Poziom witaminy D a zdrowie dzieci i młodzieży
Suplementacja witaminy D może wspierać utratę masy ciała i zmniejszyć czynniki ryzyka choroby serca oraz schorzeń metabolicznych u dzieci z nadwagą i otyłością w przyszłości, jak wynika z badań zaprezentowanych na 57. dorocznym spotkaniu European Society for Paediatric Endocrinology.
Odkrycia te wskazują, że suplementacja witaminą D może być częścią skutecznej strategii w leczeniu otyłości u dzieci i prewencji problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, w wieku dorosłym.
Problematyka otyłości wśród dzieci i młodzieży
Otyłość w dzieciństwie i wieku dojrzewania stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, który prowadzi do rozwoju poważnych i wyniszczających powikłań, w tym chorób serca i cukrzycy, w późniejszym wieku. Chociaż niedobór witaminy D jest zazwyczaj związany z pogorszeniem zdrowia układu kostnego, w ostatnich latach jest on coraz częściej powiązany ze zwiększoną akumulacją tkanki tłuszczowej i otyłością, a dokładny charakter tej zależności jest obecnie przedmiotem intensywnych badań prowadzonych przez wielu naukowców. Jednak wpływ suplementacji witaminy D na masę ciała i stan zdrowia otyłych dzieci oraz młodzieży nie został do tej pory zbadany.
Badanie
W tym badaniu dr Christos Giannios, profesor Evangelia Charmandari i współpracownicy z University of Athens Medical School oraz Szpitala Dziecięcego Aghia Sophia w Atenach (Grecja), ocenili 232 otyłych dzieci i nastolatków w ciągu 12 miesięcy. 117 z uczestników losowo przydzielono otrzymywanie witaminy D w formie suplementacji, zgodnie z wytycznymi Towarzystwa Endokrynologicznego w sprawie leczenia i prewencji niedoboru. Poziom witaminy D, tkanki tłuszczowej i markerów czynności wątroby oraz zdrowia serca oceniano na początku badania i 12 miesięcy później. Badanie wykazało, że dzieci otrzymujące suplementy witaminy D miały znacznie niższy wskaźnik masy ciała oraz ilość tkanki tłuszczowej. Zauważono także poprawę poziomu cholesterolu po 12 miesiącach suplementacji.
Plany dalszych badań
Zespół planuje teraz analizę wpływu suplementacji witaminą D na zdrowie otyłych dzieci i młodzieży, które już mają niektóre objawy schorzeń, takie jak wysokie ciśnienie tętnicze, wysoki poziom glukozy we krwi i wysoki poziom cholesterolu, które zwiększają ryzyko występowania chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy.
Prof. Charmandari komentuje: „Chociaż te wstępne wyniki wskazują, że witamina D może być stosowana w leczeniu otyłości, nadal brakuje dowodów na bezpieczeństwo i długotrwałe skutki suplementacji, szczególnie jeśli nie występuje niedobór witaminy D u danej osoby. Jednak jeśli twoje dziecko ma nadwagę lub jest otyłe, radzę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu w celu uzyskania porady i rozważenia sprawdzenia poziomu witaminy D”.
Źródło: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180927215656.htm
Dietetycy.org.pl » Aktualności » Poziom witaminy D a zdrowie dzieci i młodzieży
Magister dietetyki. Dietetyk, edukator i copywriter. Absolwentka WSR w Warszawie oraz UM w Białymstoku. Prowadzi autorską stronę "DietoŚwiat". Udziela wypowiedzi eksperckich. Kontakt mailowy: mwilkowska@dietoswiat.pl