Dieta Atkinsa. Zasady, zalety i wady popularnej diety

Avatar photo
✔ Aktualizacja: nowe wyniki badań
dieta atkinsa

Dieta Atkinsa jest jedną z bardziej popularnych diet, która stała się fundamentem dla wielu innych, które obecnie mają najwięcej zwolenników. Dietę tą charakteryzuje wysoka zawartość białka, tłuszczów, zaś niska zawartość węglowodanów. W artykule tym pokrótce przybliżamy Dietę Atkinsa.

Dieta doktora Roberta Atkinsa pochodzi z lat 60. XX wieku, szczególnie popularna stała się po roku 1972 kiedy to ukazała się książka „Dr. Atkins’ Diet Revolution”. Eliminowanie z diety węglowodanów przynosiło duże efekty, stąd popularność diety rosła wraz z ilością zwolenników.

Na czym polega Dieta Atkinsa?

Dieta Atkinsa składa się z potraw mięsnych, rybnych, warzywnych, owoców – przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Co za tym idzie naczelną zasadą jest eliminacja cukrów. Eliminujemy też szkodliwe tłuszcze trans. Ważne jest zachowanie odpowiednio wysokiego spożycia przede wszystkich tłuszczów, potem witamin i składników mineralnych, białka i błonnika. Dzięki takiemu menu wraz z biegiem diety zaczyna się jeść mniej, co dodatkowo pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Zalety i wady Diety Atkinsa w odchudzaniu

Dieta Atkinsa nadaje się do stosowania jedynie w krótkim okresie, ponieważ powoduje zachwianie prawidłowego odżywiania. Ważne, by przed jej podjęciem skonsultować się z lekarzem bądź dietetykiem.

🔎 Wśród samych dietetyków dieta Atkinksa nie cieszy się dobrą opinią [1]. W ostatnich rankingach zdrowotności diet – zajmuje ona niską pozycję w towarzystwie innych popularnych diet-cud.

Zobacz również
dieta zupowa

Sama dieta szczególnie w początkowej fazie powoduje utratę wody, co w dłuższym okresie może być groźne dla organizmu. Dieta ta potrafi być skuteczna w krótkim okresie, niestety jednak ze względu na obciążenie organizmu nie może być stosowana dłużej. Same menu jest dość monotonne, co dodatkowo utrudnia prawidłowe prowadzenie tej diety.

Zastosowanie w leczeniu padaczki

🔎 Wnioski z nowego badania w Indonezji [2] wskazują, że Modyfikowana Dieta Atkinsa jest skuteczną opcją terapeutyczną dla dzieci z padaczką. W testach obniżała częstość napadów o 83,3% po 6 miesiącach leczenia. Jednakże, potrzebne są dalsze badania kliniczne, kontrolowane oraz wieloośrodkowe, aby potwierdzić te wyniki na większej grupie pacjentów i w dłuższym okresie obserwacji.

Bibliografia:

  1. Najlepsza dieta 2024 według polskich dietetyków, https://dietetycy.org.pl/najlepsza-dieta/, dostęp: 29.12.2023
  2. Achmad Rafli, Setyo Handryastuti, Mulya Rahma Karyanti, Yoga Devaera, Cut Nurul Hafifah, Irawan Mangunatmadja, Muzal Kadim, Elisabeth Siti Herini, Lora Sri Nofi, Ariek Ratnawati, Suci Fitrianti, „The Effectiveness of Modified Atkins Ketogenic Diet on Children with Intractable Epilepsy: A Pilot Study from Indonesia”, Journal of Nutrition and Metabolism, vol. 2023, Article ID 9222632, 7 pages, 2023. https://doi.org/10.1155/2023/9222632
  • Data pierwotnej publikacji: 23.02.2012
  • Data ostatniej aktualizacji o wyniki badań: 29.12.2023