Dieta w chorobie Hashimoto – Agata Lewandowska [Recenzja]

Avatar photo
dieta w chorobie hashimoto lewandowska

Publikacji dotyczących choroby Hashimoto na rynku przybywa. Pacjenci z wielu źródeł zyskują wiedzę teoretyczną dotyczącą schorzenia, jednak niekiedy brakuje porad praktycznych. Część osób, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto korzysta z porad dietetyków w celu dobrania diety oraz nauczenia się sposobu komponowania jadłospisu. Inni zaś chcą zmienić dietę samodzielnie. Dlatego ważne jest, by korzystali ze sprawdzonych poradników. Takim właśnie jest „Dieta w chorobie Hashimoto” napisany przez dyplomowaną dietetyczkę Agatę Lewandowską.

Tytuł: Dieta w chorobie hashimoto
Autor: Agata Lewandowska
Wydawnictwo: RM
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 184

Dieta w chorobie Hashimoto – o książce

Autorka w syntetyczny sposób przedstawiła, czym jest tytułowa choroba autoimmunologiczna i na czym polega jej leczenie. Wskazała na konieczność farmakoterapii, ale też modyfikacji diety i stylu życia koniecznych dla pomyślnego leczenia. Pacjenci z chorobą Hashimoto borykają się często ze schorzeniami współistniejącymi. Do najczęstszych z nich należą celiakia, cukrzyca, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia lipidowe. Wśród kobiet zaś zespół policystycznych jajników oraz insulinooporność. Agata Lewandowska wymieniła te schorzenia i wypunktowała najważniejsze zalecenia żywieniowe w dietoterapii chorób współistniejących z Hashimoto.

Przepisy przy Hashimoto

Trzy czwarte objętości książki „Dieta w chorobie Hashimoto” stanowią przepisy kulinarne. Autorka podzieliła je tematycznie na pieczywo, placki i naleśniki, zupy, dania główne, przekąski, sałatki, surówki oraz desery.

Wśród przepisów na pieczywo znalazły się wyłącznie propozycje z mąki pełnoziarnistej czy kasz. Wybierać można spośród chlebów gryczanych, bezglutenowych czy tych z żytniej mąki z dodatkiem ziaren. Ciekawym pomysłem są placuszki z mąki jaglanej oraz bezglutenowe i bezmleczne naleśniki.

Wśród propozycji na pierwsze i drugie dania w „Dieta w chorobie Hashimoto” Agata Lewandowska zaproponowała między innymi zupę z ciecierzycy, botwinki czy kukurydzy. Dania główne to przewaga roślinnych propozycji, ale autorka nie wystrzega się białych mięs czy ryb.

Halibut z ziołami i kiełkami, pulpety z kapustą pekińską czy pstrąg z koprem włoskim przeplatają się z fasolowym leczo, kotletami sojowymi czy faszerowaną cukinią. Dość nietypowym daniem jest udziec z królika z pieczonymi jabłkami. Dla osób z niedoborami żelaza warto zaś polecić wątróbkę z gruszkami i cebulą.

Przekąski zebrane w „Dieta w chorobie Hashimoto” to przede wszystkim pełnowartościowe koktajle, takie jak ten z awokado czy amarantusem. To proste i szybkie dania, do których można zaliczyć też placki z cukinii, warzywa w galarecie czy pasta pieczarkowa.

Do pracy czy w podróż można zabrać wieloskładnikowe, kolorowe sałatki zaproponowane przez autorkę. Sałatka ze szpinaku i jajek, włoska z bobem i parmezanem czy krewetkami i kaszą nasycą, poprawią nastrój, a przede wszystkim korzystnie wpłyną na układ trawienny i dostarczą składników odżywczych. Propozycji na sałatki w poradniki Agaty Lewandowskiej jest kilkadziesiąt! Zajrzyjcie, a z pewnością wybierzecie swoją ulubioną.

Zobacz również

Osoby z chorobą Hashimoto powinny ograniczać żywność przetworzoną, w tym także cukry proste. Desery to danie, które należy wybierać bardzo rozważnie. Agata Lewandowska zaproponowała lekkie słodkości, które wybornie smakują, ale przede wszystkim nie są pozbawione wartości odżywczych. Ciasteczka kakaowe bez mąki, czekoladowiec z czerwonej fasoli, batoniki bakaliowe czy muffinki bezglutenowe z cukinią wzbogacą dietę o dodatkową porcję owoców, warzyw czy przeciwutleniaczy.

Podsumowanie

Książkę „Dieta w chorobie Hashimoto” warto polecić pacjentom szukającym przejrzystych i praktycznych porad wspomagających zmianę diety i stylu życia. Z przepisów skorzystają także młodsi i starsi członkowie rodziny osób borykających się z chorobą Hashimoto. Przepisy będą także doskonałą inspiracją dla dietetyków prowadzących pacjentów z tą autoimmunologiczną chorobą.

Inne recenzje książek Agaty Lewandowskiej:

Dla osób lubiących serie wydawnicze i książki poradnikowe polecam inne książki napisane przez Agatę Lewandowską, o których pisaliśmy tutaj: