Metody diagnostyczne oraz leczenie endometriozy

Avatar photo
leczenie endometriozy

Endometriozę bardzo trudno jest rozpoznać, więc zapewne jest to główną przyczyną tego, że zanim pacjentka dowie się o swojej chorobie, potrafi minąć nawet 12 lat.

Metody diagnostyczne endometriozy

Wyróżnić możemy trzy typy endometriozy :

  1. powierzchniowe zmiany otrzewnowe – zlokalizowane w miednicy i otrzewnej
  2. endometrioza zlokalizowana na jajnikach
  3. głęboko naciekająca (DIE), z charakterystycznymi czekoladowymi torbielami

Zaawansowanie choroby określa się w stopniach od I do IV. Endometrioza wiąże się z odczuwaniem bólu, ale nie jest on skorelowany ze stopniem jej zaawansowania. Już w początkowej fazie ból może być nie do zniesienia, a w IV nie być aż tak dotkliwy.

Jedyną pewną diagnozę, złoty standard, można postawić na podstawie badania laparoskopowego, najlepiej z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. Jest to metoda inwazyjna, co jest główną przeszkodą w szybkim podjęciu leczenia, zwłaszcza u kobiet młodych.

Leczenie endometriozy

Leczenie operacyjne endometriozy wiąże się również ze zmniejszoną rezerwą jajników i przedwczesną niewydolnością jajników. Z tego powodu leczenie operacyjne endometriozy jest kontrowersyjne u kobiet pragnących w przyszłości zostać matkami.

               Niestety dotychczas nie znaleziono wystarczająco czułego i swoistego markera surowicy, który byłby w stanie potwierdzić endometriozę oraz później monitorować jej leczenie. Badanie markera CA-125 nie jest adekwatne, ponieważ wynik pozytywny ma jedynie 30 % pacjentek z endometriozą.

Ostatnie doniesienia sugerują, że obecność włókien nerwowych w endometrialnej warstwie funkcjonalnej może stanowić swoisty i czuły marker równoczesnej endometriozy otrzewnowej. Włókna te są unikalne dla kobiet z endometriozą.

               Nie wykluczymy również choroby z absolutną pewnością dzięki tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu, kolonoskopii, cystoskopii, badaniu PET, czy USG. Obrazowanie USG nie jest wystarczające do wykrywania zrostów np. jajników czy macicy z jelitami lub powierzchownych implantów otrzewnowych.

Badania te mogą być jednak bardzo przydatne, szczególnie te wykonane przez doświadczonych specjalistów, ale należy podkreślić, że nie są doskonałe. Szczegółowy wywiad i badanie fizykalne są bardzo pomocne w diagnostyce. Doświadczony lekarz na ich podstawie jest w stanie zdiagnozować endometriozę w 80 %. Endometriozę podejrzewa się u kobiet cierpiących cyklicznie na bóle związane z miesiączką.

Niestety ani laparoskopowe wykrywanie ognisk endometriozy, ani jej usuwanie nie jest w pełni finansowane przez NFZ, a jedynie w niektórych przypadkach, jedynie do kwoty 2500 zł.

Zabieg w szpitalu może dotyczyć jedynie przypadków zmian w obrębie macicy i jajników, ale nie obejmuje już tych głęboko naciekających na otrzewnej czy jelitach. Takie leczenie wymaga już podejścia interdyscyplinarnego, z udziałem kilku specjalistów i nowoczesnych instrumentów. Takie możliwości dają obecnie tylko prywatne kliniki.

Lekami pierwszej pomocy w endometriozie są niesteroidowe leki przeciwzapalne NLPZ oraz leki hormonalne. Będą one przydatne jedynie w objawowym leczeniu bólu. Taka terapia nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ nie likwiduje źródła problemu, a jedynie efekty. Poza tym nie jest wskazana dla kobiet mających problemy z płodnością.

Usunięcie macicy czy jajników również nie zlikwiduje problemu, ponieważ choroba może pojawić się w innych miejscach.

Niewątpliwie endometrioza wymaga holistycznego podejścia do pacjenta.

Zobacz również
planetary health diet

Ważne jest nie tylko samo usunięcie ognisk, ale również odpowiednia, przeciwzapalna dieta, zarówno przed jak i po zabiegu, aż po zmianę stylu życia.

Bez tego można się spodziewać szybkiego powstania kolejnych ognisk endometriozy. Pacjent powinien robić wszystko, by nie dopuścić do nawrotu choroby.

Wykazano, że endometrioza związana jest z nieprawidłową pracą wątroby. To ona oczyszcza organizm z toksyn, bierze udział w regulacji hormonów płciowych.

Nie da się walczyć z chorobą nie biorąc tego pod uwagę.

Pacjentki wspierają się nie tylko dietą, ale również suplementacją, ziołolecznictwem, ćwiczeniami fizycznymi oraz psychoterapią.

Literatura :

  1. Invasive and non-invasive methods for the diagnosis of endometriosis, Albert L HsuIzabella Khachikyan and Pamela Stratton, 2010 r.
  2. Non-invasive methods of diagnosis of endometriosis. Brosens IPuttemans PCampo RGordts SBrosens J., 2003 r.
  3. Combination of non-invasive and semi-invasive tests for diagnosis of minimal to mildendometriosis, Elgafor El Sharkwy IA, 2013 r.
  4. Is the detection of endometrial nerve fibers useful in the diagnosis of endometriosis, Leslie CMa TMcElhinney BLeake RStewart CJ., 2013 r.
  5. Are endometrial nerve fibres unique to endometriosis? A prospective case-control study of endometrial biopsy as a diagnostic test for endometriosis in women with pelvic pain, Ellett LReadman ENewman MMcIlwaine KVillegas RJagasia NMaher P , 2015 r.