na dostawców i kategorie,
  • Obliczanie przybliżonego foodcost na podstawie jadłospisów ułożonych przez dietetyka,
  • Generowanie raportów na kuchnię z przeliczoną gramaturą i przepisami na podstawie jadłospisów ułożonych przez dietetyka,
  • Kalkulowanie gramatury składników i gramatury gotowego posiłku na podstawie współczynnika obróbki termicznej i mechanicznej – dzięki czemu kuchnia wie ile „włożyć do gara”, a osoby pakujące wiedzą ile gotowego dania włożyć do pudełka dla klienta,
  • Tworzenie dokładnych etykiet na pudełka i torby, menu, raportów dla kierowcy i wielu innych narzędzi usprawniających działalność cateringu dietetycznego.

Te wszystkie zadania brzmią jak pełen etat dla co najmniej jednej osoby – a to wszystko robi za nas automatycznie Masterlife. Warto też wspomnieć o module organizacyjnym, gdzie jest podsumowanie całej pracy, jak na przykład bieżące płatności czy informacje o finansach oraz sprzedaży.

Żeby zrozumieć, jak jest to ważne – wyobraź sobie, że przygotowujesz rodzinny obiad dla 20 osób. Wiesz, że będzie kilkoro dzieci, które jedzą mniej, ale przyjdzie też kilku wujków, którzy po prostu lubią się najeść. Pierwszym wyzwaniem, które masz również jako dietetyk w cateringu dietetycznym, będzie wymyślenie potraw. Kolejne zadania, jakie stoją w przypadku rodzinnego obiadu przed Tobą to: zrobienie listy zakupów przy uwzględnieniu ilości osób i tego ile mniej więcej zjedzą, ugotowanie potraw na wiele porcji, a podczas obiadu – nałożenie każdej osobie na talerz taką porcję, którą dana osoba chętnie zje. W domowych warunkach nic się nie stanie, jeśli ugotujesz trochę da dużo lub za mało posiłku, jednak w warunkach cateringu dietetycznego takie błędy mogą być bardzo kosztowne.

Jeśli jako dietetyk korzystasz z Masterlife, to Twoja praca kończy się na układaniu menu – całą resztą, czyli przeliczaniem porcji tak, aby kuchnia ugotowała dla każdego klienta odpowiednią ilość, zajmuje się program.

Co ciekawe, tak naprawdę każda z tych ważnych czynności wykonuje się automatycznie od momentu kiedy zamówienie zostanie sprzedane przez sklep. Wszystkie rzeczy związane z zarządzaniem klientem, czy jego obsługą dzieją się za pośrednictwem panelu klienta, gdzie każda osoba z zamówioną dietą pudełkową może samodzielnie zmieniać adresy, dni dostaw, czy sprawdzać i wymieniać sobie posiłki.

Jak program MasterLife pomaga dietetykowi w pracy?

Dietetycy zdecydowani na współpracę z cateringiem dietetycznym prawdopodobnie spotkali się w ofertach pracy z wymaganiem znajomości MasterLife. Ten program to jednym słowem cateringowy „ogarniacz”, który niezwykle usprawnia funkcjonowanie pracy firmy na każdym polu.

Zobacz również
dżemy

Jakie są główne plusy dla dietetyka pracującego na MasterLife w cateringu dietetycznym? MasterLife CRM, to przede wszystkim wygodne układanie jadłospisów na każdy wariant diety – dzięki wielu funkcjom, szerokiej bazie produktów z IŻŻ i możliwości budowania bazy własnych przepisów. Możemy z łatwością przygotować jadłospis o konkretnej zawartości kilokalorii i makroskładników,  z założonym podziałem energetyczności na dane posiłki.

Tworzenie diety w MasterLife nie różni się znacznie od strony technicznej od tego, co potrafi każdy dietetyk, czyli od przygotowywania jadłospisu dla pojedynczego pacjenta, a przeliczaniem takiego menu na wiele porcji i tworzeniem raportów zajmie się program. Dzięki popularnemu Masterowi będziesz miał/a możliwość sprawnego przeliczania kaloryczności bazowych, produktów i przepisów, w taki sposób, że znajdą praktyczne odzwierciedlenie również na kuchni.

MasterLife w pracy dietetyka

Program dla cateringów dietetycznych Masterlife to dobra wiadomość dla każdego dietetyka, który myślał o układaniu jadłospisów dla diet pudełkowych. Praca dzięki niemu jest bardzo ułatwiona, a nasze działania stają się w prosty sposób połączone z pracą kuchni, dostawców i kierowcy.

W dodatku mamy możliwość sprawdzenia, które z naszych posiłków najbardziej smakowały klientom, ponieważ mają oni opcję oceny otrzymanych potraw. Dzięki takiemu stałemu feedbackowi możemy udoskonalać swoje przepisy i cieszyć się owocną współpracą z cateringiem dietetycznym.

Jeśli planujesz zacząć przygodę z cateringiem dietetycznym, to koniecznie sprawdź też inne funkcje MasterLife CRM. W naszym zawodzie warto znać ten program, bo obecnie jest to niemalże standard w ogłoszeniach o pracę do firm zajmujących się żywieniem zbiorowym. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność diet pudełkowych, może się okazać, że w niedalekiej przyszłości będzie to coraz popularniejsza specjalizacja wśród dietetyków.