Rynek usług dietetycznych w Polsce 2014

Avatar photo

Rynek dietetyczny w Polsce to miejsce bardzo żywe – co roku powstają dziesiątki nowych gabinetów. Pojawiają się nowe inicjatywy, nowe trendy i usługi. W ślad za tym idą gwałtowne zmiany w natężeniu konkurencyjności w poszczególnych miastach kraju.

Dzisiaj przedstawiamy już drugi raport rynku usług dietetycznych (zeszłoroczny raport znaleźć można tutaj: link). Od zeszłego roku zmieniło się dużo – dlatego, tym bardziej zachęcamy do lektury najnowszego raportu dietetycy.org.pl.

Rynek dietetyczny w Polsce

Poniżej znaleźć można zestawienie wskaźników konkurencyjności na tle ludności, zainteresowania usługami dietetycznymi oraz ilości gabinetów dietetycznych w kilkunastu głównych miastach Polski. Wskaźnik konkurencyjności to szacowany indeks ilości potencjalnych klientów, przypadających na jeden gabinet dietetyczny w danym mieście. Tym samym gabinety w mieście z indeksem 1 mają bardzo słabą konkurencję w swoim regionie, zaś te z indeksem 10 – działają na bardzo nasyconym terenie (nawet po wzięciu pod uwagę liczby ludności i potencjalnych klientów).

rynek dietetyczny w polsce 2014

Komentarz do raportu

W roku 2014 najbardziej nasyconym miastem wydaje się Warszawa. Niewiele lepiej jest w kilku innych dużych miastach Polski – Poznaniu, Gdańsku i Katowicach. Kraków i Łódź przy dużej liczbie ludności posiadają relatywnie niską liczbę gabinetów dietetycznych. Widać jednak, że wyraźnie mniej dietetyków przypada na mieszkańca i klienta w małych miastach. Większość  największych skupisk ludności jest również mocno nasycona gabinetami, podczas gdy miasta takie jak Opole, Kielce, Szczecin wydają się mieć niezagospodarowany potencjał.

W raporcie nie są uwzględnione mniejsze miasta, jednak można domniemywać, że istnieją na mapie kraju miasta, które mogą stanowić dobre miejsce do założenia gabinetu dietetycznego pomimo, że nie są one wielkimi aglomeracjami.

Sytuację dotyczącą cen usług dietetycznych przedstawiamy w oddzielnym raporcie cen usług dietetycznych 2014.

Czołówka (prawie) bez zmian

Jeśli chodzi o miasta, w których istniała największa konkurencja – to czołowa szóstka pozostała bez zmian – niektóre spośród miast jedynie zamieniły się miejscami (zmiany częściowo mogą wynikać ze zmiany metodologii, o której słowo poniżej).

największa konkurencja

Tak jak rok temu najtrudniejszym rynkiem (ale i tym największym) jest wciąż Warszawa. W czołówce niezmiennie pojawiają się również inne duże miasta kraju – Gdańsk, Poznań, Katowice, Kraków i Wrocław.

Dla dietetyków, działających w takim trudnym, konkurencyjnym otoczeniu, najważniejszą kwestią pozostaje odpowiednio prowadzona akcja promocyjna oraz budowa wizerunku, zapewniająca przewagę konkurencyjną. Przeczytaj więcej na temat promocji usług dietetycznych w artykule: „Marketing dla dietetyków w 5 krokach„, o możliwościach zaś budowy wizerunku we współpracy z dietetycy.org.pl na specjalnej stronie > link.

O raporcie

Raport został przygotowany na podstawie danych GUS dotyczących ludności, ilość potencjalnych klientów została oceniona na podstawie ilości zapytań wysyłanych w wyszukiwarkach internetowych na temat usług w danym mieście, zaś nasycenie gabinetami dietetycznymi przez uśrednione dane z pięciu wiodących katalogów, agregujących informacje o gabinetach dietetycznych.

Jednym z nich jest katalog dietetycy.org.pl. Wpis do niego można dokonać bezpłatnie – zobacz więcej w katalogu poradni dietetycy.org.pl

Zapraszamy do dzielenia się Waszymi uwagami i spostrzeżeniami w komentarzach – postaramy się odpowiedzieć także na wszystkie pytania !