Sałata – o warzywie i jego zastosowaniu

Avatar photo
sałata

Popularna i różnorodna sałata

Sałata jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Co więcej, jest dostępna przez cały rok. Stanowi podstawowy składnik wielu surówek. W handlu dostętnych jest wiele odmian sałaty. Jednymi z najpopularniejszych są sałaty lodowe o zbitych główkach i chrupiących, soczystych jasnozielonych liściach; masłowe – o liściach wiotkich i delikatnych, charakteryzujące się lekko słodkawym smakiem; rzymskie – o podłużnych dość twardych ciemnozielonych liściach zebranych w pęk u podstawy; sałaty o pierzastych zielonych bądź czerwonych liściach często o karbowanej strukturze.

W jaki sposób dokonać wyboru właściwej główki sałaty?

Niezależnie od typu sałaty, zdrowa główka nie powinna być zwiędnięta, a liście zgniecione czy posiadające widoczne ciemne bądź żółte plamy na swojej powierzchni.

sałata
© Ekaterina Kondratova / Shutterstock

Przechowywanie sałaty

W zależności od typu sałaty może być ona przechowywana przez kilka dni w lodówce, zawinięta w torebkę foliową, aby nie straciła turgoru. Można ją przechowywać z powodzeniem od 2 do nawet 7 dni, jednak niektóre odmiany nie nadają się do przechowywania i powinny zostać spożyte tego samego dnia, w którym zostały kupione.

Która sałata najlepsza?

Sałata, podobnie jak większość warzyw, im ma ciemniej zabarwione liście, tym więcej składników odżywczych zawiera. Sałata to dobre źródło błonnika, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i magnezu oraz antyoksydantów takich jak beta-karoten, witamina C oraz E. W swoim składzie sałata zawiera także foliany, witaminę K i witaminy z grupy B.

Kalorie

Sałata należy do warzyw o najniższej zawartości kalorycznej, głównie ze względu na znaczny udział wody w swojej masie, bo aż  90-95%. 

sałata właściwości
© Brent Hofacker / Shutterstock

Właściwości prozdrowotne

Sałata wykazuje wiele prozdrowotnych działań na organizm, między innymi przeciwdziała anemii, ze względu na zawarte w niej żelazo oraz chlorofil, biorące udział w syntezie hemoglobiny odpowiedzialnej za transport cząsteczek tlenu w organizmie. Zawarte w sałacie przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten, witamina C oraz E przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników i zapobiegają wyrządzaniu przez nie szkód, odbijających się szczególnie na kondycji układu krążenia. Obniżają także ryzyko występowania chorób przewlekłych.

Zobacz również
warzywa krzyżowe

Sałata wpływa korzystnie na zdrowie kości z uwagi na zawartość witaminy K, odpowiedzialnej za wytwarzanie ostaokalcyny białka, biorącego udział w metabolizmie kośćca. Zawiera wapń i fosfor, grające kluczową rolę jako budulec kości. Błonnik pokarmowy, obecny w tym warzywie, wspomaga perystaltykę jelit, przeciwdziałając zaparciom.

Sałata ceniona jest także za swoje uspokajające właściwości (Hong, 2018). Zawarty w sałacie związek o nazwie lateks wykazuje działanie nasenne, przeciwlękowe, łagodzi niepokój. Dlatego u osób mających problemy ze snem bardzo polecane jest wypicie koktajlu na bazie sałaty i selera naciowego na godzinę przed położeniem się do łóżka, co pomoże wyciszyć się i zasnąć. Jak zatem widać w niepozornej główce sałaty kryje się morze właściwości prozdrowotnych, które pomagają utrzymać w dobrym stanie nie tylko zdrowie ale i samopoczucie.