Recenzja: Dieta Ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe – Dudzińska (2014)

Avatar photo
Tytuł: Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe
Autor: Magdalena Dudzińska
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Ilość stron: 162

Dieta ketogenna. Kiedy nie pomagają leki przeciwpadaczkowe” jest publikacją skierowaną do rodziców i opiekunów dzieci z padaczką, ale także do personelu medycznego (lekarzy, pielęgniarek, dietetyków!), opiekującego się tymi chorymi.

W książce problem padaczki lekoopornej został omówiony kompleksowo – poczynając od definicji choroby, jej przyczyn, występujących objawów i możliwych sposobów leczenia.

Sama dieta ketogenna (DK) oraz pochodne – modyfikowana dieta Atkinsa (MAD), dieta z niskim indeksem glikemicznym – są opisane bardzo skrupulatnie w przejrzystej i dobrze zorganizowanej formie, informacje ułożone są od ogółu do szczegółu. Na początku opisano historię samej diety, następnie mechanizm jej działania, dokładnie przedstawiono wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania oraz proces kwalifikacji pacjentów.

Kluczowym (dla dietetyków) miejscem w poradniku są informacje nt. wyliczania diety ketogennej z konkretnymi przykładami; komponowania posiłków czy opis gotowych preparatów do stosowania. Informacje zawarte w tych rozdziałach są zaprezentowane w zrozumiały sposób – pomocne są przykłady obrazujące jak należy obliczać zapotrzebowanie na energię, białko, tłuszcze i węglowodany.

W publikacji przeznaczono cały osobny rozdział na kwestię suplementacji w diecie ketogennej, która jest bardzo istotna i zapobiega niektórym skutkom ubocznym.

Kolejno, autorka poświęciła sporo uwagi na zagadnienie wprowadzania tej diety. W tym rozdziale znajdziemy odpowiedzi na takie pytania jak: czy pobyt w szpitalu jest konieczny, stosować głodówkę czy nie, w jaki konkretnie sposób wprowadzać dietę, jakie badania należy wykonać, jakie mogą być działania niepożądane i jak je zwalczać? Dział ten jest uzupełniony radami, które autorka wraz z zespołem wyciągnęła ze swojej praktyki.

Ponadto, w książce zaprezentowano jak ważna jest rola neurologa, pielęgniarki i dietetyka, doświadczonych w prowadzeniu diety ketogennej. Opisano również bardzo istotną kwestię edukacji rodziców. Dalej przedstawiono okres dostosowywania diety i występujących w tym czasie możliwych problemów, takich jak: utrata czy przyrost wagi, planowanie posiłków, przyjmowanie leków i inne. Dużo atencji poświęcono rozdziałom opisującym: kontynuacje i zakończenie leczenia dietą ketogenną, wszelkie możliwe działania niepożądane w trakcie jej stosowania i sposoby ich zwalczania oraz przyczyny nawrotu napadów.

Zobacz również
kapsaicyna papryka

W jednym z ostatnich rozdziałów szeroko przedstawione są odmiany diety ketogennej: dieta MCT, modyfikowana dieta Atkinsa (ciesząca się dużą popularnością na Zachodzie) oraz dieta z niskim indeksem glikemicznym. Tuż przed zakończeniem książki znajdziemy bardzo użyteczną bazę przykładowych przepisów stosowanych w dietach ketogennej i MAD oraz spis pytań rodziców dzieci z padaczką wraz z wyczerpującymi odpowiedziami.

Podsumowanie

Jak podkreśla autorka książki już na samym jej początku, jest to „(…) pierwszy w literaturze polskiej poradnik niezbędny dla rodziców i opiekunów dzieci z padaczką (…)”. Wszystkie informacje w tym poradniku są poparte badaniami naukowymi, jak również licznymi doświadczeniami autorki zajmującej się dietą ketogenną w praktyce, co wydaje się bardziej miarodajne.

Pozycja ta jest godna polecenia zarówno dla rodzica jak i dla specjalisty, którzy chcą zgłębić temat leczenia padaczki lekoopornej dietą ketogenną.