Miażdżyca a pomijanie śniadań – wyniki badań
Miażdżyca: pomijanie śniadań może przyczynić się do podwojenia ryzyka występowania
Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców z Hiszpanii sugerują, że pomijanie śniadania podwaja ryzyko zachorowania na miażdżycę subkliniczną. Wykazano, że jedzenie zdrowego śniadania jest jednym z zabiegów prewencji chorób serca. Poprzednie badania dotyczyły korelacji między pomijaniem tego posiłku a ryzykiem występowania choroby niedokrwiennej serca, jest to pierwsze badanie mające na celu ocenę związku między spożywaniem śniadania a prawdopodobieństwem zachorowania na miażdżycę.
Miażdżyca
Miażdżyca charakteryzuje się odkładaniem się w wewnętrznej błonie tętnic cholesterolu i jego estrów oraz lipidów, przez co tworzą się blaszki miażdżycowe. Ogniskowy rozrost tkanki łącznej z powstawaniem ognisk, rozmiękanie i zwapnienie prowadzą do zgrubienia ściany tętnic i zwężenia jej światła. To zmniejsza elastyczność naczyń i może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca, dusznicy bolesnej czy choroby tętnic obwodowych. Miażdżyca subkliniczna jest utajoną formą stanu, którego objawy nie są od razu widoczne. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III w Madrycie w Hiszpanii, a odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American College of Cardiology”.
Śniadanie i jego rola w diecie
Według powszechnej wiedzy – śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, a nowe wyniki badań sugerują korelację między występowaniem miażdżycy a spożywaniem śniadania. Wyniki badań wskazują, że osoby, które spożywają mniej niż 5% dziennego spożycia energii na śniadanie mogą podwoić ryzyko wystąpienia miażdżycy subklinicznej w porównaniu z osobami, które spożywają wysokoenergetyczne formy tego posiłku. Zespół zbadał trzy rodzaje spożywanych śniadań, szukając związku między wzorami śniadaniowymi a częstością występowania subklinicznej miażdżycy tętnic w zdrowej populacji.
Charakterystyka i wyniki badania
Progression and Early Detection of Atherosclerosis study (PESA) jest prospektywnym badaniem, obejmującym 4052 uczestników bez historii chorób sercowo-naczyniowych i przewlekłej choroby nerek. Uczestnicy byli w wieku od 40 do 54 lat. Za pomocą kwestionariusza zebrano informacje o stylu życia badanych. Uczestników monitorowano przez 6 lat, a zebrane dane statystyczne analizowano przy użyciu modeli regresji wielowymiarowej.
Badanie wykazało, że 27,7% uczestników regularnie spożywa śniadania wysokoenergetyczne lub posiłek, który dostarcza ponad 20% dziennego zalecanego energii. 69,4% badanych regularnie spożywa niskoenergetyczne śniadania, które dostarczają 5-20% dziennej podaży energii. 2,9% badanych jadło bardzo niskoenergetyczne posiłki (poniżej 5% dobowej podaży energii) lub całkowicie pomijało śniadania.
Naukowcy zauważyli, że badani z ostatniej grupy częściej prowadzą niezdrowy styl życia (na co składała się niskoenergetyczna dieta, palenie tytoniu oraz regularne spożywanie alkoholu). Dane obrazowe wykazały, że u tych osób rozpoznano 1,5 razy więcej zmian miażdżycowych niż u osób spożywających regularnie wysokoenergetyczne śniadania. W obszarach naczyniowych – takich jak tętnica szyjna i tętnice kręgosłupowe – osoby pomijające śniadania były do 2,5 razy bardziej narażone na zmiany miażdżycowe. Grupa ta również uzyskała wyższą pozycję na liście czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, ponieważ osoby, które pomijały śniadanie, miały wyższy obwód talii i wskaźnik masy ciała (BMI), jak również zwiększony poziom glukozy we krwi na czczo i stężenie lipidów we krwi.
Wykorzystanie wyników badań w edukacji żywieniowej społeczeństwa
Badanie dostarcza istotnych informacji klinicznych, wykazując dowody na częstsze występowanie subklinicznej miażdżycy tętnic u osób, które pomijają śniadania. Wiadomo, że zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń kardiometabolicznych, takich jak cukrzyca, otyłość i nadciśnienie tętnicze. Wyniki tych badań są ważne dla pracowników służby zdrowia i mogą być wykorzystane w formie prostego przekazu dotyczącego edukacji żywieniowej w oparciu o informacjach o stylu życia i strategii zdrowia publicznego. Niekorzystne efekty pomijania śniadania we wczesnym dzieciństwie można zaobserwować u dzieci w formie otyłości, chociaż osoby pomijające śniadanie próbują schudnąć w ten sposób. Pomijanie tego posiłku może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej i zmianę rytmu dobowego.
Źródło:
Irina Uzhova, Valentín Fuster, Antonio Fernández-Ortiz, José M. Ordovás, Javier Sanz, Leticia Fernández-Friera, Beatriz López-Melgar, José M. Mendiguren, Borja Ibáñez, Héctor Bueno, José L. Peñalvo. The Importance of Breakfast in Atherosclerosis Disease. Journal of the American College of Cardiology, 2017, 70 (15).
Dietetycy.org.pl » Dietetyka » Miażdżyca a pomijanie śniadań – wyniki badań
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl