Dieta zdrowych jelit – Agata Lewandowska [RECENZJA]

Avatar photo

Dieta zdrowych jelit. Przepisy w różnych zaburzeniach jelitowych to już ósma książka autorstwa Agaty Lewandowskiej, która ukazała się nakładem wydawnictwa RM. Temat zdrowia jelit jest chętnie i szeroko opisywany przez specjalistów z zakresu żywienia. W przeciągu kilku ostatnich lat ukazało się wiele dobrych, popularnonaukowych opracowań poświęconych zespołom jelita nadwrażliwego i nieszczelnego przez rozwinięcie zagadnienia mikroflory jelitowej, po książki przepisowe – na przykład Strehle, Schaefer czy Antonsson, a nawet bestseller New York Timesa Clean gut.

Tytuł: Dieta zdrowych jelit
Autor: Agata Lewandowska
Wydawnictwo: RM
Ilość stron: 200
Rok wydania: 2019

Książka „Dieta zdrowych jelit”

Książka „Dieta zdrowych jelit” to prosto napisany poradnik, który warto polecić osobom niebędącym zawodowo związanym z dziedziną dietetyki i żywienia człowieka. Autorka opracowała w sposób przekrojowy najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy i pracy jelit, zasiedlającej je mikroflory oraz najczęściej występujących zaburzeń trawiennych i nietolerancji i alergii pokarmowych.

Pani Agata Lewandowska pogrupowała poszczególne zagadnienia w rozdziały, na końcu których znalazły się przepisy kulinarne. W rozdziale poświęconym mikroflorze czytelnik może zapoznać się z definicją tego pojęcia jak również terminów probiotyk, prebiotyk i synbiotyk. Autorka wyjaśniła tu czynniki zewnętrzne mające wpływ na wzrost i rozwój przyjaznych mikroorganizmów, a także wskazała na możliwe zaburzenia dynamicznej równowagi środowiska jelit prowadzące do SIBO. Rozdział zakończyła przepisami obfitującymi w błonnik pokarmowy oraz skrobię oporną, które doskonale służą mikroorganizmom bytującym w jelitach.

Błonnikowi właśnie został poświęcony kolejny rozdział „Diety zdrowych jelit”. Autorka wskazała źródła błonnika w diecie, a także jego wpływ na zdrowie oraz wskazała przypadki, w których należy ograniczyć jego podaż. W części przepisowej tego rozdziału znalazły się między innymi pomysły na smoothie, batoniki owsiane czy barszcz ukraiński.

Jednym z szerzej opisanych tematów w „Diecie zdrowych jelit” był zespół jelita drażliwego. Autorka wskazała czynniki mogące zaostrzać stan pacjenta, a także sposoby postępowania dietetycznego w postaciach biegunkowej i zaparciowej. Wśród przepisów polecanych przy pierwszej z tych postaci znalazł się krem ze szparagów, makaron z truskawkami czy ryż z indykiem selerem i marchewką. Dla osób z drugą z tych postaci autorka poleca placki owsiane z jabłkiem, kanapki z pastą śródziemnomorską czy rybę z surówką z kiszonej kapusty.

Zobacz również
buraki

W dalszej części książki dość skrótowo opisane zostały alergie i nietolerancje pokarmowe między innymi na gluten, pszenicę, białko mleka krowiego, laktozę fruktozę czy FODMAP. Każda z tych przypadłości została opatrzona definicją oraz zalecaniami postępowania dietetycznego oraz kilkoma przepisami.

Podsumowanie

Książkę Dieta zdrowych jelit warto podsunąć osobom poszukującym prostych informacji, mniej zorientowanym w zagadnieniach żywieniowo-dietetycznych, chcących zweryfikować treści zasłyszane w mediach. Dieta zdrowych jelit to także dobra pozycja dla uczniów liceów czy szkół zawodowych, w których pojawiają się zagadnienia dotyczące żywienia człowieka czy zdrowia.