Napój sojowy – najlepsza alternatywa dla mleka krowiego?
Napoje roślinne istnieją na rynku spożywczym od kilku dekad i są reklamowane jako zdrowe oraz polecane tym, którzy nie tolerują laktozy. Do tej pory przeprowadzano niewiele badań w celu porównania zalet i wad spożywania różnych rodzajów napojów roślinnych. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University (Kanada) dotyczy czterech najczęściej spożywanych rodzajów napojów roślinnych na całym świecie – migdałowego, sojowego, ryżowego i kokosowego – oraz porównuje ich wartości odżywcze z mlekiem krowim.
Naukowcy porównali niesłodzone wersje różnych napojów roślinnych. Porcja w badaniu stanowiła 240 ml napoju. Wnioski opublikowano w „Journal of Food Science and Technology”.
Napój sojowy – najbardziej zrównoważony profil odżywczy:
- Po mleku krowim napój sojowy uznano za najbardziej odżywczy.
- Jest bardzo popularny ze względu na korzyści zdrowotne związane z antyrakotwórczymi właściwościami izoflawonów zawartych w napoju.
- Obawy przed spożyciem dotyczą jednak odczucia „posmaku fasoli” i obecności substancji antyodżywczych.
Napój ryżowy – słodki smak i stosunkowo niewielka wartość odżywcza:
- Nie zawiera laktozy i może stanowić alternatywę dla pacjentów z problemami alergicznymi powodowanymi przez soję i migdały.
- Obawy dotyczą wysokiej zawartości węglowodanów oraz faktu, że spożywanie napoju ryżowego bez należytej konsultacji z lekarzem lub dietetykiem może prowadzić do niedożywienia, szczególnie u niemowląt.
Napój kokosowy – wysoka zawartość tłuszczu:
- Najwyższe spożycie mleka kokosowego jest w Azji i Ameryce Południowej.
- Konsumpcja może korzystnie wpływać na organizm poprzez obniżenie cholesterolu LDL we krwi.
- Napój kokosowy traci na wartości odżywczej jeśli jest przechowywany powyżej 2 miesięcy.
Napój migdałowy – mało odżywczy:
- Migdały mają wysoką zawartość jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA), które są uważane za pomocne w redukcji i kontroli masy ciała.
- Wysoka podaż MUFA w diecie pomaga również w obniżeniu poziomu cholesterolu LDL.
Zalety mleka krowiego:
- Uważane za ważny element zdrowej i zbilansowanej diety, zapewniający odpowiednią podaż wszystkich najistotniejszych składników odżywczych, takich jak tłuszcz, węglowodany i białka.
- Badania wykazują, że w przypadku niemowląt spożycie mleka krowiego znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia gorączki i infekcji dróg oddechowych.
- Jednak obecność różnych patogenów, takich jak Salmonella i Escherichia coli w mleku, wiązała się z epidemiami chorób na całym świecie.
Alergia na mleko krowie i nietolerancja laktozy
Jedna z najczęstszych alergii wśród niemowląt i dzieci, występującą u 2,2-3,5% dzieci, większy odsetek niż osób dotkniętych alergią na orzeszki ziemne i orzechy).
Nietolerancja laktozy, ze względu na brak lub niedobór enzymu laktazy w przewodzie pokarmowym, występuje u około 15-75% wszystkich dorosłych w zależności od rasy, nawyków żywieniowych i stanu zdrowia jelit. Niektóre badania sugerują, że 80% osób pochodzenia afrykańskiego i 100% osób pochodzenia azjatyckiego i rdzenni Amerykanie nie tolerują laktozy.
Naukowcy dodają, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć wpływ na profil odżywczy różnych konwencjonalnych i nowych metod przetwórstwa oraz smaku napojów roślinnych, stanowiących alternatywę dla mleka krowiego.
Źródło:
Sai Kranthi Vanga, Vijaya Raghavan. How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk? Journal of Food Science and Technology, 2017; 55 (1):
[totalpoll id=”32112″]Dietetycy.org.pl » Aktualności » Napój sojowy – najlepsza alternatywa dla mleka krowiego?
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl