Drodzy czytelnicy, na polskim rynku pojawił się niedawno nowy program dla dietetyków – NUVERO. Postanowiliśmy go przetestować i podzielić się z wami naszą opinią. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją.
Z informacji uzyskanych ze strony programu https://nuvero.pl oraz właściciela programu możecie dowiedzieć się, że program jest rozwijany we współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, który sprawuje opiekę merytoryczną nad programem. Jest to na pewno bardzo korzystny wyróżnik programu na tle konkurencji oraz wskazówka, że program został zweryfikowany nie tylko pod kątem technicznym – ale także merytorycznym.
Dostęp online – jak wygląda?
Program dostępny jest on-line i można go używać praktycznie na każdym urządzeniu – od komputera po urządzenia mobilne. Dużą zaletą jest to, że w programie znajdziemy aż 2 edytory, w których możemy tworzyć jadłospisy.
Pierwszy edytor jest w formie tabelarycznej, gdzie monitorujemy wszystkie mikro i makroelementy. Drugi edytor jest w formie boxowej, gdzie wszystkie posiłki są widoczne na jednym ekranie. Użytkownicy wybierają najbardziej odpowiedni dla siebie edytor.
Edytory różnią się nieco od tych, które znacie z innych programów – jednak nauka ich obsługi zajęła nam kilka minut. W razie problemów dostępny też jest dział pomocy.
Co bardzo istotne – podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów dotyczących prędkości działania żadnego z edytorów. Program działa płynnie, szybko i niezawodnie. Co ciekawe, edytor zawiera też ułatwienia takie jak zmiana rozmiaru czcionki.
Kilka słów o bazie produktów
Jak wygląda baza produktów? W programie znajdziemy produkty z najnowszego wydania z polskiej bazy Instytutu Żywności i Żywienia oraz bazy amerykańskiej USDA. Twórcy zebrali w bazie ponad 1500 produktów. Czy to wystarczająca ilość? To zależy od upodobań danego dietetyka – konstrukcja diety z typowych produktów nie powinna nastręczać problemów. Szczególnie, że istnieje możliwość edycji produktów lub ich dodania do bazy, jeśli na jakimś produkcie się zablokujecie.
Dietetykom sportowym nie zabraknie suplementów i odżywek oraz produktów specjalistycznych. Według informacji na stronie internetowej baza produktów jest na bieżąco aktualizowana. Według informacji, jaką otrzymaliśmy od producenta programu – w przypadku, gdy zabraknie potrzebnego produktu – oprócz samodzielnego wprowadzenia można skontaktować się ze wsparciem Nuvero w celu ich dodania.
Ponadto w programie znajdziemy około 200 gotowych dań z prostymi przepisami, które zostały stworzone i przetestowane przez współpracujące z NUVERO poradnie dietetyczne.
Okiem dietetyka klinicznego
Będąc już przy temacie bazy, nie można pominąć faktu dostępności w programie bazy leków, chorób i nietolerancji wraz z przypisanymi do nich produktami. Dzięki temu przy układaniu jadłospisu produkty te są odpowiednio oznaczone i dietetyk widzi, który produkt jest wskazany lub niewskazany w danej jednostce chorobowej lub wchodzi w interakcję z lekami przyjmowanymi przez pacjenta.
Zapotrzebowania jakie widzimy w programie oparte są o Normy Żywienia dla populacji Polski, na podstawie których automatycznie są obliczane dla wygody użytkownika.
Jakie jeszcze udogodnia dla dietetyków przewidziano?
Jeżeli chodzi o udogodnienia, na które warto zwrócić uwagę – program NUVERO może poszczycić się wieloma funkcjami, które sprawiają że układanie jadłospisów jest szybkie i przyjemne. Najważniejsze z nich to:
- zmiana kaloryczności całego jadłospisu lub poszczególnych dań w jadłospisie – dzięki temu w szybki sposób dostosujemy jadłospis z naszej bazy jadłospisów dla nowego pacjenta
- dodawanie i edytowanie produktów i dań bezpośrednio z edytora jadłospisu – dietetyk podczas tworzenia jadłospisu nie musi wychodzić z edytora jadłospisu – wszystkie funkcje są dostępne pod ręką: dodawanie lub edycja produktów i dań do bazy, zmiana rozkładu energetycznego na posiłki, itp.
- funkcje podstawowe takie jak: zmiana kolejności posiłków, kopiowanie posiłków do innych dni i posiłków, monitorowanie realizacji dziennego zapotrzebowania oraz rozkładu energetycznego na poszczególne posiłki, przelicznik miar domowych, filtrowanie produktów „Produkty/dania zawierające najwięcej/najmniej …„.
- błyskawiczna zamiana produktów w całym jadłospisie.
Co innowacyjnego zobaczymy w programie?
Kontakt z pacjentem
Oprócz powyższych funkcji trzeba podkreślić innowacje zastosowane w programie, które mają na celu ułatwienie pracy z pacjentami. Jest to między innymi możliwość wysyłki stworzonego jadłospisu bezpośrednio z programu do pacjenta za pomocą e-maila lub sms-a. Pacjent, otrzymując dietę sms-em, będzie miał ją zawsze przy sobie wraz z listą zakupów.
Do podglądu takiego jadłospisu i listy zakupów nie jest potrzebne instalowanie na telefonie żadnej dodatkowej aplikacji.
Współpracownicy, stażyści, praktykanci
Program przygotowany jest również dla dietetyków zatrudniających pracowników lub współpracujących z innymi Dietetykami, Stażystami lub Praktykantami – właściciel takiej poradni może przydzielić dostęp tym osobom i zarządzać ich uprawnieniami. Daje to możliwość współdzielenia listy pacjentów, jadłospisów, dań i produktów, ale to właściciel decyduje w jakim zakresie. Właściciel poradni ma możliwość przydzielania lub odbierania uprawnień do: danych osobowych Pacjentów, edycji lub kasowania jadłospisów, edycji produktów i dań oraz wiele innych opcji.
Ankieta dietetyczna
Znane już z innych programów funkcje, których nie mogło tu zabraknąć to ankieta dietetyczna dla pacjentów on-line, którą można umieścić na własnej stronie internetowej, Facebooku lub w formie rozsyłanego linku do ankiety.
Ankieta dietetyczna zawiera wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia na odległość wywiadu dietetycznego takich jak: paramenty fizyczne pacjenta, chorób, przyjmowane leki, nietolerancje pokarmowe, produkty lubiane i nielubiane itp.
Po samodzielnym wypełnieniu ankiety przez pacjenta, dietetyk otrzymuje mailowe powiadomienie o nowym zamówieniu diety, a informacje z ankiety są zapisywane na koncie dietetyka, dzięki czemu sam nie musi wypełniać karty pacjenta. Idealne rozwiązanie w okresie pandemii COVID-19, gdzie dietetycy starają się ograniczać wizyty w gabinetach.
Czy warto spróbować?
Bez wątpienia warto się zarejestrować i przetestować program samemu. Tym bardziej, że pełna wersja programu jest bezpłatna w 14-dniowym okresie testowym.
LINK DO STRONY PROGRAMU: NUVERO.PL
Z tego co dowiedzieliśmy się z rozmowy z właścicielem programu – prace nad dalszym doskonaleniem i rozwojem programu wciąż trwają – a to oznacza nowe funkcje i moduły. Właściciel zapewnił nas również, że baza zostanie wzbogacona o brakujące suplementy, odżywki i produkty specjalistyczne.